Reklam för skönhetsingrepp har stora brister visar ny granskning
12.4.2023 09:00:00 CEST | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Konsumentverket har granskat marknadsföringen hos 50 kliniker som är verksamma inom estetisk plastikkirurgi och estetiska injektionsbehandlingar. Granskningen visar att marknadsföringen ofta riskerar att bryta mot lagen.
Särskilt följande brister har identifierats:
- Före- och efterbilder som kan vilseleda konsumenter.
- Marknadsföring som saknar viktig riskinformation, vilket är vilseledande.
- Krediterbjudanden för att finansiera skönhetsingrepp som strider mot god marknadsföringssed.
- Flera fall av marknadsföring av botox till allmänheten, vilket är förbjudet.
Granskningen visar att reklam i sociala medier sällan innehåller information om de risker som ingreppen kan innebära.
–Att utelämna viktig riskinformation i marknadsföring av skönhetsingrepp är vanligt förekommande. Vår uppfattning är att sådan marknadsföring bryter mot marknadsföringslagen, säger Maja Rogemyr, jurist vid Konsumentverket.
Marknadsföring av botox är också mycket vanlig, trots att marknadsföring av receptbelagda läkemedel till allmänheten är förbjuden (med undantag för vaccinationskampanjer).
–Förbudet att rikta reklam för receptbelagda läkemedel, som botox, till allmänheten syftar till att värna folkhälsan genom att motverka felanvändning och överkonsumtion av dessa läkemedel. Det är problematiskt att det är så vanligt med reklam som strider mot det förbudet, säger Elsa Willebrand, utredare på Läkemedelsverket.
Konsumentverket kommer att informera berörda företag och därefter följa upp granskningen. Om uppföljningen visar fortsatta brister kommer tillsyn att inledas. Även Läkemedelsverket kan inleda enskilda tillsynsärenden av kliniker vars marknadsföring är i strid med regelverket.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.sePresstjänstenKonsumentverket
Tel:054-194020Länkar
Om
Godkännanden och tillsyn av läkemedel, naturläkemedel, mediciner, kosmetika och medicintekniska produkter
Läkemedelsverket är en myndighet under regeringen med uppdrag att främja den svenska folk- och djurhälsan.
Målsättningen är att den enskilde patienten och hälso- och sjukvården ska få tillgång till säkra och effektiva läkemedel. Dessa ska vara av god kvalitet, med positiv nytta/riskbalans och ska användas på ett ändamålsenligt och kostnadseffektivt sätt.
Till vårt ansvarsområde hör även att främja säkerheten och kvaliteten för kosmetika och hygienprodukter samt ansvara för tillsyn av tillverkare och produkter inom det medicintekniska området. Vi ger också tillstånd till och utövar tillsyn över apoteksverksamheten i Sverige. Utöver detta ska Läkemedelsverket även stödja forskning och innovation inom våra ansvarsområden. Giftinformationscentralen och Läkemedelsupplysningen är en del av Läkemedelsverket.
Verksamheten är i huvudsak avgiftsfinansierad, men finansieras även genom statliga anslag och bidrag.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Rätten att förskriva adhd–läkemedel bör inte utökas2.6.2026 09:13:59 CEST | Pressmeddelande
Andelen av befolkningen som har en adhd-diagnos har ökat kraftigt åren 2010–2025. Bland unga, 13–17 år, har cirka 10 procent av flickorna och knappt 15 procent av pojkarna en adhd-diagnos eller uttag av adhd-läkemedel, enligt en rapport från Läkemedelsverket. Myndigheten vill i stället för utökad förskrivningsrätt få ett nytt uppdrag och utreda förutsättningarna för en flerårig försöksverksamhet där läkare med specialistkompetens i allmänmedicin ska kunna ansöka om dispens för att förskriva centralstimulerade läkemedel för vuxna.
Swetrial öppnar utlysningar för att stärka Sveriges kapacitet för kliniska prövningar1.6.2026 12:30:27 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juni öppnar Swetrial årets utlysningar för statsbidrag till kliniska prövningsnätverk och nationella satsningar. Satsningen ska stärka Sveriges förmåga att attrahera och genomföra fler kliniska prövningar – till nytta för patienter, hälso- och sjukvården och Sveriges konkurrenskraft inom life science.
Därför är det så svårt att få tag på östrogen som plåster, spray och gel28.5.2026 07:55:17 CEST | Pressmeddelande
Efterfrågan överskrider fortfarande tillgången på de plåster, spray och gel med östrogen som används vid behandling av klimakteriebesvär. Nya leveranser väntas komma, men tillgången bedöms fortsatt vara osäker.
Läkemedelsverket stärker beredskapen – kartlägger medicinteknikbranschen26.5.2026 08:57:37 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten har fått i uppdrag av regeringen att stärka Sveriges beredskap för medicintekniska produkter. Nu efterlyser myndigheterna branschens hjälp för att skapa en bättre bild av hur marknaden fungerar i dag – och bjuder in till en enkät.
Tina Crafoord blir ny direktör på Läkemedelsverket20.5.2026 11:57:09 CEST | Pressmeddelande
Tina Crafoord kommer närmast från Folkhälsomyndigheten där hon idag är chef med ansvar för vaccinrekommendationer och kunskapsunderlag för nationella vaccinationsprogram. Tina Crafoord tillträder rollen som direktör på Läkemedelsverket den 18 augusti.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
