Hörselskadades kulturpris till Carola Hedmark från Umeå

Det finns 1,5 miljoner hörselskadade i Sverige, varav många gör stora insatser inom kulturområdet. Det är detta Hörselskadades Riksförbund (HRF) vill sätta ljuset på med Jan-Peter Strömgrens kulturpris.
Upptäcktsfärd i isens värld
Som fotokonstnär tar Carola Hedmark med åskådaren "på upptäcktsfärd i isens magiska värld, där vattendroppar förvandlas till glittrande prismor och frusna fönsterrutor beläggs med skiraste Brysselspets", som det står i juryns motivering.
– Wow! Jag är rörd och hedrad. Och känner stor tacksamhet till HRF, som gett och ger mig så mycket, säger Carola Hedmark, som är hörselskadad och engagerad i hörselskadefrågor inom HRF Västerbotten.
Synliggör unga hörselskadade
Författaren och mellanstadieläraren Kaj Hagstedt från Lund belönas bland annat för sin bok "Inte min tystnad", som synliggör unga hörselskadade. I juryns motivering står det att han "avdramatiserar, upplyser och bygger broar mellan människor, med litteraturens hjälp" samt att han "stärker nya generationer i att hitta och vara sig själva, på väg till sitt vuxna jag."
– Det är fantastiskt roligt att berättelsen om en hörselskadad flicka får ta plats och prisas. Det inspirerar och peppar mig att fortsätta skriva! säger Kaj Hagstedt, som själv har en hörselnedsättning och använder hörapparater.
– Jag är också stolt över att bidra till att min hemstad uppmärksammas på det här sättet. Boken utspelar sig ju i Lund, på Östervångsskolan.
Mer om pristagarna
Carola Hedmark, född 1967, bor i Umeå, där hon är engagerad som projektledare och cirkelledare inom ABF samt är verksam som fotokonstnär. Hennes utställning "200 nyanser av is" har visats på en rad olika offentliga platser i Västerbotten och finns just nu i entrén till Umeå Folkets hus.
Carola Hedmark, som är hörselskadad och har tinnitus och ljudöverkänslighet, är aktiv i hörselfrågor inom HRF Västerbotten.
Carola Hedmarks diplom med motivering (pdf)
Kaj Hagstedt, född 1976, bor i Lund och är verksam som mellanstadielärare och författare. Skriver barnböcker och har kommit ut med tre böcker för åldern 9-13 år: Inte min tystnad, Ett Ett Två samt Framtidskameran.
Kaj har en hörselnedsättning och använder hörapparater. Det gör också huvudpersonen i hans bok, Inte min tystnad. I berättelsen om 13-åriga hörselskadade Tilda lyfts teckenspråk fram som en nyckel till gemenskap, vänskap och nya möjligheter.
Kaj Hagstedts diplom med motivering (pdf)
Om hörselskadades kulturpris
Jan-Peter Strömgrens Kulturpris har instiftats av Hörselskadades Riksförbund (HRF) och uppgår i år till totalt 20 000 kronor. Det delas ut årligen till hörselskadade personer verksamma inom kulturområdet. Även juryn består av personer med hörselskada: Mattias Lundekvam (HRFs förbundsordförande), Jonas Sahlberg (HRFs förbundskassör), Jan-Peter Strömgren (HRFs tidigare förbundsordförande), Thomas Lindberg (musiker/sångare) och Tove Lagerqvist (författare).
Nyckelord
Kontakter
Ingvild Falkenhaugkommunikationschef
Tel:0705362243ingvild.falkenhaug@hrf.seBilder


Om
Hörselskadades Riksförbund (HRF) är en av världens största intresseorganisationer av och för hörselskadade. Vi arbetar för ett hörselsmart samhälle, där Sveriges 1,5 miljoner hörselskadade kan leva i full delaktighet och jämlikhet. Läs mer på hrf.se
Följ Hörselskadades Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hörselskadades Riksförbund
Hörselskadades kulturpris till Kaj Hagstedt från Lund1.6.2023 16:43:50 CEST | Pressmeddelande
Författaren Kaj Hagstedt från Lund och fotokonstnären Carola Hedmark från Umeå har i dag torsdag, tilldelats Jan-Peter Strömgrens kulturpris 2023 – ett pris till hörselskadade som har berikat svenskt kulturliv.
Hörselskadades kulturpris till Kaj Hagstedt och Carola Hedmark1.6.2023 16:25:01 CEST | Pressmeddelande
Författaren Kaj Hagstedt från Lund och fotokonstnären Carola Hedmark från Umeå har i dag torsdag, tilldelats Jan-Peter Strömgrens kulturpris 2023 – ett pris till hörselskadade som har berikat svenskt kulturliv.
Borlängeförening prisades som "Årets HRF-inspiratörer"14.5.2023 17:14:05 CEST | Pressmeddelande
På söndagen fick Hörselskadades förening i Borlänge ta emot pris som Årets HRF-inspiratörer 2023. De belönas med 10 000 kronor, för sin förmåga att "samla, stärka och synliggöra" hörselskadade i Borlänge.
I dag startar ”Vad sa-loppet" – för att stärka Sveriges hörselskadade10.5.2023 10:15:21 CEST | Pressmeddelande
I dag startar Vad sa-loppet – ett ”roligt lopp på fullt allvar”, som pågår den 10-31 maj, till förmån för Sveriges hörselskadade. Med motion, hörseltips och lite humor vill Hörselskadades Riksförbund (HRF) sätta ljuset på hörselskadade och få fler att ta tag i sina hörselproblem.
Lunds universitet riskerar att förvärra akut audionombrist6.2.2023 14:18:13 CET | Pressmeddelande
Det råder skriande brist på audionomer i Sverige. Trots det kan Lunds universitet imorgon, tisdag, besluta att pausa intagningen till audionomutbildningen. "Det skulle förvärra audionombristen. Och det vore förödande för 1,5 miljoner hörselskadade", varnar Mattias Lundekvam, förbundsordförande, Hörselskadades Riksförbund (HRF).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum