Arla välkomnar 15 nya mjölkgårdar
29.6.2023 06:00:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Trots lågprisjakt och skakigt marknadsläge ser Arla ljust på framtiden för svensk mjölkproduktion. Det närmaste året tar mejerikooperativet in 15 nystartade mjölkgårdar – fyra i Jämtland, fyra i Hälsingland, tre i Jönköpings län samt en vardera i Bohuslän, Värmland, Västernorrland och Skåne.

– Vi har väldigt begränsade möjligheter att ta in nya medlemmar i Arla. Därför känns det extra viktigt att kunna använda de möjligheter vi har till att stötta framtidens mjölkproducenter och nu välkomna 15 nystartade företag till kooperativet, säger Lisa Ehde, ansvarig för jordbruks- och medlemsfrågor hos Arla Sverige.
När någon tar över en existerande Arlagård så blir den personen automatiskt medlem i kooperativet. Arla har just nu begränsade möjligheter att ta emot bönder som vill byta från andra mejerier. Men de här 15 mjölkföretagarna startar från grunden och då kommer saken i ett annat läge.
– Vi behöver trygga livsmedelsförsörjningen i Sverige och samtidigt bidra till att mätta den snabbt växande befolkningen i världen. Ska vi lyckas med det behövs på sikt mer svensk mjölk. Därför känns det riktigt roligt att fler bönder vill starta upp och satsa på mjölk, säger Lisa Ehde.
Merparten av de nya gårdarna har i dag köttproduktion, några har haft mjölkkor tidigare och ett par har i nuläget inga djur alls. Lisa Ehde fortsätter:
– Två av gårdarna i Hälsingland startar troligen sin produktion redan i höst, men resten kör igång under nästa år. När alla är i drift räknar vi med att de ska leverera ungefär 11 miljoner kilo konventionell mjölk per år.
Sverige är ett bra land att producera mjölk i. Bönderna har under många år byggt in starka mervärden i lantbruket – låg antibiotikaanvändning, god djuromsorg samt miljö- och klimatsmart produktion. De senaste årens kriser har dessutom synliggjort behovet av mer svensk mat, både för att stärka beredskapen och öka exporten.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 500 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Med visionen att skapa framtiden inom mejeri för att sprida hälsa och inspiration i världen, helt naturligt, är Arla i Sverige hem åt varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Medaljregn över Arlas ostar på Ostfestivalen11.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Både Kalmar och Östersund mejeri prisades för sina ostar på Ostfestivalen i Stockholm i helgen. Dessutom gick den prestigefyllda utmärkelsen Årets ostprofil till Fredrik Andersson, ostmästare på Arlas mejeri i Götene.
Flera nyheter från Arla på väg ut i butik5.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Nästa vecka kommer flera nya produkter från Arla till butikernas mejerikylar. Bland nyheterna finns en ny smak från Yalla!, milda påläggsostar från Castello samt tillskott inom både laktosfritt och protein.
Nytt samarbete mellan Arla och Agronod minskar dubbelarbete för lantbrukare2.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Arla och Agronod inleder ett nytt samarbete för att förenkla vardagen för lantbrukare genom att möjliggöra återanvändning av data mellan klimatberäkningsverktygen FarmAhead och Agrosfär.
Hon är ny chef för Arlas mejeri i Kallhäll2.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sanna Rue Boson är ny chef för Arlas mejeri i Kallhäll i nordvästra Stockholm. Hon tillträdde i går, den 1 februari, och tog därmed över ansvaret för Sveriges största mejeri sett till antal medarbetare.
Mjölkpriset till bönderna sänks i februari30.1.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Arla justerar mjölkpriset till bönderna nedåt i februari. Ersättningen för ekologisk mjölk ligger kvar på samma nivå.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum