Prata med biskop Susanne på Kungälvsmässan
Vad gör en biskop? Under Kungälvsmässan finns biskop Susanne på plats för att svara på allmänhetens frågor.
Kungälvsmässan pågår 7-9 september i Mimers Hus i Kungälv. Under fredagen 8 september gästar biskop Susanne Rappmann Svenska kyrkans, Equmeniakyrkans och Pingstkyrkans gemensamma monter.
15.00-16.00 finns möjlighet för den som vill att prata med biskop Susanne om vad det innebär att vara biskop, under vinjetten ”Prata med en biskop”.
– Det finns säkert en hel del funderingar kring vad en biskop egentligen gör, vad som ingår i uppdraget. Jag ser fram emot att få möta mässbesökarna och se om vi kan räta ut några frågetecken, säger biskop Susanne Rappmann.
Nyckelord
Kontakter
Johanna FrostenssonPressekreterareGöteborgs stift
Kontaktperson för biskop Susanne Rappmann, stiftsstyrelse och domkapitel i Göteborgs stift. Samt länk till församlingar i stiftet.
Om oss
Göteborgs stift är ett av Svenska kyrkans 13 stift. Geografiskt omfattar det Bohuslän, Halland och den västra delen av Västergötland. Stiftet består av 178 församlingar samlade i 69 enheter under ledning av kyrkoherde och kyrkoråd.
Stiftets uppgift är att främja och ha tillsyn över församlingslivet. Stiftet leds av biskop och stiftsstyrelse. Stiftskansliet finns i Göteborg. Domkapitlet utövar tillsammans med biskopen tillsyn över verksamheten i stiftets församlingar och stiftsorganisationen. Stiftet förvaltar också den kyrkliga jorden och skogen i Prästlönetillgångarna.
Följ Göteborgs stift, Svenska kyrkan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Göteborgs stift, Svenska kyrkan
7 präster och 2 diakoner går ut i tjänst i Göteborgs stift19.1.2025 16:14:39 CET | Pressmeddelande
Söndagen den 19 januari vigde biskop Susanne Rappmann sju präster och två diakoner för tjänst i Svenska kyrkan och Göteborgs stift. Vigningen skedde i en högtidlig vigningsgudstjänst i Göteborgs domkyrka.
Biskop Susanne viger 7 präster och 2 diakoner den 19 januari14.1.2025 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Söndagen den 19 januari viger biskop Susanne sammanlagt 7 präster och 2 diakoner i en högtidlig gudstjänst i Göteborgs domkyrka. Efter vigningen går de ut i tjänst i församlingar runt om i Göteborgs stift.
Svenska kyrkan i Halland förbereder sig inför allhelgonahelgen28.10.2024 09:43:53 CET | Pressmeddelande
I allhelgonatid lyser levande ljuslågor upp våra kyrkogårdar och vi ser hur människor strömmar till för att tända sina ljus. Mer än hälften av Sveriges befolkning besöker en kyrkogård under allhelgonatiden. Det har blivit en fin tradition som betyder mycket för många. I Halland finns lokala kontaktpersoner tillgängliga för intervjuer om allhelgonahelgen och kyrkans roll i sorgebearbetningen.
Svenska kyrkan i Bohuslän förbereder sig inför allhelgonahelgen28.10.2024 08:25:32 CET | Pressmeddelande
I allhelgonatid lyser levande ljuslågor upp våra kyrkogårdar och vi ser hur människor strömmar till för att tända sina ljus. Mer än hälften av Sveriges befolkning besöker en kyrkogård under allhelgonatiden. Det har blivit en fin tradition som betyder mycket för många. I Bohuslän finns lokala kontaktpersoner tillgängliga för intervjuer om allhelgonahelgen och kyrkans roll i sorgebearbetningen.
Svenska kyrkan i Göteborg förbereder sig inför allhelgonahelgen28.10.2024 08:18:42 CET | Pressmeddelande
I allhelgonatid lyser levande ljuslågor upp våra kyrkogårdar och vi ser hur människor strömmar till för att tända sina ljus. Mer än hälften av Sveriges befolkning besöker en kyrkogård under allhelgonatiden. Det har blivit en fin tradition som betyder mycket för många. I Göteborg finns lokala kontaktpersoner tillgängliga för intervjuer om allhelgonahelgen och kyrkans roll i sorgebearbetningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum