Förbättrad pendling avgörande för befolkningstillväxten
12.10.2023 05:45:00 CEST | Byggföretagen | Pressmeddelande
På uppdrag av Byggföretagen och HSB Riksförbund har professor Göran Cars undersökt hur infrastruktursatsningar påverkar arbetsmarknad och bostadsbyggande. Rapporten Bostadsbyggande och infrastruktur - den dubbla utmaningen visar hur viktiga förbättrade pendlingsmöjligheter är för Sveriges utveckling, tillväxt och välfärd.

- Jobb, bostad och infrastruktur måste hänga ihop. Studien bekräftar hur betydelsefulla infrastruktursatsningar är som motor för bostadsbyggandet, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
Investeringar i infrastruktur möjliggör förstorade arbetsmarknadsregioner. Detta underlättar företagens möjligheter till kompetensförsörjning. På samma sätt som politiken skapat samsyn om pensionssystemet och pandemin behövs nu politisk enighet bakom robusta och långsiktiga beslut om infrastruktur- och bostadsbyggande. Särskilt viktigt är det i kristider som vi befinner oss i nu.
- Sverige är nu i den värsta byggsituationen sedan 90-talskrisen. Det är naturligt att en regering är varsam med satsningar i en besvärlig tid med hög inflation. Men priset för att inte göra dessa långsiktiga satsningar är ännu högre. Nu behövs politisk enighet bakom robusta och långsiktiga beslut om infrastruktur- och bostadsbyggande, säger Johan Nyhus, ordförande HSB Riksförbund.
Fallstudier i Göran Cars rapport visar hur boende i kommuner som har fått ny tåginfrastruktur också har fått tillgång till en väsentligt större arbetsmarknad. Kommunerna som lyfts fram i studien är Trelleborg (Pågatågsetablering), Eskilstuna (Svealandsbanan) och Örnsköldsvik (Botniabanan). Samtliga har sett en kraftig ökning av arbetspendling över kommungränsen - och pendlingen sker till större städer som tidigare inte var nåbara på en timme.
Byggföretagen bedömer att bostadsbyggandet sjunker till 25 500 påbörjade bostäder i lägenheter och småhus under 2023. Det innebär ett tapp med mer än 60 procent jämfört med toppnoteringen 67 800 under 2021 och utgör endast 40 procent av det årliga tillskott av nyproducerade bostäder som Boverket ser behov av.
Nyckelord
Kontakter
Lars KrissAnsvarig för press och opinion
Tel:+46 76 142 86 89lars.kriss@byggforetagen.seDokument
Byggföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation för bygg-, anläggnings- och specialföretag som vill bygga Sverige på schyssta grunder.
Följ Byggföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggföretagen
Ny rapport: 7 av 10 saknar förtroende för hyresmarknaden14.4.2026 06:03:00 CEST | Pressmeddelande
Hela 73 procent av stockholmarna har litet eller inget förtroende för hyresmarknaden – och 64 procent anser att systemet är orättvist. Vidare har 4 av 10 övervägt att flytta från regionen och 17 procent har avstått från att söka eller tacka ja till ett nytt jobb på grund av bostadsmarknaden. Det visar en ny opinionsundersökning som presenteras i rapporten Closed for Business?, framtagen av Einar Mattsson i samarbete med Byggföretagen.
Så har säkerheten på byggarbetsplatserna förbättrats13.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Byggföretagen lanserar under organisationens jubileumsår ett antal rapporter tänkta att lyfta fram olika framsteg inom bygg- och anläggningsbranschen. Den första rapporten behandlar hur säkerheten på byggarbetsplatserna har förbättrats under de senaste 25 åren. - De långa linjerna visar att utvecklingen går åt rätt håll, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
Kristoffer Tamsons ny vd för Byggföretagen9.4.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Kristoffer Tamsons har utsetts till ny vd för bransch- och arbetsgivarorganisationen Byggföretagen. Tamsons kommer närmast från rollen som regionråd i Region Stockholm och tillträder som vd för Byggföretagen i augusti 2026.
Så utvecklas byggmarknaden – län för län31.3.2026 06:01:00 CEST | Pressmeddelande
Bygginvesteringarna i bostäder, lokaler och anläggningar ökar med åtta procent under prognosperioden 2026-2027. Utvecklingen blir starkast i regioner med investeringar kopplade till energiförsörjning och infrastruktur. - Byggmarknaden i Uppsala län sticker fortfarande ut på ett positivt sätt, men även Västernorrland, Västerbotten, Jämtland och Östergötland ser starka bygginvesteringar under kommande år, säger Emil Flodin, analytiker, Byggföretagen.
Byggindustrin växlar upp – närmare 10 000 nya jobb kommande år31.3.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bygginvesteringarna i bostäder, lokaler och anläggningar växlar upp. Investeringarna ökar med fyra procent per år under 2026 och 2027, vilket ger en sammantagen ökning på drygt åtta procent, enligt Byggföretagens nya konjunkturprognos. - Vi ser en återhämtning i alla sektorer av byggindustrin. Det är goda nyheter för hela Sveriges tillväxt, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum