Vem ska få fetmamediciner?
14.2.2024 08:00:00 CET | EPHI | Pressmeddelande
1,3 miljoner svenskar har blivit diagnostiserade med obesitas eller ligger i riskzonen för att bli det. Fetma leder ofta till en rad följdsjukdomar som diabetes, högt blodtryck och problem med leder och hjärta. Trots detta subventioneras inga av de nya effektiva medicinerna som till exempel ozempic för behandling av obesitas i Sverige. Vill man få tillgång till den medicinen eller någon liknande för att försöka gå ner, genom att minska sina hungerhormoner, måste man finansiera det på egen hand.

Läkaren Vincent Flink Amble-Naess har skrivit rapporten Är smal ett val? åt tankesmedjan EPHI.
Efterfrågan på så kallade GLP1-analoger för viktnedgång är stor, men subventioneras inte i Sverige. Rapportförfattaren Vincent Flink Amble-Naess tittar närmare på systemet som avgör vilka läkemedel som subventioneras.
Rapportförfattaren försöker reda ut varför vi subventionerar gastric bypass operationer mot fetma men inte hungerdämpande sprutor? Är det moraliska föreställningar om kropp och fetma snarare än vetenskap som avgör vilken medicin som subventioneras eller inte?
Nyckelord
Kontakter
Nicolina SöderqvistKommunikationsansvarig
Tel:0763405942nicolina.soderqvist@ephi.seDokument
Om EPHI
Environment and Public Health Institute (EPHI) är en ideell och partipolitiskt oberoende tankesmedja och mötesplats som tar sig an vår tids miljö- och hälsoproblem.
Följ EPHI
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från EPHI
WHO:s riktlinjer kan försämra beslutskvalitet i EU15.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Beslutsfattare i EU riskerar att ta sämre beslut om kontakten med företag och andra berörda aktörer begränsas. Det är slutsatsen i den nya rapporten Vem får tala med Bryssel? av Seth Engellau, utgiven av tankesmedjan EPHI.
Sverige lägger hundratals miljarder på sjukvård, men nästan inget på att hålla människor friska8.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige spenderar 700 miljarder kronor om året på sjukvård, men bara tre procent av resurserna går till förebyggande insatser. Samtidigt står livsstilsrelaterade sjukdomar som hjärt-kärlsjukdom, diabetes och obesitas för en stor del av vårdens belastning.
Emma Wiesner: EU är som bäst när det inte märks5.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Ingen mer symbolpolitik i klimatets namn, säger Emma Wiesner, Centerpartist och EU-parlamentariker, i podcasten Hälsa för ohälsosamma.
Simona Mohamsson: Narkotikapolitiken måste ses över8.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Liberalernas partiledare Simona Mohamsson vill se en samlad utredning av Sveriges narkotikapolitik. Hon är också öppen för att analysera konsekvenserna av en avkriminalisering. Det säger hon i det senaste avsnittet av podcasten Hälsa för ohälsosamma.
Nooshi Dadgostar: Man ska få ta en snaps på äldreboendet18.12.2025 12:03:30 CET | Pressmeddelande
Om man på ålderns höst vill ha en snaps ska man få ta det, säger vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar i podcasten Hälsa för ohälsosamma.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum