Två år efter invasionen: Sverige fortsätter att finansiera Rysslands anfallskrig via fossilgasimport
23.2.2024 14:46:51 CET | Greenpeace | Pressmeddelande
Nya siffror: Sedan invasionen av Ukraina har inte mindre än 36 tankfartyg med 128 000 ton flytande fossilgas från Ryssland anlöpt svenska hamnar, det senaste så sent som den 9 februari i år. Regeringens analys av nya EU-regler är en dimridå som döljer inaktivitet menar Greenpeace och kräver att Sverige omgående stoppar importen av rysk fossilgas från Ryssland.

Uppdaterade siffror från det finländska forskningsinstitutet CREA till Greenpeace visar att Sverige sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina inleddes till och med 21 februari 2024 har importerat 128 000 ton flytande fossilgas (LNG) från Ryssland. Med dagens gasmarknadspriser, som är lägre än hur det sett ut de senaste två åren, innebär det en import värd omkring 1,1 miljarder kronor (98 miljoner euro). En summa som motsvarar ungefär 15 stycken av Rysslands avancerade Kalibr-missiler eller flera tusen av de iranska drönare som Ryssland regelbundet avfyrar mot Ukrainas befolkning.
– Samtidigt som Sverige skickar krigsmateriel till Ukraina med ena handen så bidrar vi till den ryska krigskassan genom fortsatt fossilimport med den andra. Det är inte bara principiellt hyckleri utan något som leder till att fler vapen kan användas i anfallen mot Ukraina. Den svenska regeringen borde omgående stoppa detta svenska stöd till ryska terrordåd och krigsförbrytelser, säger Erika Bjureby, chef för Greenpeace i Sverige.
Inför tvåårsdagen av invasionen har mer än 280 ukrainska och internationella organisationer skrivit ett brev till EU och G7-länderna med uppmaning om att täppa till kryphålen i sanktionerna mot Ryssland, inklusive ett totalt stopp av all import och transitering av rysk flytande fossilgas. Globalt uppgår intäkterna till den ryska krigskassan via handeln med fossila bränslen nu till mer än 600 miljarder euro sedan invasionen inleddes.
Den svenska regeringen har motsatt sig att införa ett nationellt ensidigt förbud mot import av rysk fossilgas, likt de baltiska länderna redan har gjort. Till följd av EU:s nya gasmarknadsförordning, där säkerhetsskäl kan utgöra grund för att stoppa import från Ryssland, har dock både Finland och Sverige nu öppnat för att agera enskilt. Enligt utrikesminister Tobias Billström analyseras frågan inom Regeringskansliet.
– Sverige har kunnat förbjuda importen och transiteringen av rysk fossilgas på egen hand hela tiden. Hur många fler Ukrainare ska mördas av den ryska krigsmakten medan regeringen analyserar? Den svenska regeringen har dragit benen efter sig länge nog, det är nu dags att agera, säger Rolf Lindahl, talesperson inom energi- och finansfrågor på Greenpeace.
Ytterligare information:
Kort efter Rysslands invasion av Ukraina genomfördes en opinionsundersökning på uppdrag av Naturskyddsföreningen som visade att hela 91 procent av svenskarna redan då ville se ett svenskt nationellt importstopp av alla ryska fossila bränslen.
I maj 2021 gav riksdagen uppdraget till regeringen att vidta åtgärder för att stoppa importen av all rysk energi.
I november 2022 deklarerade Europaparlamentet att Ryssland är en statlig sponsor av terrorism och som en stat som tillämpar terroristmetoder och att attackerna i Ukraina är att beteckna som terrordåd och krigsförbrytelser.
Nu på lördag, på årsdagen av den fullskaliga invasionen, väntas EU formellt anta ett trettonde sanktionspaket mot Ryssland, med sanktioner mot bland annat företag som anklagas för att leverera militär teknologi. Däremot väntas sanktionerna inte innefatta något fullskaligt förbud mot köp av fossilgas från Ryssland.
Enligt CREA har 36 lastfartyg med rysk flytande fossilgas anlänt till Sverige sedan invasionen. Här finns en detaljerad sammanställning av 33 av dessa skepp (till och med 24 januari 2024).
CREA har under 2023 uppdaterat sin metodologi och datakällor för att följa den internationella handeln med LNG. Detta innebär att siffrorna ska vara ännu mer tillförlitliga samt förklarar eventuella skillnader jämfört med tidigare kartläggningar av handeln med LNG från Ryssland.
Kontakt:
Rolf Lindahl, talesperson inom energi- och finansfrågor, 070-397 58 70
Ludvig Tillman, kommunikationsansvarig, 070-271 64 37
Nyckelord
Kontakter
Ludvig TillmanKommunikationsansvarig
Tel:070 271 64 37ludvig.tillman@greenpeace.orgBilder



Greenpeace är en oberoende organisation som agerar för att förändra attityder och beteenden, skydda och bevara miljön och verka för fred. Det gör vi genom att undersöka, exponera och konfrontera övergrepp mot miljön, naturen och klimatet. Vi gör det genom att få dem som har politisk och ekonomisk makt att skapa förändringar. Och genom att ta fram miljömässigt ansvarsfulla och socialt rättvisa lösningar som ger hopp och kan inspirera människor att ta ansvar för planeten.
Genom kreativa konfrontationer och användningen av fredlig civil olydnad, tar vi oss an de största hoten mot naturen och klimatet och strävar efter att skapa en bättre framtid. När vi agerar gör vi det med insikten om att människor är en del av naturen, med övertygelsen om att en bättre värld är möjlig, och med erfarenheten av att när vi står enade, kan vi verkligen göra skillnad.
Följ Greenpeace
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Greenpeace
L’Oréal bryter med SCA – bolaget tappar ännu en global kund31.3.2026 15:50:01 CEST | Pressmeddelande
L’Oréal, världens största kosmetikföretag, väljer att avbryta sina inköp av förpackningsmaterial från SCA. Det här är den tredje globala jättekoncernen som på kort tid brutit med det kontroversiella skogsbolaget. Bojkotten mot SCA fortsätter att skaka svensk skogsindustri.
4 617 personer säger nej till Vattenfalls reaktorplaner31.3.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag är sista dagen att lämna in synpunkter till Länsstyrelsen i Halland på Vattenfalls ansökan om att upphäva delar av Biskopshagens naturreservat för att bygga nya reaktorer vid Ringhals kärnkraftverk. Att frågan engagerar och upprör allmänheten råder ingen tvekan om, då hela 4 617 personer har ställt sig bakom ett enskilt yttrande som avvisar Vattenfalls planer.
SCA avverkar systematiskt skog som myndigheter vill skydda - protest vid årsstämma idag27.3.2026 14:46:51 CET | Pressmeddelande
Sundsvall, 2026-03-27. Utanför lokalerna där det hårt kritiserade skogsbolaget SCA håller sin årsstämma idag har omkring 50 representanter från 8 miljöorganisationer och Ohredahke sameby samlats för att protestera mot bolagets ohållbara och kontroversiella skogsbruk. Stora internationella bolag som Nestlé och Zalando har identifierat SCA som en högriskleverantör: Zalando har beslutat att fasa ut skogsbolaget SCA ur sin leverantörskedja, medan Nestlé slutar köpa in nyfiber från SCA, båda med hänvisning till bolagets kontroversiella skogsbruk. I centrum för kontroversen står deras avverkningar av kontinuitetsskog.
Miljöorganisationer uppmanar Essity att dumpa SCA26.3.2026 15:04:21 CET | Pressmeddelande
Vid Essitys årsstämma demonstrerar idag flera miljöorganisationer som alla uppmanar mjukpapperskoncernen att följa Nestlé och Zalando och sluta köpa skogsråvara från det kontroversiella skogsbolaget SCA. Organisationerna kräver att bolaget tar sitt hållbarhetsansvar och pekar på den betydande affärsrisk det innebär för internationella konsumentbolag att handla med det alltmer ifrågasatta svenska skogsbruket.
Greenpeace gör om EU-kommissionen till Trump Tower19.3.2026 09:13:51 CET | Pressmeddelande
Bryssel, 19 mars 2026 - Nu på morgonen projicerade aktivister en guldfasad och texten “TRUMP TOWER” på EU-kommissionens kontor i Bryssel, för att efterlikna en av president Donald Trumps skyskrapor. EU måste stå emot Trump, säger Greenpeace
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum