Fastighetsägarna släpper handledning för tryggare bostadsområden
Våld och hot från kriminella gäng har blivit allt vanligare i våra bostadsområden. I en ny rapport från Fastighetsägarna GFR avslöjas vilka konflikter man som fastighetsägare ska vara extra uppmärksam på och hur man kan förebygga att kriminella gäng etableras i ett område.
I Sverige sker numera skjutningar på allmän plats, mitt på dagen och även i offentliga lokaler. Våldet har förflyttat sig från storstadsområdena till mindre städer och orter. Konflikter har rört sig från utsatta förorter till socialt väletablerade områden. Risken för att tredje man ska falla offer för uppgörelser mellan kriminella gäng har blivit större.
Med anledning av detta har analytikern Maria Wallin skrivit en rapport på uppdrag av Fastighetsägarna GFR. Den är en fristående fortsättning på rapporten Så skapar vi socialt välmående bostadsområden från 2021 och ska ge fastighetsföretagare och kunskap och insikter i vilka konflikter som leder till våld och hot i ett bostadsområde. I rapporten presenteras också förslag på hur fastighetsägare bör förhålla sig till konflikterna och vad de kan göra för att förebygga dem.
Författaren Maria Wallin har en bakgrund som sociolog och är specialiserad på kriminella nätverk och strukturellt våld.
– Utvecklingen när det gäller de kriminella nätverken går nu oerhört snabbt.
I samtal med tjänstepersoner som arbetar direkt med problemområdet framkommer allt oftare en hopplöshet inför situationen, säger Maria Wallin. Hon menar att fastighetsägare inte ska ge sig in i konflikter som ska hanteras av polis. Fastighetsägare behöver satsa på förebyggande arbete och skapa socialt fungerande bostadsområden.
– Naturligtvis ska fastighetsägare hjälpa polis och socialtjänst i deras arbete. Men fastighetsägare ska i huvudsak fokusera på det de är bäst på, det vill säga boendemiljön och att arbeta med sociala relationer mellan de boende i ett område, säger Maria Wallin.
Nyckelord
Kontakter
Anders G JohanssonNäringspolitisk chef Fastighetsägarna GFR
Tel:031-755 33 46anders.g.johansson@fastighetsagarna.seBilder
Dokument
Länkar
Om oss
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Omsättningen ökar i Lund City men klädhandeln minskar15.1.2025 14:48:15 CET | Pressmeddelande
Omsättningen i Lunds stadskärna ökade med 1 procent under 2023, i jämförelse med genomsnittet på 3 procent i jämförbara stadskärnor i Sverige. I hela kommunen ökade omsättningen med 3 procent, enligt den senaste rapporten från Cityindex, ett samarbete mellan Fastighetsägarna och HUI Research.
VD för Fastighetsägarna Service Stockholm AB lämnar sitt uppdrag17.12.2024 15:44:12 CET | Pressmeddelande
VD Stefan Younes lämnar sitt uppdrag. Stefan Younes tillträdde som VD för Fastighetsägarna Service Stockholm AB – ett dotterbolag till Fastighetsägarna Stockholm – 2016 med uppdraget att driva tillväxt och utveckling. Det är ett uppdrag som Stefan Younes utfört med ett starkt engagemang under åren. Bolaget har framåt ett ökat fokus på konsolidering, lönsamhet och medlemsnytta varför styrelsen önskar ett nytt ledarskap och har därför beslutat att tillsätta en ny VD vars uppdrag blir att leda bolaget in i denna fas. – Jag har jobbat tillsammans med Stefan i många år och vill tacka honom för hans uppskattade insatser i Fastighetsägarna Service Stockholm AB, uppger Harald Classon, ordförande i styrelsen. Anna Waxin, som sedan april 2024 är VD för Fastighetsägarna Stockholm, har utsetts till tf VD. Ev frågor besvaras av Anna Bellander, kommunikationschef Fastighetsägarna Stockholm anna.bellander@fastighetsagarna.se
Fastighetsägarna i Kalmar presenterar ny rapport om olaglig bostadsuthyrning17.12.2024 12:54:25 CET | Pressmeddelande
Imorgon 18/4 klockan 10:00 presenterar Fastighetsägarnas omvärldsanalytiker David Björnberg den nya rapporten ”Svart hyresmarknad”. Rapporten handlar om förekomsten av olovlig andrahandsuthyrning, svarthandel med hyreskontrakt och andra former av fusk på svensk hyresmarknad.
Nu är hyrorna i Jönköpings län klara17.12.2024 09:35:21 CET | Pressmeddelande
Tidigare i år vände sig Fastighetsägarna GFR till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd, som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Jönköpings län. Igår kom rekommendationen. Den gör gällande att hyrorna i regionen höjs med mellan 5,1 till 5,4 procent från och med 1 januari 2025.
Fastighetsägare begär medling hos Fjärrvärmenämnden gällande Solör Bioenergi i Falköping16.12.2024 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Falköpings kommun, Falköpings Hyresbostäder samt närmare 20 privata fastighetsägare har gemensamt beslutat att begära medling hos Fjärrvärmenämnden vid Energimyndigheten gällande fjärrvärmeleverantören Solör.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum