Färre kilometer järnväg för varje svensk – i botten av listan i europeisk jämförelse
Antalet kilometer järnväg per invånare minskade med 14 procent mellan 2005–2021 i Sverige. Befolkningen växte med en miljon under perioden men satsningar på infrastruktur hängde inte med. Stockholm, Skåne och Västra Götaland är bland de regioner i Europa som har haft mest negativ utveckling av järnvägstätheten. Detta visar en ny rapport som COWI sammanställt. Utvecklingen visar på behovet av ett BNP-mål för infrastruktursatsningar.

COWI har jämfört antalet kilometer järnväg i europeiska länder per miljon invånare. Genom att se hur detta mått utvecklats över tid (2005-2021) går det att jämföra satsningar på infrastruktur som gjort i olika länder och regioner. Sverige var under perioden ett av de länder som hade den mest negativa utvecklingen av järnvägstäthet (-14 procent).
− Det visar tydligt hur satsningar på infrastrukturen i Sverige har varit otillräckliga under perioden. Dessutom vet vi att underhållet av befintlig infrastruktur varit bristfällig. Det är en oroande utveckling eftersom vi vet att investeringar i järnväg spelar en viktig roll för vår tillväxt och för att vi ska kunna nå klimat- och hållbarhetsmål, säger Anders Wiktorson, Vd på COWI i Sverige.
Rapporten jämför också utvecklingen av järnvägstäthet på regional nivå. I Skåne är minskningen -17 procent, i Västsverige -19 procent och i Stockholm -24 procent. Stockholmsregionen är på plats 130 av de 134 regioner som jämförts. Endast två svenska län (Västernorrlands och Jämtlands län) ligger i en region där antalet kilometer järnväg per miljon invånare ökat.
Vägnätet
När fordonsflottan elektrifieras, och klimatavtrycket från dessa transporter minskar, kommer våra motorvägar fortsätta spela en viktig roll för Sveriges tillväxt. Sett till utvecklingen av motorvägstäthet står sig Sverige bättre i en europeisk jämförelse. Men motorvägstätheten per capita har minskat med hela 31 procent i Norra Mellansverige (Värmland-, Dalarnas- och Gävleborgs län), vilket är den allra svagaste utvecklingen i jämförelse av 117 europeiska regioner med motorväg. I Stockholmsregionen, som vuxit med en halv miljon invånare under perioden, har motorvägstätheten varit -11 procent, den femte svagaste utvecklingen av alla europeiska regioner i jämförelsen.
Behov av ett BNP-mål för infrastruktur
Under tioårsperioden mellan 2013 och 2022 har Sverige spenderat ungefär 0,7 procent av BNP på infrastruktur. Enligt Konjunkturinstitutet hade den nivån tidigare varit en procent. COWIs rapport visar att Sverige under perioden investerat 170 miljarder kronor mindre på infrastruktur, jämfört med om 1 procent av BNP hade fortsatt gå till underhåll och investeringar i transportinfrastruktur. Som jämförelse spenderades som mest 4 procent av BNP under mitten av 1960-talet. En tid med stora behov av att utveckla Sveriges infrastruktur.
− Regeringen bör överväga ett tydligt mål i form av satsningar på infrastruktur som andel av BNP precis som är fallet med forskning och utveckling och försvaret, säger Anders Wiktorson.
Rapporten "Vart är vi på väg?" finns bifogad längre ner.
Nyckelord
Kontakter
Fabian BengtssonPR & Communication
Presskontakt
Pontus HaagKommunikationschef Sverige
Tel:+46 727 00 67 12pnha@cowi.comBilder

Dokument
Om oss
Tillsammans med kunder, partners och medarbetare skapar vi en framtid där människor och samhällen växer och utvecklas. Det gör vi genom samarbeten där vi skapar hållbara och vackra lösningar som förbättrar livskvaliteten för människor i dag och för kommande generationer.
Vår utgångspunkt är att skaffa oss en djup förståelse för våra kunder, deras ambitioner och utmaningar. Det är vad som kännetecknar oss. Det är så vi skapar långsiktigt värde.
Vi finns huvudsakligen i Skandinavien, Storbritannien, Nordamerika och Indien och har för närvarande 6 900 medarbetare som erbjuder expertis inom teknik, arkitektur, energi och miljö.
Följ COWI
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från COWI
COWI rekryterar marknadschef inom Vatten och Miljö19.5.2025 07:55:28 CEST | Pressmeddelande
Karin Algell är ny Marknadschef för affärsområdet Vatten och Miljö på COWI. Hon har en lång erfarenhet från branschen och kommer senast från Eolus där hon var Senior Projektledare inom Vindkraft.
COWI vinnare i miljardramavtal med Svenska kraftnät29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Teknikkonsulten COWI har fått förtroende som leverantör inom samtliga fem kompetensområden i Svenska kraftnäts upphandling av tekniska konsulttjänster. Den totala upphandlingen omfattar tjänster för 10 miljarder kronor och sträcker sig över tre år.
COWI vinner järnvägsstråk i Bergslagen26.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
COWI ska på uppdrag av Trafikverket leverera ett förfrågningsunderlag för att höja kapaciteten på sträckan Storvik-Frövi i Bergslagen. Den hårt trafikerade sträckan ska rustas upp för att möjliggöra möten med längre tåg och ökad hastighet. Uppdraget uppgår till 12 miljoner kronor och startar omgående.
Gunnar Linder ny marknadschef på COWI18.2.2025 06:57:42 CET | Pressmeddelande
Gunnar Linder blir ny Senior Market Director för marknads- och försäljningsorganisationen inom Buildings, Industry & Architecture på COWI. Gunnar kommer senast från egen konsultverksamhet men har över 30 års erfarenhet från teknikkonsultbranschen.
COWI projekterar Sveriges största elledningsprojekt3.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
COWI har tillsammans med Tyréns och Dalekovod-Projekt vunnit kontraktet för det största ledningsprojektet någonsin i Sverige. Kontraktet med Svenska kraftnät är värt 700 miljoner kronor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum