Sverige tog sju medaljer vid junior-EM i bowling - “guldet i lag var en höjdpunkt”
Efter medaljsuccén i lördags för Sverige i junior-EM så blev det inga pallplatser för blågult vid den avslutande tävlingsdagen av mästerskapet.
Sverige tog sju medaljer varav ett guld i mästerskapet i Helsingfors.
– Guldet i lag och semifinalsegern över Finland i deras hemmahall kommer vi att minnas länge, säger förbundskapten Robert Andersson.
I söndags avslutades junior-EM i bowling i Helsingfors. Vid den avslutande dagen av junior-EM i Helsingfors stod Masters på programmet. Fem svenska spelare var kvalificerade för Masters. På tjejsidan tog det stopp för Elin Bergqvist i steg 1 på tjejsidan efter förlust i en jämn match mot Melissa Garcia, Frankrike, med 2-1 i serier. I killarnas steg 1 så förlorade Carl Eklund mot Magnus Rehnquist, Danmark, i två raka serier. För Robin Noberg blev det också förlust mot danskt motstånd. Benjamin Kjærsgaard Kristensen drog det längsta strået i första omgången och besegrade Noberg med 2-1.
Kajsa Samuelsson och Emil Svensson tog sig båda vidare till kvartsfinal. Samuelsson storspelade i första matchen där hon besegrade Fiona Nadine Lindeman, Tyskland. Lindemann vann igår All Event men Samuelsson visade ingen pardon i spelet och vann med höga 253-192, 279-259. Emil Svensson stod för en stark insats i steg 1 på killsidan där han vann över Jussi Laine, Finland, med 2-0 (226-182, 243-235).
Kajsa Samuelsson och Emil Svensson var en seger från medalj men i kvartsfinalen tog det stopp för dem båda. Samuelsson förlorade mot Karen Kærgaard Nielsen, Danmark, med 2-0 i serier. Emil Svensson föll med 2-0 mot Mikael Aron Vilhelmsson, Island.
– Det är trist. Det hade varit skönt att ta en till medalj och få avsluta juniorkarriären på topp, säger Emil Svensson.
Han tar tre medaljer i Helsingfors och uttåget i Masters till trots så är han nöjd med mästerskapet.
– Jag tycker det har varit fantastiskt. Tre medaljer är godkänt även om det gärna hade fått vara högre valör på två av dem. Det har varit roligt att vara här med hela laget. Vi har haft en härlig stämning och hållit ihop varje dag.
Sverige stänger junior-EM 2024 med sju medaljer varav ett guld som killarna tog i 4-manna.
– Det är väl inte ett av våra bästa junior-EM. Vi har halkat efter lite på tjejsidan. Inte för att våra tjejer har blivit sämre men flera andra länder har utnyttjat tvåhandsspelet bättre och har mer fart i spelet. Vi måste jobba hårt på att också få lite mer rotation och fart i spelet. Det blir ofta en kägla kvar för våra tjejer och vi behöver få till lite effektivare slag och utveckla spärrspelet.
– Sedan gör Elin ett jättebra mästerskap och tar två medaljer. Hon avslutade starkt i 4-manna och fixade bronset i All Event.
Han ser tillbaka på en fantastisk påskafton med 4 medaljer och killarnas lagguld som sticker ut extra.
– Jag är jättenöjd med killarna. Det är ett moget gäng som kan reflektera över sitt spel. Vinsten i semifinalen mot Finland kommer vi att minnas länge. Det är tufft att besegra dem i deras hemmahall och det är verkligen en höjdpunkt från mästerskapet, säger Robert Andersson.
Sveriges medaljer vid junior-EM i Helsingfors:
Tjejer
Elin Bergqvist, brons singel
Elin Bergqvist, brons All Event
Killar
Carl Eklund, silver singel
Carl Eklund/Emil Svensson brons dubbel
Robin Noberg silver All Event
Emil Svensson brons All Event
Laget guld 4-manna
Sveriges lag i junior-EM
Elin Bergqvist, 16 år, Spader Dam, Helsingborg
Elissa Mehmet, 16 år, BK Mix Eslöv
Lova Nilsson, 15 år, BS Hässle, Hässleholm
Kajsa Samuelsson, 17 år, Team X-Calibur BK, Partille
Carl Eklund, 18 år, IKW/Köping BK
Albin Gullstrand, 18 år, Team Pergamon BC, Partille
Robin Noberg, 18 år, Stureby BK, Stockholm
Emil Svensson, 17 år, BK Tegnér Säffle
Förbundskapten: Robert Andersson
Assisterande coacher: Amanda Andersson och Robin Skans
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:08 699 60 61linus.wiren@swebowl.seRobert AnderssonFörbundskapten
Förbundskapten för dam- och herrlandslaget samt U21- och juniorlandslaget i bowling.
Bilder
Länkar
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Bruttotruppen inför U21-VM 2026 uttagen17.1.2025 15:09:11 CET | Pressmeddelande
Förbundskapten Mattias Melin har tagit ut U21-bruttotruppen inför U21-VM i bowling 2026. Sju tjejer respektive killar är uttagna.
Dags för para-VM i bowling - Sverige med för första gången17.1.2025 12:45:08 CET | Pressmeddelande
World Cup är avslutat och nästa mästerskap står för dörren i Hongkong. Para-VM spelas den 18-24 januari. Det är första gången någonsin som Sverige är med i mästerskapet. För blågult drar spelet igång på måndag.
PBA Regional Tour till Sverige - första tävlingen i Jönköping fullbokad16.1.2025 10:43:40 CET | Pressmeddelande
Under 2025 kommer fyra bowlingtävlingar som ingår i PBA Regionals för första gången att spelas i Sverige. Första tävlingen arrangeras i Jönköping den 1-2 februari och blev fullbokad på några dagar. – Vi ser fram emot att utveckla samarbetet mellan PBA och svensk bowling, säger Martin Larsen, sportsligt ansvarig för tävlingarna.
Förlust för Sverige i kvartsfinalen - utslagna ur World Cup13.1.2025 12:04:56 CET | Pressmeddelande
Det tog stopp för Sverige i kvartsfinalen i 4-manna mot Malaysia. Malaysia vann med 3-1 och Sverige är utslagna ur World Cup. – Det är en tomhet nu, säger Anna Andersson.
Sverige klara för kvartsfinal i World Cup12.1.2025 17:54:41 CET | Pressmeddelande
Efter en tuff och snårig väg är Sverige klara för kvartsfinal i World Cup. Det blev två segrar i söndagens spelpass i 4-manna. Blågult blev till sist åtta i matchspelet och knep den sista kvartsfinalplatsen. – Det är lite blandade känslor nu men vi är väldigt glada att vara i kvartsfinal, säger Anna Andersson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum