Sverige bör modernisera kollektivavtalen efter tysk modell
En ny rapport från IKEM – Innovations- och kemiindustrierna lyfter fram Tysklands framgångsrika implementering av medarbetaravtal som en modell för Sverige att eftersträva.

Medarbetaravtal, ett gemensamt kollektivavtal som täcker både arbetare och tjänstemän, har visat sig vara en effektiv lösning för att modernisera arbetsmarknaden och göra den mer flexibel och inkluderande. IKEM:s släpper idag en ny rapport som pekar på hur Sverige kan gynnas av att följa Tysklands exempel.
– Tyskland har under de senaste åren gått i bräschen för en arbetsmarknad där gamla gränsdragningar mellan arbetare och tjänstemän suddas ut, vilket har stärkt såväl arbetsgivar- som arbetstagarsidan. Ingen vill gå tillbaka till den gamla uppdelningen, säger Caspian Rehbinder, ansvarig arbetsmarknadspolitik, IKEM.
Den historiska uppdelningen mellan arbetare och tjänstemän i Sverige har lett till komplexa avtalsstrukturer och onödig byråkrati. Rapporten visar att en övergång till medarbetaravtal kan minska dessa problem och främja en mer enhetlig arbetsplatskultur.
– Genom att införa medarbetaravtal kan vi minska administrativa kostnader och skapa en mer attraktiv arbetsmarknad för både svenska och internationella företag. Det är dags för arbetsmarknadens parter att ta del av lärdomarna från Tyskland och våga ta steget mot en mer modern modell även i Sverige, säger Henrik Stävberg, förhandlingschef, IKEM.
Nyckelord
Kontakter
Linn FrimanPressekreterareIKEM
Tel:072-201 98 59linn.friman@ikem.seBilder

Dokument
Om oss
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige är en bransch- och arbetsgivarorganisation som företräder 1.250 svenska och utlandsägda företag med cirka 70.000 medarbetare. Företagen arbetar med kemi i vid bemärkelse och står för en fjärdedel av industrins exportvärde och för en femtedel av industrins förädlingsvärde.
Följ IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
IKEM rekryterar Jakob Tellgren som ny VD1.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Jakob Tellgren blir ny förbundsdirektör och VD för IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige. Med omfattande erfarenhet från läkemedelsindustrin får han nu ansvar för att utveckla verksamheten till ett ännu bättre och starkare IKEM. Han tillträder som VD den andra februari.
AI väntas lyfta produktiviteten – svensk kemi- och läkemedelsexport väntar på vändning6.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska kemi- och läkemedelsindustrin avslutade det tredje kvartalet 2025 med minskade volymer och pressad lönsamhet, både på exportmarknaden och hemmamarknaden. Lönsamheten pressades ytterligare när efterfrågan fortsatte att vika. Mitt i den globala osäkerheten ser många företag dock nya möjligheter till produktivitetslyft, inte minst genom ökad användning av AI. Det visar IKEM:s konjunkturbarometer för Q3 2025.
Jenny Engdahl Westbratt ny Kommunikationschef på IKEM30.10.2025 13:11:29 CET | Pressmeddelande
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna – har utsett Jenny Engdahl Westbratt till ny Kommunikationschef. Hon tillträdde tjänsten den 1 oktober och ingår i IKEM:s ledningsgrupp.
IKEM kräver reformer efter Irlands industriframgångar1.10.2025 06:01:00 CEST | Pressmeddelande
Irlands läkemedelsindustri har vuxit med över 100 procent på tio år. Landet står i dag för mer än hälften av EU:s export av biopharma och har lockat investeringar från alla stora globala läkemedelsbolag. I en ny rapport analyserar IKEM framgångsfaktorerna och presenterar politiska förslag som kan stärka Sveriges möjligheter att konkurrera om framtidens investeringar.
IKEM: Energimyndighetens förslag för gasförsörjningen avgörande för svensk beredskap26.9.2025 10:22:15 CEST | Pressmeddelande
Energimyndigheten har nu lämnat sin slutredovisning om försörjningstrygghet på gasmarknaderna i Sverige. Förslagen är ett stort steg framåt och helt i linje med vad IKEM länge har efterfrågat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum