Hyresförhandlingarna i Linköping klara
Tidigare i år vände sig Fastighetsägarna GFR till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2024 års hyror Linköping. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i kommunen höjs med 5,6 procent från och med 1 april 2024.
- Dagens besked innehåller en höjning över de nivåer som varit aktuella i förhandlingarna med Hyresgästföreningen, men är ändå under den nivå som krävs för att få kompensation för de kraftiga kostnadsökningar som branschen just nu upplever. Med dessa nivåer finns inte förutsättningar för att kunna förvalta och underhålla hyresrätter på sikt, något som alla förlorar på, inte minst landets hyresgäster, säger Rikard Norman, Näringspolitiskt ansvarig på Fastighetsägarna GFR.
Hyresförhandlingarna inleddes i höstas då Fastighetsägarna yrkade 12 procent i hyreshöjning. Förhandlingarna pågick sedan i tre månader utan att parterna kom överens. Med stöd i den nya lagstiftningen från 2023 vände sig Fastighetsägarna tidigare i år till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd. Förhandlingen omfattar cirka drygt 6 000 lägenheter.
Samtliga höjningar sker från och med 1 april 2024, vilket innebär att hyresgästerna som bor i lägenheter som omfattas av rekommendationen kommer att få retroaktiv hyreshöjning.
Nu när skiljemannen sagt sitt ska parterna inom två veckor omsätta skiljemannens rekommendation i en förhandlingsöverenskommelse.
- Rekommendationen är tydlig och gäller hela beståndet som omfattas i tvisten, förutom presumtionshyror. Vi kommer att nu att ta vårt ansvar för att så snabbt som möjligt omsätta denna i en överenskommelse så att hyresgästerna får besked om sin framtida hyra och slipper ytterligare retroaktivitet, säger Rikard Norman.
Faktaruta
Så fungerar tvistelösningen
• Tidigast 3 månader och senast 4 månader efter påbörjad förhandling kan någon av parterna vända sig till Hyresnämnden som utser en skiljeman.
• Hyresnämnden ska utse en skiljeman skyndsamt.
• Tvisten ska avgöras inom 6 veckor efter att skiljemannen utsetts.
• Parterna ska sedan inom 2 veckor omsätta skiljemannens rekommendation i en förhandlingsöverenskommelse.
Kontakter
Rikard NormanAnsvarig näringspolitik Linköping
Tel:013-24 86 66rikard.norman@fastighetsagarna.seOm oss
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Tvingande platssamverkan löser inte problem i utsatta områden17.1.2025 12:23:08 CET | Pressmeddelande
En statlig utredning föreslår att det införs en lag som ger möjlighet att tvinga fastighetsägare att betala en obligatorisk avgift till samverkansprojekt för att öka tryggheten i ett område. Fastighetsägarna är starkt kritiska mot förslaget som inte löser problemen i utsatta områden.
Fortsatt höga vinster i fjärrvärmebranschen16.1.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots att produktionskostnaderna ökat kraftigt de senaste åren har många fjärrvärmebolag fortfarande orimligt hög lönsamhet. Det visar en ny rapport från Fastighetsägarna, som för fjärde gången granskat fjärrvärmebranschens avkastningsnivåer. I slutändan går det ut över kunderna, som betalar för höga avgifter.
Omsättningen ökar i Lund City men klädhandeln minskar15.1.2025 14:48:15 CET | Pressmeddelande
Omsättningen i Lunds stadskärna ökade med 1 procent under 2023, i jämförelse med genomsnittet på 3 procent i jämförbara stadskärnor i Sverige. I hela kommunen ökade omsättningen med 3 procent, enligt den senaste rapporten från Cityindex, ett samarbete mellan Fastighetsägarna och HUI Research.
VD för Fastighetsägarna Service Stockholm AB lämnar sitt uppdrag17.12.2024 15:44:12 CET | Pressmeddelande
VD Stefan Younes lämnar sitt uppdrag. Stefan Younes tillträdde som VD för Fastighetsägarna Service Stockholm AB – ett dotterbolag till Fastighetsägarna Stockholm – 2016 med uppdraget att driva tillväxt och utveckling. Det är ett uppdrag som Stefan Younes utfört med ett starkt engagemang under åren. Bolaget har framåt ett ökat fokus på konsolidering, lönsamhet och medlemsnytta varför styrelsen önskar ett nytt ledarskap och har därför beslutat att tillsätta en ny VD vars uppdrag blir att leda bolaget in i denna fas. – Jag har jobbat tillsammans med Stefan i många år och vill tacka honom för hans uppskattade insatser i Fastighetsägarna Service Stockholm AB, uppger Harald Classon, ordförande i styrelsen. Anna Waxin, som sedan april 2024 är VD för Fastighetsägarna Stockholm, har utsetts till tf VD. Ev frågor besvaras av Anna Bellander, kommunikationschef Fastighetsägarna Stockholm anna.bellander@fastighetsagarna.se
Fastighetsägarna i Kalmar presenterar ny rapport om olaglig bostadsuthyrning17.12.2024 12:54:25 CET | Pressmeddelande
Imorgon 18/4 klockan 10:00 presenterar Fastighetsägarnas omvärldsanalytiker David Björnberg den nya rapporten ”Svart hyresmarknad”. Rapporten handlar om förekomsten av olovlig andrahandsuthyrning, svarthandel med hyreskontrakt och andra former av fusk på svensk hyresmarknad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum