Second hand för 1,2 miljarder kronor i april
I april nådde den totala omsättningen på second hand-marknaden 1,2 miljarder kronor. Två av tio tillfrågade konsumenter uppgav att de handlat second hand under månaden, varav hälften köpte mode.

Trots att april var årets hittills svagaste månad för second handförsäljning, fortsätter mode att stå emot trenden med en ökande försäljning.
Modeförsäljningen inom second hand omsatte 465 miljoner kronor i april, vilket är en ökning med nära 30 miljoner kronor jämfört med föregående månad. Detta innebär att försäljningen av mode har ökat varje månad sedan november i fjol. Även om andelen konsumenter som handlat mode second hand har förblivit relativt stabil, har den genomsnittligaköpesumman ökat något, vilket bidrar till den totala ökningen i försäljningsvärdet.
-Den totala second hand-försäljningen sjönk markant från månaden innan. Det är en tendens vi kunnat ana även på nyförsäljningen. Vädret är en viktig faktor, och givet en kyligare aprilmånad är resultatet inte förvånande. Vi tror att maj kan bli en betydligt starkare månad, då vi äntligen fick varmare väder, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.
-Det är intressant att summan för modeinköpen inom second hand ökar trots att antalet som handlar minskar något. Det innebär ju helt enkelt att man handlar för en högre summa per månad, och kan ses som ett kvitto på att intresset för second hand fortsatt är stort bland konsumenterna, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Dokument
Länkar
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Ny rapport: se upp för falska webbsidor15.12.2025 09:24:22 CET | Pressmeddelande
Julhandeln är i full gång och Svensk Handel varnar nu i en ny rapport om digital brottslighet för en fortsatt ökning av falska webbsidor, som orsakar betydande skador för både konsumenter och företag.
Lyft för modehandeln i november12.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en svagare utveckling i oktober fick modehandeln ny fart under november. Både kläd- och skohandeln visade positiva siffror inför julhandelsperioden. Försäljningen av kläder ökade med 7,5 procent och skoförsäljningen steg med 1 procent jämfört med samma månad föregående år.
Julklappar för 24,5 miljarder kronor under granen11.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En av årets viktigaste försäljningsperioder är i full gång. Enligt Svensk Handels prognos kommer julklappsförsäljningen att öka jämfört med föregående år med en total omsättning på 24,5 miljarder kronor. Men fortsatt köps många julklappar från Temu och Shein.
Svenskt Mode 2025: En bransch i omställning – men fortsatt motor för tillväxt och export9.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska modebranschen spelar en central roll för Sveriges ekonomi, både som kreativ kraft och som exportdriven miljardindustri. Enligt rapporten Svenskt Mode 2025 uppgick modebranschens omsättning år 2023 till 178 miljarder kronor, samtidigt som den genererade 22 miljarder kronor i skatteintäkter, vilket motsvarar var hundrade skattekrona i Sverige.
Partyplagget årets modejulklapp 20258.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter flera år präglade av kris och oro är det viktigt att hitta tillfällen för glädje, gemenskap och fest. Därför har Svensk Handel utsett partyplagget till årets modejulklapp 2025, ett plagg som symboliserar just glädje, gemenskap och en efterlängtad känsla av fest.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum