Aftonbladets AI-bot ska hjälpa läsarna förstå EU-valet
Idag lanserar Aftonbladet en första AI-chatbot, skapad inför EU-valet 2024. Med den nya tjänsten Valkompisen ger Aftonbladet läsaren makt att bestämma hur de vill ta del av information inför valet.
– Det här är vårt sätt att ta ut Aftonbladets journalistik på ett helt nytt sätt, säger biträdande redaktionschef Martin Schori.

Valkompisen är en AI-chatbot skapad av Aftonbladet. Användarna kan ställa vilka frågor de vill om EU och få svar från en databas med fakta som tagits fram av Aftonbladets journalister.
– Vi har använt oss av hundratals olika källor för att kartlägga allt som rör årets EU-val. Svenska partiers politik, kandidaternas hjärtefrågor och personliga intressen, men också allmän information om EU och hur EU fungerar, säger Emilia Cederholm, projektledare för Valkompisen på Aftonbladet.
Användarna kan få svar på konkreta frågor – vad tycker partierna? Vilken politik driver de? – men också få fakta och information om vad EU gör och vilka ansvarsområden unionen hanterar. Dessutom kan Valkompisen leverera svar i olika format, som en raptext, en haiku eller en godnattsaga.
För att ta fram Valkompisen har Aftonbladets journalister och utvecklare arbetat med den senaste AI-tekniken. Målet är att svaren som användarna får ska baseras på faktagranskade källor.
– När Valkompisen får en fråga så söker den i en databas full med fakta om EU och EU-valet och letar efter vad frågeställaren troligen är intresserad av. Informationen som hittas skickas sedan vidare till OpenAI:s senaste GPT-modell, GPT-4o, som formulerar ett relevant svar, säger Vasilios Hatciliamis, en av utvecklarna som varit med och byggt modellen.
AI-modellen har fått tydliga instruktioner att endast utgå från informationen i databasen. På så vis kan AI-tekniken användas med minimerad risk för att AI:n hittar på i sina svar, ett annars vanligt förekommande problem.
– Tanken är inte att ersätta våra duktiga och erfarna journalister som sitter på ännu mer kunskap, och dessutom kan granska makthavare och analysera politiska utspel. Valkompisen är ett komplement till all annan journalistik vi gör och det är förhoppningsvis ett kul experiment som vi kan skala upp på andra nyhetshändelser framöver, säger Martin Schori.
Frågor om EU är svåra att hitta svar till på nätet, och om man hittar så är det ofta svårt att förstå. Med Valkompisen kan användarna börja från sin egen kunskapsnivå, oavsett om man är EU-nörd eller nybörjare.
– Jag tycker Valkompisen är så himla bra. Den gör så att jag slipper googla det jag undrar. Istället kan jag få all information som jag behöver på ett och samma ställe, säger förstagångsväljaren Izabella Lindahl, 19, som är en av flera elever som testat Valkompisen.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Emilia Cederholm, projektledare Valkompisen. Telefon: 070-888 96 50 E-post: emilia.cederholm@aftonbladet.se
Angelica Öhagen, projektledare EU-valet. Telefon: 070-1622415 E-post: angelica.ohagen@aftonbladet.se
Nyckelord
Kontakter
Petter OvanderKommunikationschefSchibsted Media, Sverige
Tel:+46 70 268 26 64petter.ovander@schibsted.comBilder


Länkar
Följ Schibsted
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schibsted
Schibsted samlar TV-Operations i Norden – värvar ny chef för gemensam satsning22.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Schibsted slår samman sina TV-Operations-team i Sverige och Norge och etablerar en gemensam nordisk organisation för ljud- och videoproduktion. I samband med omorganisationen rekryteras Jenny Englund Stridh som ny Head of TV-Operations. Syftet är att stärka samarbetet över landsgränserna och skapa effektivare, mer framtidssäkra arbetsflöden för Schibsteds mediehus.
Aftonbladet och TV4 lanserar unikt sportpaket18.12.2025 14:28:41 CET | Pressmeddelande
Aftonbladet och TV4 lanserar ett gemensamt sporterbjudande som kombinerar Aftonbladet Plus med TV4 Play Sport. För 299 kronor i månaden får läsare och tittare tillgång till både Sportbladets journalistik och TV4:s breda sportutbud med rättigheter som Serie A, La Liga, Superettan, Vinter-OS och fotbolls-VM – samt veckans match från SHL, Allsvenskan och Hockeyallsvenskan.
Jimmie Åkesson – Sveriges nästa statsminister?18.12.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
Vem är människan bakom Sveriges mest omdiskuterade och inflytelserika politiker? I Politikens nya specialserie borrar Maggie Strömberg och Torbjörn Nilsson i Jimmie Åkessons politiska liv – och förklarar hans väg mot makten.
SvD lanserar SvD Bas – nytt gratispaket för att stärka läsarrelationen4.12.2025 13:25:56 CET | Pressmeddelande
Svenska Dagbladet fortsätter sin rekordresa och tar nu ett offensivt steg för att nå ännu fler läsare. Efter ett historiskt starkt år lanserar tidningen SvD Bas – ett nytt, helt kostnadsfritt paket som ska bredda räckvidden, stärka relationen med läsare och lyssnare och skapa en ännu tydligare väg in i SvD:s kvalitetsjournalistik.
Aftonbladet och TV4 sänder Rockbjörnen tillsammans24.11.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
Rockbjörnen återvänder i september 2026 och sänds då för första gången gemensamt på TV4 och Aftonbladet. Det nya samarbetet skapar en kraftfull gemensam räckvidd och nya möjligheter för både publik och annonsörer att följa galan på flera plattformar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum