Konst för besökarens sinnen i Jönköpings nya badhus
När Jönköpings kommun bygger nytt badhus på Rosenlund blir konsten en stor och viktig del. Konsten får i uppdrag att bland annat att ge besökaren intryck för sinnen så som: syn, känsel, hörsel och lukt.

Under sommaren söker kommunen konstnärer till de konstnärliga gestaltningarna i det kommande badhuset på Rosenlund. Med enprocentregeln, som innebär att en procent av budgeten vid ny-, om- och tillbyggnation ska investeras i konstnärlig gestaltning, kan konsten bidra till det nya badets identitet.
– Det är spännande att se hur vi nu går in i nästa etapp i arbetet med konsten till det nya badet. Vi arbetade med konstnärlig kompetens tidigt i processen och nu söker vi konstnärer som kan ta arbetet vidare och realisera de höga ambitionerna som kommunen har i sitt arbete med konst i våra offentliga rum, säger Filip Zezovski Lind, avdelningschef kultur- och bibliotek, Jönköpings kommun.
Inriktningenonsten i badet är att den ge en aha-upplevelse för besökaren samtidigt som den ska hjälpa besökaren att hitta lugn och harmoni. Uppdraget är i tydlig samverkan mellan arkitektur och konst. Konstens uppdrag i badhuset är att ge intryck för olika sinnen som: syn, känsel, hörsel och lukt. Förutom gestaltningsuppdrag inne i badet ska fasaden få en konstnärlig gestaltning.
Sista dag för att delta i upphandlingen är den 19 augusti och innan året är slut ska tilldelningsbeslut tas om vilka konstnärer som får börja skissa.
Nyckelord
Kontakter
Joel Albinsson, konstintendent, Jönköpings kommun
Tfn 036-10 61 50
E-post: joel.albinsson@jonkoping.se
Filip Zezovski Lind, kultur- och bibliotekschef, Jönköpings kommun
Tfn 036-10 66 95
E-post: filip.zezovski-lind@jonkoping.se
Erik BergerKommunikationsstrateg press och kris
Tel:036-10 57 22Tel:072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seDokument
Jönköpings kommun
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 146 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Pressinbjudan: De vinner Tillgänglighets- och bemötandepriset 2025 i Jönköpings kommun17.12.2025 08:20:00 CET | Pressinbjudan
Tillgänglighets- och bemötandepriset delas ut för att uppmärksamma och uppmuntra verksamheter och företag som har speciellt god tillgänglighet och gott bemötande. Torsdag 18 december är media välkomna att närvara vid prisutdelningen.
De kan vinna Jönköpings kommuns stadsbyggnadspris 20254.12.2025 09:13:44 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun delar årligen ut Stadsbyggnadspriset till ett projekt färdigställt samma år, som bidrar till att utveckla stadsbilden i kommunen. Bland årets förslag till nomineringar fanns bland annat många nybyggda skolmiljöer, flera fina renoveringsprojekt och gröna inslag som vid Solåsens parkeringar. Här är de nominerade till Stadsbyggnadspriset 2025.
Vklass tilldelas upphandlingen av lärplattform för Jönköpings skolor2.12.2025 15:20:14 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun tilldelar Vklass upphandlingen av lärplattform för kommunens grundskolor och gymnasieskolor.
Nytt ESF-projekt ska hjälpa fler att bli självförsörjande1.12.2025 17:08:52 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun får 14 miljoner kronor i bidrag från Europeiska socialfonden för att hjälpa personer med försörjningsstöd att snabbare komma i arbete eller studier.
Bygget av nya badhuset på Rosenlund startar i december25.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter år av planering och ritande sätts nu äntligen spaden i jorden och bygget av nya Rosenlundsbadet kan börja. Jönköpings kommun bygger ett bad för alla – med simkunnighet, hälsa och föreningsliv i fokus. Ett bad för glädje och aktivitet i vatten!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum