Gemensamma nordiska förpackningar för bättre tillgänglighet
2.12.2024 09:03:46 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Från och med årsskiftet startar ett pilotprojekt med engelskspråkiga samnordiska förpackningar. Syftet är att förbättra tillgängligheten genom att förenkla produktion och distribution.

De nordiska läkemedelsmyndigheterna samarbetar i ett projekt för att öka antalet samnordiska förpackningar. Pilotprojektet ska testa hur engelskspråkiga samnordiska förpackningar kommer att fungera i de nordiska länderna: Danmark, Finland, Island, Norge och Sverige.
Målet är att förbättra försörjning och tillgång till viktiga sjukhusprodukter i alla nordiska länder och därmed öka tillgängligheten till fler viktiga läkemedel för nordiska patienter.
Förebygga brist
Det har länge varit brist på flera viktiga läkemedel på de nordiska marknaderna. Varje enskilt nordiskt land utgör en liten och därmed mindre attraktiv marknad. Det gäller till exempel ovanliga men livsviktiga läkemedel som används av små och specifika patientgrupper. Att säkra tillgången på läkemedel blir mer utmanande när separata förpackningar på olika språk krävs.
För närvarande finns krav på nationella språk på läkemedelsförpackningar, och det finns en omfattande användning av samnordiska förpackningar som inkluderar olika nordiska språk. I pilotprojektet undersöks alternativet att endast använda engelska på förpackningar och i de tryckta bipacksedlarna för vissa utvalda läkemedelsförpackningar där en eventuell brist blir extra känslig för berörda patienter.
Avsikten är inte att vårdpersonal och patienter ska behöva läsa de engelska bipacksedlarna. Bipacksedlar kommer att finnas tillgängliga digitalt på alla nordiska språk.
Förbättrad tillgång
– Vi hoppas att det här projektet kommer att bidra till bättre tillgång på livsviktiga läkemedel. Att ta bort nordiska språk på vissa förpackningar är genomförbart eftersom det finns digitala bipacksedlar. Dessa är alltid uppdaterade och tillgängliga för både patienter och vårdpersonal, säger My Moberg, direktör Tillstånd Läkemedelsverket.
I den här piloten tillåts undantag från de nordiska språkkraven enligt en gemensam lista för läkemedel vilka produceras i små volymer. Detta avser vissa sjukvårdsläkemedel som ges av sjukvårdspersonal.
Ansökningsprocess för företag
Piloten gör det möjligt för innehavare av godkännande för försäljning att ansöka om att deras produkter ska ingå i piloten.
– Vi uppmuntrar de läkemedelsföretag som är berörda att ansöka om att delta i pilotprojektet för att stärka leveranssäkerheten för dessa läkemedel i hela Norden. Detta kan förenkla produktionen och distributionen, och även bidra till att patienterna får bättre tillgång till livsviktiga läkemedel, säger My Moberg.
Pilotprojektet kommer att pågå i fem år.
Kontakter
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Nya förslag ska göra det lättare att dela läkemedel mellan civil och militär sjukvård22.6.2026 14:39:29 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket och Försvarsmakten föreslår förändringar i regelverket för att läkemedel snabbare ska kunna omfördelas mellan civila och militära vårdgivare i akuta situationer. Syftet är att stärka Sveriges beredskap och säkerställa att patienter får tillgång till nödvändiga läkemedel även när ordinarie distributionsvägar inte fungerar.
Läkemedelsverket får ansvar för AI-system i medicintekniska produkter17.6.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har gett Läkemedelsverket i uppdrag att vara nationell behörig myndighet enligt EU:s AI-förordning. Uppdraget omfattar AI-system med hög risk som används i medicintekniska produkter och produkter för in vitro-diagnostik.
Ett viktigt steg mot fler kliniska prövningar i Sverige16.6.2026 13:00:07 CEST | Pressmeddelande
Den statliga utredningen "Åtgärder för att öka antalet kliniska prövningar och vissa forskningsinitiativ i Sverige" har nu lämnat sitt delbetänkande om deltagande i kliniska prövningar för personer som tillfälligt eller varaktigt saknar beslutsförmåga. Läkemedelsverket välkomnar utredningens förslag och ser fram emot det fortsatta arbetet.
Packa medicinen rätt – undvik att fastna i tullen i sommar16.6.2026 09:48:35 CEST | Pressmeddelande
Många svenskar riskerar att fastna i tullen i sommar på grund av läkemedel i bagaget. Trots att det oftast är tillåtet att resa med medicin, varierar reglerna kraftigt mellan olika länder. För att hjälpa utlandsresenärer har Läkemedelsverket sammanställt tre viktiga råd.
Sverige behöver stärka tillgången till plasma för läkemedel9.6.2026 13:05:48 CEST | Pressmeddelande
Sverige behöver öka insamlingen av plasma för att minska sårbarheten i försörjningen av viktiga läkemedel. Det konstaterar Socialstyrelsen och Läkemedelsverket i en ny rapport till regeringen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum