Gemensamma nordiska förpackningar för bättre tillgänglighet
2.12.2024 09:03:46 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Från och med årsskiftet startar ett pilotprojekt med engelskspråkiga samnordiska förpackningar. Syftet är att förbättra tillgängligheten genom att förenkla produktion och distribution.

De nordiska läkemedelsmyndigheterna samarbetar i ett projekt för att öka antalet samnordiska förpackningar. Pilotprojektet ska testa hur engelskspråkiga samnordiska förpackningar kommer att fungera i de nordiska länderna: Danmark, Finland, Island, Norge och Sverige.
Målet är att förbättra försörjning och tillgång till viktiga sjukhusprodukter i alla nordiska länder och därmed öka tillgängligheten till fler viktiga läkemedel för nordiska patienter.
Förebygga brist
Det har länge varit brist på flera viktiga läkemedel på de nordiska marknaderna. Varje enskilt nordiskt land utgör en liten och därmed mindre attraktiv marknad. Det gäller till exempel ovanliga men livsviktiga läkemedel som används av små och specifika patientgrupper. Att säkra tillgången på läkemedel blir mer utmanande när separata förpackningar på olika språk krävs.
För närvarande finns krav på nationella språk på läkemedelsförpackningar, och det finns en omfattande användning av samnordiska förpackningar som inkluderar olika nordiska språk. I pilotprojektet undersöks alternativet att endast använda engelska på förpackningar och i de tryckta bipacksedlarna för vissa utvalda läkemedelsförpackningar där en eventuell brist blir extra känslig för berörda patienter.
Avsikten är inte att vårdpersonal och patienter ska behöva läsa de engelska bipacksedlarna. Bipacksedlar kommer att finnas tillgängliga digitalt på alla nordiska språk.
Förbättrad tillgång
– Vi hoppas att det här projektet kommer att bidra till bättre tillgång på livsviktiga läkemedel. Att ta bort nordiska språk på vissa förpackningar är genomförbart eftersom det finns digitala bipacksedlar. Dessa är alltid uppdaterade och tillgängliga för både patienter och vårdpersonal, säger My Moberg, direktör Tillstånd Läkemedelsverket.
I den här piloten tillåts undantag från de nordiska språkkraven enligt en gemensam lista för läkemedel vilka produceras i små volymer. Detta avser vissa sjukvårdsläkemedel som ges av sjukvårdspersonal.
Ansökningsprocess för företag
Piloten gör det möjligt för innehavare av godkännande för försäljning att ansöka om att deras produkter ska ingå i piloten.
– Vi uppmuntrar de läkemedelsföretag som är berörda att ansöka om att delta i pilotprojektet för att stärka leveranssäkerheten för dessa läkemedel i hela Norden. Detta kan förenkla produktionen och distributionen, och även bidra till att patienterna får bättre tillgång till livsviktiga läkemedel, säger My Moberg.
Pilotprojektet kommer att pågå i fem år.
Kontakter
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Läkemedelsverket rapporterar förenklingsuppdrag10.3.2026 09:03:00 CET | Pressmeddelande
Läkemedelsverket har inom ramen för sitt regeringsuppdrag att stärka och påskynda förenklingsarbetet tagit emot 201 förslag från företag och organisationer. Efter en första analys står det klart att myndigheten kommer att arbeta vidare med merparten av förslagen.
Öroninflammation läker ofta av sig själv10.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
En uppdaterad behandlingsrekommendation från Läkemedelsverket ger stöd för att öroninflammation, akut mediaotit, oftast inte kräver antibiotika.
Återigen oroande många samtal om ungas självdestruktiva handlingar9.3.2026 08:54:45 CET | Pressmeddelande
Under 2025 hanterade Giftinformationscentralen totalt 117 480 samtal från allmänheten och sjukvården. Det är den högsta siffran någonsin och en ökning med nära 5 procent från föregående år. Utmärkande för årets statistik är att samtal som gäller självdestruktiva handlingar hos flickor och unga kvinnor i åldern 15–19 år återigen ökar, efter att ha legat still ett tag.
Anmäl din verksamhet enligt cybersäkerhetslagen4.3.2026 12:38:57 CET | Pressmeddelande
I februari öppnades anmälan för verksamheter som omfattas av cybersäkerhetslagen (NIS2). Alla verksamhetsutövare som omfattas av cybersäkerhetslagen ska anmäla sig, oavsett vilken sektor verksamheten tillhör. Läkemedelsverket är tillsynsmyndighet för tillverkare av läkemedel och medicintekniska produkter och forskning och utveckling av läkemedel och uppmanar nu berörda företag att säkerställa att anmälan är gjord.
Läkemedelsverket granskar AI-assistenter i sjukvården4.3.2026 09:11:42 CET | Pressmeddelande
Användningen av AI-baserade system i hälso- och sjukvården ökar snabbt i Sverige och inom EU. Så kallade ”ambient scribes” – alltså AI-assistenter som transkriberar och sammanfattar patientmöten – är en typ av system som införs i allt fler verksamheter. Under våren 2026 planerar Läkemedelsverket att genomföra inspektioner av tillverkare av denna typ av system.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum