Carl Casons utbildningsstipendium till tre modetalanger
Carl Casons stipendium är en möjlighet för modetalanger att accelerera sina karriärer inom modebranschen och genom det bidra till modeindustrins utvecklingstakt. I år belönas tre talangfulla stipendiater som tilldelas 15 000 kronor var.

Casonfonden administreras av Svensk Handel STIL och är ett stöd för unga som antingen är verksamma i, eller har för avsikt att ägna sin framtida yrkesutövning åt verksamhet som har anknytning till svensk textildetaljhandel. Stipendiet ger unga talanger, entreprenörer och studenter möjlighet att fortsätta eller utveckla sin karriär inom mode, design och textil.
Stipendiet ges ofta som bidrag till utbildning med inriktning på handel och textil. Utbildningen kan vara i Sverige eller utomlands eller i form av utlandspraktik i samband med utbildningen.
Här är motiveringen till valet av årets stipendiater
Sofia Harryan
Sofia Harryan, med en kandidatexamen i Business & Economics från Handelshögskolan och erfarenhet av lyxmode med fokus på hållbarhet och design. Hon inleder praktik på Karl Lagerfelds huvudkontor i Amsterdam varmed stipendiet stärker hennes möjlighet att utvecklas inom modeindustrin.
– Det ska bli intressant att följa om förändrade konsumtionsvanor, i takt med ett större fokus på hållbarhet, påverkar framgången för lyxvarumärken annorlunda än för billigare klädkedjor, säger Sofia Harryan
Tom Wellander
Tom Wellander, tidigare Business Controller hos ASKET och med en ekonomie kandidatexamen från Uppsala, vill förena lönsamhet och hållbarhet i modeindustrin. Stipendiet stödjer hans studier i Global Business Development vid San Diego State University.
– Jag hoppas att vi är på väg mot en framtid där vi handlar kläder medvetet och bara köper plagg vi verkligen älskar och använder. Det är positivt att se ett växande intresse för tidlöshet och en ökad medvetenhet om kvalitet som håller, säger Tom Wellander.
Anna Lundstedt
Anna Lundstedt, student vid Textilhögskolan i Borås, utforskar kopplingen mellan mode och konst genom innovativa projekt, inspirerade av psykologi och mänskligt beteende. Stipendiet blir ett bidrag till hennes önskan att fördjupa sitt konstnärliga perspektiv under en utbytestermin vid Winchester School of Art.
– Jag är väldigt tacksam för stipendiet och jag vet att det kommer vara värdefullt för min kreativa utveckling. Jag ser fram emot att utveckla min estetik och få nya perspektiv genom lärare och klasskamrater, samt skapa kontakter som kommer att vara värdefulla i framtiden, säger Anna Lundstedt.
För mer information
För mer information om Carl Casons utbildningsstipendium, kontakta Carl Reutercrona, Svensk Handel, på telefon 010-471 86 94 eller mejl: carl.reutercrona@svenskhandel.se
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Länkar
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels drygt 9 000 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda. Ordförande är Anders Svensson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Kraftigt fall i handlarnas framtidstro – oron kring tullar drivande24.4.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Handelsföretagens framtidsutsikter blir allt dystrare. För 40:e månaden i rad uppvisar företag inom dagligvaruhandeln, sällanköpsvaruhandeln och partihandeln en pessimistisk framtidstro. Det stora tappet i april går att härleda till det oroliga omvärldsläget.
Medvind för e-handeln i mars – omvärldsläget oroar23.4.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för mars månad till 13,3 miljarder kronor. Det är en ökning med 11 procent jämfört med mars 2024.
Nina Jönsson föreslås till ny ordförande i Svensk Handel22.4.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels valberedning föreslår att Nina Jönsson vid årsstämman den 15 maj väljs till ny ordförande i Svensk Handels styrelse. Hon ersätter Anders Svensson som varit medlem i styrelsen sedan 2010 och styrelsens ordförande de senaste sju åren.
Godis för nästan en miljard kronor i påsk15.4.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Påskveckan är här och handelsföretagen är väl förberedda på ett ökat tryck i butikerna. Totalt väntas försäljningen under veckan uppgå till 8,8 miljarder kronor inom dagligvaruhandeln. Sötsuget kommer också att stillas, då prognosen visar på godisförsäljning för nästan en miljard kronor.
Mildare väder gav modehandeln ett välbehövligt lyft14.4.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en längre period av svaga försäljningssiffror återhämtade modebranschen sig något under mars månad. Enligt Svensk Handels Stilindex ökade den totala försäljningen av kläder och skor med 6,5 respektive 9,8 procent jämfört med mars 2024.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum