Den svenska modeindustrin – en central samhällsaktör
20.12.2024 06:00:00 CET | Svensk Handel | Pressmeddelande
Sverige har en modeindustri i världsklass. Nya siffror visar nu på branschens roll som viktig samhällsaktör. Både när det kommer till rollen som arbetsgivare och för dess bidrag till skatteintäkterna, men också i att genom ökad digitalisering pådriva den gröna omställningen.

Det svenska modets bidrag till samhället ska inte underskattas. Svenskt mode sysselsätter totalt 44 000 personer, och genererar 1 av 100 skattekronor. 2022 stod branschen för 0,7 procent av BNP, och bidrog med 21 miljarder kronor till de offentliga finanserna. Detta innebär att modebranschens skatteintäkter motsvarar kostnaden för att anställa 42 000 undersköterskor i Sverige.
– Vi ska vara stolta över den svenska modeindustrin, som utgörs av såväl större välkända aktörer, som bedriver verksamhet över hela världen, till mindre handelsföretag som skapar ett stort värde i det lokala samhället. Det som förenar dem är deras stora samhälleliga bidrag. Det är tveklöst så att svenskt mode utgör en central del av den svenska handeln, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
Svensk modeexport är på stark frammarsch
I takt med ökad digitalisering och globalisering har allt fler svenska modeföretag framgångsrikt sökt sig utanför Sveriges gränser för att kunna växa och nå sin fulla potential. Detta märks av i rapporten, som visar på att den svenska modebranschens export fördubblats sedan 2016, och nu uppgår till 42 miljarder kronor. Även här skapas arbetstillfällen som bidrar till den gemensamma välfärden. 12 000 svenska jobb beräknas genereras av modebranschens export.
Den svenska modeindustrins globala avtryck är dessutom större än vad siffrorna visar. Genom utländska dotterbolag och filialer säljer svenska modeföretag varor för hundratals miljarder kronor årligen.
– Den svenska modebranschens kreativitet och entreprenörskap med hållbarhetsfokus bidrar till en viktig del av den globala transformationen. Vi i branschen arbetar aktivt för samverkan inom modeindustrin i EU och internationellt genom affärsnätverk såsom European Fashion Alliance. Detta för att stärka svenska företags konkurrenskraft och främja svenska värderingar och innovationer, säger Helena Waker, Trade Partners Sweden och Stockholm Fashion District.
Teknologisk innovation formar framtidens modebransch
Modebranschen har sedan länge anammat den teknologiska utvecklingen, och många företag ligger i absolut framkant. Trots att det går att notera en minskning av antalet butiker i Sverige så har produktiviteten ökat. Detta till följd av ett ökat fokus på bland annat AI, som påverkar modebranschen i allt från design och inköp till marknadsföring och köpupplevelse. Ett annat exempel är RFID och digitala produktpass, som är viktiga bidrag för att säkerställa en mer hållbar handel framgent.
– Modebranschen börjar se positiva effekter av flera av de pågående förändringarna branschen genomgår, där vi ser nya affärsmodeller växa fram, en ökad andrahandsmarknad och teknologisk innovation vilket bidrar till en mer dynamisk och hållbar modebransch, säger Jennie Rosén, CEO på Swedish Fashion Council.
Nyckelord
Kontakter
Helena Waker, CEO, Stockholm Fashion District, +46 76 607 08 34
Swedish Fashion Council, info@swedishfashioncouncil.se
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder



Dokument
Länkar
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Essnce vinner D-Award 20265.3.2026 14:26:19 CET | Pressmeddelande
D-Award är Sveriges mest prestigefyllda pris inom e-handel och delades idag ut på D-Congress inför över 4 500 ledare och innovatörer från hela Norden. Vinnare av Årets E-handel 2026 är Essnce. Samtidigt instiftades ett nytt personligt hederspris: Arne Andersson Honor, som tilldelades Arne B Andersson.
Handeln pressas av ökade hyror – krav på ökad transparens3.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska handelsföretag fortsätter att pressas av snabbt ökande lokalkostnader. Bashyrorna har skenat på grund av inflationen samtidigt som hyrestilläggen ökat kraftigt – ofta utan att hyresgästerna vet exakt vad de betalar för.
Avvaktande inledning på året för second hand-marknaden2.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Second hand-marknaden fick en svag start på året. Under januari minskade försäljningen med drygt 33 procent jämfört med samma månad i fjol. Totalt uppgick omsättningen till strax över 1 miljard kronor.
Försiktig optimism präglar handeln i februari25.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer för februari visade på små förändringar i handlarnas framtidstro jämfört med januari. Dagligvaruhandelns framtidsindikator stärktes, partihandeln visade en mindre uppgång, medan sällanköpsvaruhandeln i stort sett var oförändrad.
Fler svenskar e-handlade i januari23.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
E-handeln fick en försiktig men lovande start på året. I januari ökade omsättningen med 1 procent jämfört med i fjol, samtidigt som en rekordstor andel konsumenter valde att handla online.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

