Finalisterna klara i Arla Guldko 2025 Bästa Seniormatglädje
Nu är finalisterna klara till Bästa Seniormatglädje, den fjärde kategorin i Arla Guldko 2025. De tre finalisterna kommer under de kommande veckorna att detaljgranskas av jurygrupper där bland annat stjärnkocken Malin Söderström deltar. Vinnarna koras slutligen vid den stora finalen den 12 maj 2025.

– Det som förenar de tre fantastiska finalisterna i Bästa Seniormatglädje är deras helhetssyn på måltidens betydelse. För dem handlar en god måltid inte bara om välsmakande och näringsriktig mat, utan också om en vacker presentation, trivsam miljö och ett genuint engagemang för gästernas välbefinnande. Med stor omtanke och respekt skapar de stunder av glädje och gemenskap kring bordet. Deras insatser gör måltiden till en höjdpunkt på dagen och bidrar till en högre livskvalitet för de äldre, säger Erica Elfving, projektledare för Arla Guldko.
Tävlingskategorierna i Arla Guldko 2025 är Bästa Matglädjeförskola, Bästa Matglädjeskola, Årets Frukostlyft samt Bästa Seniormatglädje. Samtliga finalister presenteras löpande under denna vecka (v.12)
I Arla Guldko delas även utmärkelsen Årets Guldstjärna ut till den eller dem som direkt eller indirekt bidrar till att utveckla det offentliga köket. Även de tre toppkandidaterna till Årets Guldstjärna presenteras under vecka 12.
Du hittar bilder och texter om alla finalister som bilagor längst ner i detta pressmeddelande.
Finalisterna i Arla Guldko 2025, Årets Seniormatglädje:
- Björkliden, Alvesta
- Danvikshem, Nacka
- Restaurang Citronen, Katrineholm
För mer information:
Erica Elfving, projektledare Arla Guldko, Arla Foodservice, tel 076-1009346, erica.elfving@arlafoods.com
Kontaktuppgifter till finalisterna i Arla Guldko 2025 Bästa Seniormatglädje
- Björkliden, Alvesta, Linda Gustavsson, måltidschef, linda.gustavsson2@alvesta.se, tel: 047215229
- Danvikshem, Nacka, Maria Lindberg, kostchef, maria.lindberg@danvikshem.se, tel: 073-750 22 29
- Restaurang Citronen, Dufvegården, Katrineholm, Maria Isaksson, dietist, Katrineholms kommun, maria.isaksson@katrineholm.se, tel: 015057225
Om stjärnkockarna i jurygrupperna
- Marie Skogström, driver Mat & Vin Slottsparken. Marie deltar i juryn för Bästa Matglädjeförskola. Paul Svensson, gastronomisk ledare på Rosendals trädgård. Driver även Pauls kök, en konsultbyrå för hållbar utveckling. Paul deltar i juryn för Bästa Matglädjeskola
- Martin Moses, Årets Kock 2019, ägare av restaurang Human i Göteborg. Martin deltar i juryn för Årets Frukostlyft.
- Malin Söderström, driver restaurangen Moderna museet på Skeppsholmen i Stockholm. Malin deltar i juryn för Bästa Seniormatglädje.
- Fredrik Eriksson, Årets Kock 1987, krögare på Långbro Värdshus och Restaurang Nationalmuseum. Fredrik leder juryn för specialpriset Årets Guldstjärna.
Om Arla Guldko – firar 25 år
Arla Guldko startade år 2000 som ett initiativ för att hylla vardagshjältar i den offentliga måltiden. Med tävlingen vill Arla driva på utvecklingen och sprida vardagshjältarnas arbetssätt med bland annat kvalitet, hållbarhet, råvaror i säsong, minskat svinn och pedagogik. Vinnarna får utöver äran, statyetten Arla Guldko, ett exklusivt diplom och ett utbildningsstipendium. Fem särskilt tillsatta jurygrupper, var och en toppad med en av Sveriges bästa stjärnkockar, arbetar under flera veckor med att utse finalister och slutligen vinnarna i samtliga kategorier. Läs mer här om tävlingen Arla Guldko
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comBilder



Dokument
Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 7 600 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 164 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Han är nu högsta hönset i Bregottfabriken9.7.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
I början av maj tillträdde Martin Drobena som ny chef för Arlas mejeri i Götene. – Det känns otroligt spännande att få leda en så stor och mångsidig verksamhet, som dessutom har en central roll både inom Arla och för Sveriges livsmedelsproduktion och beredskap, säger han.
Sveriges mest lästa baksida fyller 502.7.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan 1975 har Arla använt baksidan av sina mjölkpaket för att informera, engagera och underhålla. I sommar fyller den klassiska mjölkbaksidan 50 år, och den är fortfarande en av Sveriges mest lästa texter.
Mjölkpriset till bönderna oförändrat i juli30.6.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
För sjunde månaden i rad lämnar Arla mjölkpriset till bönderna oförändrat. Det gäller både konventionell och ekologisk mjölk. Svenska bönder får dock en mindre justering till följd av valutakursförändringar.
Representantskapen i Arla och DMK Group godkänner plan för fusion18.6.2025 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
De beslutande organen i Arla och DMK Group har i dag röstat ja till att gå vidare med den föreslagna fusionen. Det markerar en viktig milstolpe i arbetet med att förena två kooperativ med gemensamma värderingar och kompletterande styrkor – och banar väg för en ny era i den europeiska mejeribranschen. Fusionen ska nu prövas av berörda myndigheter innan den kan bli verklighet.
Efter rekordintresset: här är de tio vinnarna i Arlas frukosttävling10.6.2025 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
För att hjälpa högstadieskolor att komma igång och prova på frukostservering har Arla under tre år arrangerat en frukosttävling. I år var intresset rekordstort: hela 333 skolor ansökte. Nu har tio vinnare valts ut.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum