Ny forskning visar att fibrer stärker både tarm och immunförsvar
Kostfibrer hjälper inte bara till med matsmältningen – de spelar också en aktiv roll i att reglera tarmbarriärens funktion och kroppens immunförsvar. Det visar Evangelia Kerezoudi i en ny avhandling i biomedicin vid Örebro universitet.

Evangelia Kerezoudi har undersökt hur specifika kostfibrer – β-glukaner från svampen kungsmussling och Rhamnogalacturonan-I (cRG-I) från morötter – påverkar tarmbarriären, tarmfloran och immunförsvaret.
– En viktig upptäckt är att β-glukaner och cRG-I aktivt förstärker tarmbarriären, som är vårt första skydd mot skadliga bakterier och toxiner. En försvagad tarmbarriär är kopplad till flera kroniska sjukdomar, så att bevara dess täthet och funktion är avgörande, säger hon.
Den skyddande effekten kvarstår även vid stress eller låggradig inflammation, tillstånd som kan påverka tarmen innan några tydliga sjukdomstecken uppstår. Att effekten består även under dessa förhållanden utmanar den traditionella synen på kostfibrer som passiva inslag i kosten, enligt Evangelia Kerezoudi.
– Våra resultat visar att vissa fibrer kan hjälpa tarmen att förbli motståndskraftig även vid tidiga tecken på stress. Det pekar på att fibrer har en mer aktiv roll i att främja tarmens och immunförsvarets långsiktiga hälsa, säger hon.
Tränar immunförsvaret aktivt
Fibrer som β-glukaner och cRG-I visade sig också ha en direkt effekt på immunförsvaret, både i laboratoriemodeller och i en koststudie med människor. De stärkte immunsvaret över tid och bidrog till ökad motståndskraft. Men reaktionen varierade kraftigt mellan olika individer. Vissa personer uppvisade tydliga förbättringar av både immunförsvaret och tarmbarriärfunktionen, medan andra upplevde måttliga eller inga förändringar alls.
– Jag blev förvånad över hur olika människor reagerade på dessa ämnen. Samma fiber kunde ha en tydlig effekt i ett fall och väldigt liten i ett annat, säger Evangelia Kerezoudi.
Balanserad kost bidrar till god tarmhälsa hela livet
Avhandlingen visar också att personer med en mer varierad tarmflora kan ha större nytta av fibrer som β-glukaner och cRG-I.
– Kosten är avgörande för att bevara en motståndskraftig tarmflora, som i sin tur har betydelse för både immunförsvarets funktion och tarmhälsa.
En fiberrik kost gynnar mångfalden av mikroorganismer i tarmen, något som kan bidra till att bevara maghälsan när vi åldras. Och även om åldrandet ofta förknippas med förändringar i tarmen, tyder resultaten på att fibrer kan hjälpa oss att bevara en välfungerande tarm i takt med att vi blir äldre.
– Våra resultat indikerar att fibrer kan hjälpa till att reducera åldersrelaterade förändringar i tarmen, men tarmhälsan påverkas också av livsstil, kostvanor och den individuella tarmfloran.
Evangelia Kerezoudi hoppas att hennes forskning kan ligga till grund för utvecklingen av personligt anpassade kostråd som stärker tarmens hälsa och immunfunktion.
– Genom att förstå hur specifika fibrer, tarmflora och immunförsvaret påverkar varandra kan vi närma oss koststrategier som främjar långsiktig hälsa och stärker kroppens naturliga försvar, säger Evangelia Kerezoudi.
Nyckelord
Kontakter
Evangelia Kerezoudi.
evangelia.kerezoudi@gmail.com, 0790 676 815
Jasenka DobricForskningskommunikatör
Tel:019 303035Tel:0735 930995jasenka.dobric@oru.seBilder

Länkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI och robotik, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Så blir lärare i matematik bättre på att undervisa – tillsammans19.12.2025 07:53:55 CET | Pressmeddelande
Det räcker inte att avsätta tid i schemat för att kollegialt lärande ska fungera och leda till ökad kvalitet i undervisningen – och på sikt till bättre matematikkunskaper hos elever. – Vi måste våga förändra gamla normer, säger Frida Harvey, forskare i matematik vid Örebro universitet.
Adhd i familjen kopplas till ökad risk att begå brott18.12.2025 08:59:23 CET | Pressmeddelande
Personer med adhd har en högre risk att begå brott än personer som inte har adhd. Samma mönster syns hos deras släktingar, enligt en ny studie från Örebro universitet. – Det tyder på att både genetiska och miljömässiga faktorer delade inom familjen kan spela roll, säger forskaren Sofi Oskarsson.
Normer och attityder gör vardagen svårare för äldre lgbq-personer17.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Äldre lgbq-personer på särskilda boenden påverkas av heterosexuella normer och andra boendes attityder. Det kan begränsa deras möjligheter att uttrycka sin sexuella identitet. Det visar en ny studie från Örebro universitet.
Örebrostudenter hittar PFAS-relaterat ämne i glögg16.12.2025 11:40:36 CET | Pressmeddelande
Fyra kemistudenter vid Örebro universitet analyserade tolv glöggprodukter som köpts i dagligvaruhandeln. I samtliga prover påvisades mätbara halter av trifluorättiksyra (TFA). Forskare betonar att den hälsomässiga betydelsen är oklar och att mer forskning behövs.
AI-förordning i EU riskerar tappa legitimitet9.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Andrew Leyden, rättsvetare vid Örebro universitet, har i en studie granskat EU:s AI-förordning som bygger på tekniska standarder. – Traditionella frågor om rättssäkerhet, ansvar och demokratisk legitimitet får en ny betydelse när tekniska standarder fungerar som ett slags privat lagstiftning, säger han.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum