Stöd till framtidens fågelskådare – Ungdomsskådarna får 10 000 kr från AviFauna Naturresor
BirdLife Sveriges Ungdomsskådare har fått ett välkommet bidrag på 10 000 kr från AviFauna Naturresor. Bidraget syftar till att främja framtidens fågelskådare, med ett särskilt fokus på att lyfta fram och stödja kvinnliga skådare.

AviFauna är Nordens ledande researrangör för både nybörjare och erfarna fågelskådare, grundat av BirdLife Sverige 1985. Under mer än 30 år har AviFauna Naturresor sponsrat olika fågelskyddsaktiviteter runt om i världen och årligen bidragit ekonomiskt till BirdLife Sveriges verksamhet. Nu vill AviFauna, genom detta nya initiativ, bidra till att utveckla framtida generationers fågelintresse i Sverige tillsammans med BirdLife Sverige. Detta ses som ett viktigt steg för att säkerställa kontinuiteten i morgondagens fågelskyddsarbete och -intresse.
Erik Hirschfeld, VD och delägare av AviFauna, säger:
— Vi gläds över att få arbeta tillsammans med Ungdomsskådarna och att behålla våra band med våra tidigare ägare, BirdLife Sverige. Vi tror att en ökad andel kvinnliga fågelskådare är en förutsättning för framgångsrik naturvård och vill gärna bidra till det på detta sätt. Vi hoppas att detta blir ett långsiktigt engagemang.
I samband med Falsterbo Bird Show 2024 överlämnar AviFauna ett bidrag på 10 000 kr till Ungdomsskådarna. Minst hälften av beloppet ska gå till initiativ som främjar kvinnliga skådare, men Ungdomsskådarna får själva bestämma hur resten av medlen ska användas.
— Ungdomsskådarna består av fantastiska ungdomar som hjälps åt att arrangera roliga läger, ekoskådning och andra aktiviteter. De har även ett aktivt nätverk som kopplar ihop unga fågelintresserade runt om i landet. Det känns fint att AviFauna vill stötta våra unga, det är ett välkommet bidrag till verksamheten, säger Kajsa Grebäck, verksamhetsutvecklare på BirdLife Sverige.
BirdLife Sveriges Ungdomsskådare ser fram emot att fortsätta utveckla och främja fågelintresset bland unga, med särskilt fokus på att stärka kvinnors närvaro och engagemang inom fågelskådning.
— Vi från Ungdomsskådarna tycker att det är fantastiskt roligt att AviFauna väljer att satsa på ungdomarna. Det är otroligt viktigt för fågelskådningens framtid att vi satsar på unga skådare och arbetar med föryngring i fågelföreningarna. Detta gör att vi kan satsa ännu hårdare på våra populära läger och andra aktiviteter för att långsiktigt stärka fågelskådningen. Att nu dessutom ha pengar öronmärkta för främjande av fågelskådning hos tjejer är extra kul, då denna grupp är kraftigt underrepresenterad i vår verksamhet. Vi är tacksamma och hoppas på ett fortsatt gott samarbete, Hugo Karlström.
Relaterade länkar
Nyckelord
Kontakter
Niklas AronssonPressansvarig, fågelskydd, fågelexpertis
Tel:073-915 60 99niklas.aronsson@birdlife.seStina RigbäckGeneralsekreterare PR, Organisation
Tel:070- 855 47 57stina.rigback@birdlife.seBilder

Följ Birdlife Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Birdlife Sverige
Fortsatt starkt skydd för pilgrimsfalken4.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Pilgrimsfalken bibehåller ett starkt internationellt skydd. Det blev resultatet av en timmas het debatt under CITES-konferensen COP20 i Samarkand i Uzbekistan. Förslaget att nedgradera arten till bilaga II röstades ned med bred marginal. Det innebär att pilgrimsfalk alltjämt är förtecknad i bilaga I där all handel med arten är strikt förbjuden.
Aggressiv form av fågelinfluensa skördar offer3.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
De senaste veckorna har allt fler gäss, tranor och andra fågelarter insjuknat och dött i fågelinfluensa framför allt i Skåne. Det rör sig om en högpatogen virusvariant som är mycket aggressiv.
Omvandling från ekosystem till odlingssystem hotar skogsfågelarter12.11.2025 14:23:17 CET | Pressmeddelande
Trenderna är fortsatt negativa för ett flertal skogsfågelarter, däribland entita, talltita och järpe, som alla föreslås behålla sin status som nära hotade (NT) i den nya svenska rödlistan. I den nyutkomna boken Fåglarna i Sverige – antal och förekomst har antalet uppskattade par i landet minskat med motsvarande 25 procent för entita (90 000 par), 30 procent för talltita (550 000 par) och 25 procent för järpe (95 000 par), jämfört med motsvarande sammanställning 2012. Det finns anledning att ta dessa minskningar på stort allvar, inte minst inom skogsbruket, då dessa arter tydligt visar på strukturella och omvälvande förändringar av skogslandskapet, med stor negativ påverkan på fåglar
Fågelinfluensan drabbar också svenska tranor11.11.2025 13:37:08 CET | Pressmeddelande
Under hösten har sannolikt tiotusentals tranor dött av fågelinfluensa vid rastplatser i Tyskland, Frankrike och Spanien. Bara från sjön Lac du Der i östra Frankrike rapporterades 8 700 döda tranor den 3 november.
Internationella flyttfågeldagen - 11 oktober10.10.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 11 oktober uppmärksammar vi Internationella flyttfågeldagen – en dag då vi lyfter fram de otroliga resor som miljarder fåglar gör varje år över hav, land och kontinenter, och de utmaningar de möter längs vägen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum