Efterlängtad – men bräcklig – konjunkturuppgång nästa år
20.11.2025 07:00:00 CET | SBAB Bank | Pressmeddelande
BNP-tillväxten väntas bli 2,6 procent nästa år och 2,2 procent 2027 driven av framför allt ökad hushållskonsumtion och ökade investeringar i näringslivet. Arbetslösheten väntas sjunka tillbaka om än långsamt. Inflationen bedöms ligga något under målet både 2026 och 2027. Riskerna för inflationen bedöms i högre grad ligga på nedåt- än uppåtsidan. Med det väntas inga stora uppgångar i styrräntan eller den rörliga bolåneräntan. Bostadspriserna väntas öka med 4–5 procent per år de kommande två år drivet av framför allt stigande hushållsinkomster. Antalet påbörjade bostäder väntas öka med måttliga 2000–3000 per år då byggkostnaderna ligger högt i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden och det aktuella försäljningsläget är svagt.

I dag publicerar SBAB årets fjärde nummer av Bomarknadsnytt med prognoser över svensk ekonomi och bostadsmarknad. Här är de viktigaste slutsatserna:
God tillväxt i svensk ekonomi både 2026 och 2027
BNP-tillväxten väntas bli 2,6 procent nästa år och 2,2 procent 2027 (se tabell 1). Uppgången i BNP drivs av framför allt ökad hushållskonsumtion och ökade investeringar i näringslivet. Läget på arbetsmarknaden bedöms vara fortsatt skakigt. Olika data pekar åt lite olika håll gällande utvecklingen. Arbetslösheten väntas dock sjunka tillbaka framöver om än långsamt (se tabell 1).
– Efter sju sorger och åtta bedrövelser tror vi nu att den svenska konjunkturuppgången äntligen kommer nästa år. Med ett år till av lägre inflation, stigande realinkomster, bolåneräntor på normal nivå, förväntade lägre hyreshöjningar än tidigare och sänkt skatt på både livsmedel och arbetsinkomster bör hushållens konsumtion rimligen sätta bättre fart. Det är fortfarande oroligt i omvärlden men läget i tullkonflikten har stabiliserats något, vilket också talar för bättre tryck i näringslivets investeringar framöver, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
– Trots tecken på återhämtning är konjunkturuppgången bräcklig. Någon stark draghjälp från omvärlden kan svensk ekonomi inte räkna med. Efter årsskiftet 2027 ska dessutom den sänkta livsmedelsmomsen tas bort, vilket kommer att dra ner hushållens köpkraft. De offentliga finanserna i många, ekonomiskt sett, tungviktarländer försämras också påtagligt, vilket riskerar att stöka till det globala ränteläget. Här är dock den låga statsskulden i Sverige en styrka. Men det är viktigt att nuvarande budgetunderskott inte blir alltför långvarigt, säger Robert Boije.
Inflationen något under målet både 2026 och 2027
Inflationen bedöms ligga strax under målet både 2026 och 2027 (se tabell 1). Företagens prisplaner, en fortsatt hög arbetslöshet, måttliga löneökningar, inflationsförväntningar i linje med målet, svag omvärldstillväxt, väl fungerande globala leveranskedjor och ett svagt globalt inflationstryck pekar mot ett svagt svenskt inflationstryck framöver.
– Riskerna för inflationen bedömer vi i högre grad ligga på nedåt- än uppåtsidan. Vi ser ingen snabb ränteuppgång framför oss – tvärtom. Med det sagt har vi fortfarande ett oroligt omvärldsläge. Nya turer i tullkriget och andra geopolitiska risker skulle om de materialiseras kunna stöka till det för både inflations- och ränteläget igen, och därmed även för bolåneräntorna, säger Robert Boije.
Bostadspriserna ökar med 4–5 procent per år kommande två år
När detta år summeras väntas bostadspriserna ha ökat med runt 2 procent (se tabell 1). Det är en liten upprevidering från prognosen i september då priserna bedömdes stå mer eller mindre stilla.
– Efter den ovanligt svaga prisutvecklingen på bostäder under våren har bostadspriserna i stället överraskat på uppåtsidan under hösten. År 2026 och 2027 tror vi att bostadspriserna ökar med omkring 4–5 procent per år främst till följd av stigande hushållsinkomster, säger Robert Boije.
Lutar åt sju svåra år för bostadsbyggandet
Antalet påbörjade (nya) bostäder väntas i år uppgå till 29 000 (exklusive ombyggnationer). De väntas därefter öka med måttliga 2000–3000 per år. Ett skäl till detta är att byggkostnaderna i utgångsläget ligger högt i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden. Ett annat är att antalet verifierat sålda nya bostäder ligger kvar på låga tal (se diagram 1).
– När det var som mest turbulens kring inflations- och ränteläget för ett par-tre år sedan talades det om att det kunde bli sju svåra år för bostadsbyggandet. Dessvärre ser den profetian ut att kunna besannas. Samtidigt kan man till viss del se de lägre byggvolymerna som ett steg mot en nödvändig anpassning mot ett mindre behov av bostäder framöver jämfört med tidigare behovsbedömningar, säger Robert Boije.
Se tabell och diagram i bifogat pressmeddelande.
Nyckelord
Kontakter
Catharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seRobert BoijeChefsekonomSBAB
Tel:070-269 45 91robert.boije@sbab.sewww.sbab.se/bloggen/Bilder

Dokument
Om SBAB
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 300 000 och 700 000 privatpersoner har sparkonto (per den 30 juni 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 132. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Svenskar saknar kriskassa – majoriteten har mindre än 1 000 kronor hemma3.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots tydliga uppmaningar från flera myndigheter har de flesta svenskar mindre än 1000 kronor i kontanter hemma, visar en ny undersökning från SBAB. Rekommendationen är att hushåll ska ha kontanter hemma så att de klarar sig i minst en vecka – ett mål som långt ifrån uppnås. Endast en av tio har ökat sitt innehav av kontanter hemma det senaste året.
Påståendet att höjt bolånetak inte hjälper förstagångsköpare saknar grund2.3.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Kritiker till den kommande höjningen av bolånetaket har hävdat att det inte hjälper förstagångsköpare eftersom det kommer att leda till höjda bostadspriser. Det finns inga belägg för det påståendet, skriver Robert Boije och Linda Hasselvik, chefsekonom respektive privat- och boendeekonom på SBAB i en debattartikel i Dagens Industri i dag.
Det våras för bostadspriserna2.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Såväl lägenhets- som huspriserna steg med 1,6 procent i februari och lägenhetspriserna tydligt mer än vad som är normalt för säsongen. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar också på en något starkare underliggande prisökning på lägenheter än för hus. Allra mest steg lägenhetspriserna i Storgöteborg medan huspriserna steg som mest i Mellersta Sverige. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
Nu stiger bostadsägarnas optimism om bostadspriserna – tecken på ljusare tider?27.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är betydligt fler bostadsägare som tror på stigande än sjunkande bostadspriser på ett års sikt. 51 procent spår att bostadspriserna ska stiga på ett års sikt. 4 procent tror att de ska sjunka. 35 procent tror på stillastående priser. Den genomsnittliga förväntningen är att priserna är 1,9 procent högre om ett år och 4,7 procent högre om 3 år, att jämföra med 1,6 respektive 4,4 vid mätningen föregående kvartal.
SBAB sänker räntorna på alla bundna bolån19.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
SBAB sänker räntorna på bundna bolån med 0,05–0,10 procentenheter på lån med 1–10 års bindningstid. Räntejusteringarna är en effekt av lägre marknadsräntor och konkurrenssituationen på marknaden. De nya räntorna träder i kraft idag torsdag 19 februari.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum