SBAB Bank

Nu stiger bostadsägarnas optimism om bostadspriserna – tecken på ljusare tider?

27.2.2026 07:00:00 CET | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela

Det är betydligt fler bostadsägare som tror på stigande än sjunkande bostadspriser på ett års sikt. 51 procent spår att bostadspriserna ska stiga på ett års sikt. 4 procent tror att de ska sjunka. 35 procent tror på stillastående priser. Den genomsnittliga förväntningen är att priserna är 1,9 procent högre om ett år och 4,7 procent högre om 3 år, att jämföra med 1,6 respektive 4,4 vid mätningen föregående kvartal.

Pressmeddelande HPE/boprisförväntningar: Nu stiger bostadsägarnas optimism om bostadspriserna – tecken på ljusare tider? Det är betydligt fler bostadsägare som tror på stigande än sjunkande bostadspriser på ett års sikt. 51 procent spår att bostadspriserna ska stiga på ett års sikt. 4 procent tror att de ska sjunka. 35 procent tror på stillastående priser. Den genomsnittliga förväntningen är att priserna är 1,9 procent högre om ett år och 4,7 procent högre om 3 år, att jämföra med 1,6 respektive 4,4 vid mätningen föregående kvartal.
Pressmeddelande HPE/boprisförväntningar: Nu stiger bostadsägarnas optimism om bostadspriserna – tecken på ljusare tider? Det är betydligt fler bostadsägare som tror på stigande än sjunkande bostadspriser på ett års sikt. 51 procent spår att bostadspriserna ska stiga på ett års sikt. 4 procent tror att de ska sjunka. 35 procent tror på stillastående priser. Den genomsnittliga förväntningen är att priserna är 1,9 procent högre om ett år och 4,7 procent högre om 3 år, att jämföra med 1,6 respektive 4,4 vid mätningen föregående kvartal.

 - Nu stiger bostadsägarnas optimism tydligt för en prisuppgång på sina bostäder, vilket möjligen kan ses som ett tecken på förväntningar om allmänt ljusare ekonomiska tider, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.

Majoritet tror på stigande bostadspriser på ett års sikt …

SBAB har, via Verian (Sifos webbpanel), frågat drygt 1 000 bostadsägare vad de tror om bostadsprisernas utveckling framöver (se tabell 1). Indextalet HPE (Housing Price Expectations) som fångar skillnaden mellan andelen som tror på stigande respektive fallande priser på ett års sikt är positivt (se diagram 1). Resultatet visar att 51 procent av de svarande tror på stigande priser medan 4 procent i stället tror på fallande priser. 35 procent tror på stillastående priser.

Bland dem som tror på stigande priser anger de flesta hög efterfrågan, följt av minskade krav på bankernas kreditgivning (till exempel sänkt bolånetak och amorteringskrav). Bland det fåtal som i stället tror på fallande priser anges en svag efterfrågan vara det huvudsakliga skälet.

Den skattade genomsnittliga prisökningen på ett års sikt ligger på 1,9 procent, vilket är en uppgång från 1,6 procent vid motsvarande mätning föregående kvartal.

 - Om man vill leta fler tecken på ljusare förväntningar så kan man konstatera att de genomsnittliga prisförväntningarna på ett års sikt nu krupit upp tydligt över det historiska snittet på 1,5 procent sedan början av 2019, då vi började med dessa mätningar, säger Robert Boije.

 - Det har varit mycket diskussion om att höjningen av bolånetaket och sänkningen av amorteringskravet den 1 april kan komma att pressa upp bostadspriserna. Bostadsägarnas förväntningar ligger dock lågt sett enbart till den av många prognosmakare förväntade ökningen av hushållens reala inkomster i år. Även om relativt många anger ändrade bolåneregler som ett skäl för prisuppgången, så är det uppenbart ingen stor priseffekt gruppen bostadsägare som helhet ser framför sig, säger Robert Boije.

… och även på tre års sikt

På tre års sikt är det 60 procent som tror på stigande bostadspriser. De allra flesta av dem tror att priserna stiger med maximalt 10 procent. 4 procent tror tvärtom på fallande priser på samma tidshorisont medan18 procent tror på stillastående. Bland de som tror på stigande priser anger en stor majoritet (62 procent) hög efterfrågan som det huvudsakliga skälet för detta. Bland det fåtal som tror på sjunkande priser anger lika stora andelar (38 procent) ett svagt efterfrågetryck, stigande räntor och politiska åtgärder (till exempel sänkta ränteavdrag) som huvudskäl. Den genomsnittliga förväntningen är att priserna är 4,7 procent högre om tre år (se diagram 2).

Om granskningen

Undersökningen genomfördes 16–20 februari 2026 av Verian på uppdrag av SBAB. Undersökningen genomfördes online via Kantars Sifopanel. Drygt 1 000 bostadsägare mellan 18–79 år har svarat på frågorna. Sifopanelen består av slumpmässigt rekryterade individer från ett riksrepresentativt urval avseende kön, ålder och region. De som deltagit i undersökningen har blivit slumpmässigt utvalda från panelen. Samtliga redovisade siffror är avrundade till närmsta hela procentenhet och behöver därför inte nödvändigtvis summera till exakt 100 procent.

Se tabeller och diagram i bifogad filer (pdf och excel)

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Robert Boije, chefsekonom på SBAB
Robert Boije, chefsekonom på SBAB
Ladda ned bild
Robert Boije, Chefsekonom, SBAB
Robert Boije, Chefsekonom, SBAB
Ladda ned bild

Dokument

Om SBAB

SBAB erbjuder lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB. Läs mer på sbab.se.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Så mycket mindre behöver du i kontantinsats om bolånetaket höjs – och så mycket kortare blir spartiden13.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

SBAB har beräknat hur förslaget om höjt bolånetak till 90 procent påverkar kontantinsats och spartid i landets 21 regioner. För den som ska köpa en genomsnittlig etta minskar behovet av kontantinsats med cirka 60 000 kronor. I Stockholm blir det cirka 150 000 mindre och i Sundsvall knappt 30 000 kronor. Tiden det tar att spara ihop till en kontantinsats kortas med i snitt 1,5 år. I Stockholm, där priserna är som högst, minskar spartiden med cirka 4,5 år.

Äntligen kommer konjunkturuppgången12.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

BNP-tillväxten väntas bli 2,8 procent i år, samtidigt som arbetslösheten sjunker i takt med att sysselsättningen ökar. Inflationsriskerna bedöms ligga mer på nedåt- än uppåtsidan och styrräntan ligga kvar på nuvarande nivå fram till mars nästa år. Bostadspriserna väntas öka med knappt 5 procent, medan antalet påbörjade bostäder ökar måttligt jämfört med förra året – byggkrisen förlängs därmed.

Ingen kickstart för bostadspriserna i inledningen av året2.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Bostadspriserna steg med i genomsnitt 1,2 procent i januari i Sverige som helhet. Lägenhetspriserna steg med 1,6 procent och villapriserna med 1,0 procent. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar dock mot mer eller mindre stillastående priser och mattas dessutom av. Det är med andra ord ingen kickstart för bostadspriserna i årets inledning. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye