SBAB Bank

Etta för åttonde året i rad

1.12.2025 07:00:00 CET | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela

För åttonde året i rad har SBAB nöjdast kunder inom kategorin fastighetslån, och för sjunde året i rad nöjdast kunder inom kategorin bolån. Detta enligt Svenskt Kvalitetsindex (SKI), som idag presenterar sin årliga studie om kundupplevelsen inom bolån, fastighetslån, privatlån och sparande i värdepapper.

För åttonde året i rad har SBAB nöjdast kunder inom kategorin fastighetslån, och för sjunde året i rad nöjdast kunder inom kategorin bolån, enligt Svenskt Kvalitetsindex (SKI)
För åttonde året i rad har SBAB nöjdast kunder inom kategorin fastighetslån, och för sjunde året i rad nöjdast kunder inom kategorin bolån, enligt Svenskt Kvalitetsindex (SKI)

När det gäller fastighetslån får SBAB betyget på 74,5, medan branschsnittet är 70,9, och för bolån till privatpersoner betyget 72,3, vilket är högre än branschsnittet på 64,9.

- Vi är glada och stolta över att vi för åttonde respektive sjunde året i rad lyckas behålla och försvara vår position som bäst på både fastighetslån och bolån. Våra medarbetare som möter våra kunder varje dag gör ett fantastiskt jobb och delar generöst med sig av sin kunskap till såväl privatkunder som företags- och brf-kunder. Vi strävar efter att vara enkla och transparenta i allt vi gör, både avseende våra erbjudanden och i all vår kommunikation, säger Mikael Inglander, VD på SBAB.

Dessa attribut bekräftas också av SKI, som även menar att bolån och fastighetslån är komplexa produkter med stor ekonomisk betydelse, vilket gör att tydlighet och enkelhet är avgörande för en bra kundupplevelse.

- Vi strävar alltid efter att föra en aktiv dialog med våra kunder och generöst dela med oss av vår kunskap. I år ser vi att det har gett extra bra resultat inom fastighetslån där vi är bättre än snittet i alla delar som bygger resultatet, säger Mikael Inglander.

En annan faktor som SKI lyfter är att SBAB är tydliga i sin räntesättning för bolån.

- Vi har en enkel, tydlig och transparent räntesättningsmodell som gör att man som kund hos oss får en bra ränta direkt och slipper förhandla. Vi tror att det uppskattas av många, inte alla, men av många, säger Mikael Inglander.

Om Svenskt Kvalitetsindex

Svenskt Kvalitetsindex (SKI) är ett oberoende undersökningsföretag som genomför kund- och medarbetarstudier.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Mikael Inglander, vd SBAB
Mikael Inglander, vd SBAB
Ladda ned bild

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 301 000 och 709 000 privatpersoner har sparkonto (per den 30 sep 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 095. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Många har svårt att förutse elräkningen – kommer slopad effektavgift göra det lättare?24.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Villaägare har generellt god kännedom om den nya effektavgiften – en avgift som baseras på hur mycket el man använder samtidigt – men var tredje hushåll upplever ändå att elräkningen är svår att förutse. I synnerhet har många svårt att förstå vad effektmätning faktiskt innebär i praktiken. Oron för framtida elkostnader är stor då ökade elkostnader slår snabbt och direkt på hushållsekonomin. Regeringens besked att stoppa kravet på att effektavgifter ska vara införda senast 1 april nästa år kan möjligen minska oron. Samtidigt råder stor oklarhet om vad som gäller för de elkunder som bor i områden där effektavgifter redan är införda.

Gott hopp om oförändrad styrränta trots höjda oljepriser18.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

En redan osäker utveckling har blivit ännu osäkrare efter USA:s och Israels väpnade attacker mot Iran. SBAB:s ränteprognos från januari ligger dock i stort sett fast men bygger på antagandet om en deskalering av situationen i Mellanöstern senast till sommaren. Bolåneräntorna väntas öka måttligt framöver till följd av något stigande långräntor och bolånemarginaler. Enligt prognosen är det billigast att välja rörlig ränta. Samtidigt bedöms kostnaden för att försäkra sig mot stigande räntor vara låg för bindningstider mellan 1 och 3 år.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye