M Sverige

Extraljus – för trafiksäkerheten?

Dela

Extraljus har blivit en populär utrustningsdetalj på bilen. Men bidrar det till säker körning, eller är det mest för utseendets skull?

– Det första man kan konstatera är att olycksrisken vid mörkerkörning är två till tre gånger högre än i dagsljus, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige. Bara det vittnar om att bra belysning gör skillnad. Ett förstärkt helljus kan ge den framförhållning som krävs för att undvika farliga situationer.

Sverige har ett generöst regelverk när det kommer till extraljus som förstärker helljuset. Det är passande för ett glesbefolkat land med mörka vintrar. Helljus får användas vid körning i mörker, skymning och gryning. Med ny teknik har extraljusen blivit mer tillgängliga och mindre känsliga för yttre påverkan.

– Det enklaste är att fundera på hur många timmar man kör i mörker per år, säger Jacob Sidenvall. Efter det kan tänka efter på hur mycket man brukar kunna köra med helljuset påslaget. Kör man bara där man ständigt har mötande trafik är det kanske inte så meningsfullt att lägga pengar på extraljus.

Skillnaden mellan bra och dåligt helljus är i dag stort. På vägarna och i handeln finns bilar med stor variation i ljusbild. En del modeller, särskilt bland äldre bilar, har för svagt helljus för att ge god framförhållning på mörka vintervägar. På senare tid har det blivit populärt att installera starkare vita ljus som tänds när man backar. Det kan vara relevant för vissa bilister, men är också en trend.

– Om man bestämmer sig för att köpa en uppsättning extraljus så ska man sätta det på den bil man kör mest under vintern, säger Jacob Sidenvall. Kanske är det en enklare pendlarbil snarare än den stora familjebilen där alla får plats, men som används mer sällan till långresor. Extra backljus kan vara skönt om man ofta parkerar där det är mörkt och där små fel kan få stora konsekvenser som på små grusvägar eller kring arbetsplatser utomhus.

Mörkerkörning ställer högre krav på föraren och fordonet. Extraljus ersätter inte de kraven utan är ett komplement som kan bidra till bättre avläsning av trafiksituationen. Det är avgörande att ljusen installeras och justeras på rätt sätt, då bländning av mötande är en trafikfara i sig.

Kontakter

Riksförbundet M Sverige är med 60 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter. Under sin 100 år långa historia har organisationen gett sina medlemmar stöd, råd och inspiration för säkrare och roligare bilresor. M Sverige arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet. Samtidigt fortsätter engagemanget för trafiksäkerhet och bilkonsumenters rättigheter.

Följ M Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från M Sverige

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye