52 miljarder skäl att slopa skatten på trafikförsäkringen
12.2.2026 07:00:00 CET | M Sverige | Pressmeddelande
M Sverige kräver att regeringen slopar skatten på trafikförsäkringspremien. Trots ursprungliga löften går inte en krona tillbaka till bilägarna.
– Skatten måste bort nu, säger Heléne Lilja, vd på Riksförbundet M Sverige.
År 2007 infördes en skatt på trafikförsäkringen som del av en reform för ökad trafiksäkerhet som aldrig genomfördes. Resultatet blev en fast skattebörda på 32 procent som fram till 2025 har gett staten en intäkt på ungefär 52 miljarder kronor – utan att bilägarna någonsin fått något tillbaka.
På ett enda ställe i regeringens årsredovisning för 2024 nämns intäkten från skatten på trafikförsäkringen. 2 767 193 000 kronor krävdes in från ägare till trafikförsäkringspliktiga fordon. Skatten är heller ingenting politiker vill diskutera eller ändra, det ger en bra intäkt till statskassan. Men Riksförbundet M Sverige kräver att skatten tas bort helt.
– Att slopa trafikförsäkringsskatten är en enkel och viktig åtgärd för att minska kostnaderna för bilister och ägare till andra trafikförsäkringspliktiga fordon, säger Heléne Lilja, vd på Riksförbundet M Sverige. Det handlar ändå om över 2,5 miljarder kronor som årligen betalas in utan att få något tillbaka.
Sveriges bilister har de senaste åren sett kostnaderna för bilinnehavet öka markant, inte minst som en konsekvens av inflationen, valutan och ökade tekniska krav. Skatter som moms, malusskatt och borttagen klimatbilsbonus har bidragit till att göra det betydligt dyrare för de som behöver bilen.
När trafikförsäkringsskatten infördes lovade politiker att pengarna skulle återföras till bilisterna och belöna ett trafiksäkert beteende. Men reformen man planerade för 20 år sedan genomfördes aldrig. Det enda man hann göra var att besluta om skatten på trafikförsäkringspremien. Det har enbart lett till högre kostnader för fordonsägaren.
– Skatten måste bort nu. Den har ingen koppling till trafiksäkerhet och slår mest mot dem som inte har några alternativ till bilen, säger Heléne Lilja.
Riksförbundet M Sverige uppmanar regeringen att besluta om att avskaffa trafikförsäkringsskatten.
Nyckelord
Kontakter
Heléne Liljavd
Tel:070-243 09 35helene.lilja@msverige.seRiksförbundet M Sverige är med 60 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter. Under sin 100 år långa historia har organisationen gett sina medlemmar stöd, råd och inspiration för säkrare och roligare bilresor. M Sverige arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet. Samtidigt fortsätter engagemanget för trafiksäkerhet och bilkonsumenters rättigheter.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Viltolycksåret börjar sämre än på länge10.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
– Vi verkar ha nått en ny platå i mängden viltolyckor, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige. Alla berörda instanser med infrastrukturminister Anderas Carlson i täten måste ta sitt ansvar för att minska antalet påkörda djur.
Dra körkortet från gängkriminella4.2.2026 18:00:00 CET | Pressmeddelande
– Trafiken återspeglar samhället som det verkligen ser ut. Distansutmätningar har varit en framgångssaga men vi tror att man kan gå längre, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige. Ta körkortet från gängkriminella som använt det inom ramen för sin brottslighet.
NAF:s El Prix kan tvinga biltillverkarna att uppge elbilarnas räckvidd vintertid2.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I dagarna redovisades resultaten från det senaste räckviddsrallyt. Norska NAF:s tester visar att elbilarnas räckvidd på vintern sjunker en hel del. – Konsumenter ska inte behöva acceptera att en bil blir 30–45 procent sämre än vad biltillverkaren lovat, menar Carl-Erik Stjernvall på M Sverige.
Danmark visar vägen mot vansinneskörningar29.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Vi ser varje år flera fall av dödsolyckor i trafiken, där den vållande parten kört vårdslöst och utan respekt för sina medmänniskors liv. Nu kräver M Sverige en lagskärpning, inspirerad av vårt grannland. – Danmark har visat att det går att komma åt de värsta fartsyndarna och det borde vi ta intryck av, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige.
Kolla däcken inför Italienresan – nya regler gäller19.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Inför vårens och sommarens bilresor genom Europa uppmanas svenska bil- och husbilsresenärer att vara särskilt uppmärksamma på de italienska däckreglerna. Italien har en unik lagstiftning som förbjuder vinterdäck med för lågt hastighetsindex under sommarhalvåret – något som många svenska resenärer inte känner till.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum