Föreslår ny avgiftsmodell för tillsyn av medicinteknik
2.2.2026 07:42:08 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Läkemedelsverket konstaterar i en slutrapport till regeringen att dagens finansiering av tillsynen inom medicinteknik inte är långsiktigt hållbar. För att säkerställa en rättvis, transparent och stabil finansiering föreslår myndigheten en ny avgiftsmodell för tillsynen av medicintekniska produkter och nationella medicinska informationssystem, NMI.

Tillsynen av medicintekniska produkter är en viktig del i att säkerställa kvalitet och patientsäkerhet. Avgifterna från olika aktörer, som tillverkare, distributörer och importörer, finansierar detta arbete och bidrar till att produkter som används i vården är säkra, effektiva och ändamålsenliga. Läkemedelsverkets analys visar dock att dagens modell inte ger full kostnadstäckning och att alla aktörer som omfattas av tillsynen inte bidrar till finansieringen. Det leder till en ojämn fördelning av kostnader och gör finansieringen mindre förutsägbar.
– Den nya modellen skapar mer lika villkor mellan aktörer som omfattas av tillsynen. Avgifterna kopplas tydligare till ansvar och verksamhetens omfattning, vilket gör finansieringen mer rättvis och transparent. Vi föreslår ju även revidering av avgifter för ansökan om tillstånd för prövningar och prestandastudier, säger Lena Björk, direktör för verksamhetsområdet medicinteknik på Läkemedelsverket.
Ny avgiftsmodell där alla aktörer bidrar
Läkemedelsverket föreslår en ny avgiftsmodell där samtliga aktörer som omfattas av myndighetens tillsyn blir avgiftsskyldiga. Avgifterna ska enligt förslaget differentieras utifrån aktörstyp, ansvar enligt regelverken och omsättning kopplad till medicinteknik eller NMI. Målet är att avgifterna bättre ska spegla skillnader i ansvar och verksamhetsomfattning, samtidigt som hänsyn tas till de mindre företagens ekonomiska förutsättningar.
– Fördelen med den nya modellen är att den ger bättre förutsättningar för full kostnadstäckning av tillsynsverksamheten, minskar behovet av bidrag till Läkemedelsverket och stärker möjligheterna att utveckla och förbättra tillsynen Det leder till säkrare och mer ändamålsenlig användning av medicintekniska produkter och NMI, till nytta för både företag, hälso- och sjukvård och patienter, säger Lena Björk.
Ger förutsättningar för stabil och långsiktig tillsyn
Den nya modellen innebär att alla aktörer som omfattas av tillsynen betalar avgift. De som har större ansvar och fler skyldigheter betalar mer, medan mindre aktörer med lägre skyldighet enligt regelverken betalar mindre. På så sätt kopplas avgiften tydligare till verksamhetens omfattning och ansvar. Modellen skapar bättre förutsättningar för långsiktig planering och stabil finansiering av tillsynen.
Om fortsatt finansiering beslutas föreslås införandet av modellen börja gälla andra halvan av 2027. Fakturering för 2026 kommer ske enligt nuvarande modell och nivå på avgifter.
Nyckelord
Kontakter
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seBilder

Länkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Ny information om läkemedelstillgänglighet i söktjänst och på webbsidor1.4.2026 16:56:03 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket publicerar nu även information om planerade försäljningsuppehåll för läkemedel, både tillfälliga och permanenta. Samtidigt byter tjänsten namn från Sök restanmälda läkemedel till Sök anmälda försäljningsuppehåll och webbinformationen om läkemedelstillgänglighet har uppdaterats. Förändringarna ger vård, apotek och företag en mer samlad och aktuell bild av tillgänglighet för läkemedel.
Spårbarhet avgörande för säker användning av medicinteknik1.4.2026 09:16:01 CEST | Pressmeddelande
Alla som hanterar medicintekniska produkter i vården behöver bidra till att det går att följa en produkt från tillverkare till brukare. Utan fungerande spårbarhet riskerar produkter med brister att inte åtgärdas i tid – vilket kan få allvarliga konsekvenser för patienters säkerhet.
Gemensam informationsstruktur ska stärka kliniska prövningar i Sverige31.3.2026 08:25:12 CEST | Pressmeddelande
Idag saknas ett enhetligt sätt att följa upp hur kliniska prövningar genomförs i Sverige. Det gör det svårt att få en samlad bild av exempelvis antal pågående prövningar, hur lång tid det tar att starta dem och om mål för att rekrytera patienter uppfylls. Nu startar ett nationellt projekt för att ändra på det.
Kristian Seth ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse27.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen har utsett Kristian Seth till ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse. Kristian Seth är chef för analysavdelningen på Pensionsmyndigheten.
Miljön kan spela större roll än väntat i spridningen av antibiotikaresistens23.3.2026 12:32:53 CET | Pressmeddelande
Antibiotikaresistens är ett av de största globala hoten mot folkhälsan. En ny rapport från Läkemedelsverkets Kunskapscentrum för läkemedel i miljön visar att miljöns roll i utvecklingen och spridningen av resistens kan vara mer betydande än vad som ofta antas. Rapporten ska bidra till arbetet med Sveriges strategi mot antimikrobiell resistens (AMR) 2026–2035.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum