Så mycket mindre behöver du i kontantinsats om bolånetaket höjs – och så mycket kortare blir spartiden
13.2.2026 07:00:00 CET | SBAB Bank | Pressmeddelande
SBAB har beräknat hur förslaget om höjt bolånetak till 90 procent påverkar kontantinsats och spartid i landets 21 regioner. För den som ska köpa en genomsnittlig etta minskar behovet av kontantinsats med cirka 60 000 kronor. I Stockholm blir det cirka 150 000 mindre och i Sundsvall knappt 30 000 kronor. Tiden det tar att spara ihop till en kontantinsats kortas med i snitt 1,5 år. I Stockholm, där priserna är som högst, minskar spartiden med cirka 4,5 år.

Så mycket mindre kontantinsats krävs
Regeringen har föreslagit en höjning av bolånetaket vid köp av en ny bostad, från 85 till 90 procent. Förändringen föreslås träda i kraft den 1 april. SBAB har med hjälp av unik data från Booli Pro undersökt vad det innebär för den som vill köpa en etta i någon av de största städerna i landets 21 regioner. I genomsnitt kommer behovet av kontantinsats att minska med 61 000 kronor (se tabell). Skillnaderna är dock stora över landet. I Stockholm minskar behovet av kontantinsats i snitt med drygt 150 000 kronor, medan det i Sundsvall rör sig om knappt 30 000 kronor.
– Det höjda bolånetaket som nu föreslås är en fantastisk nyhet för alla förstagångsköpare. Det sänker trösklarna in på bostadsmarknaden påtagligt. Unga som tidigare behövde ta dyra blancolån för att finansiera den sista biten får nu möjlighet att ta lån med bostaden som säkerhet, vilket är både tryggare och billigare, säger Linda Hasselvik, SBAB:s privat- och boendeekonom.
Så mycket minskar spartiden
Många unga behöver spara pengar till kontantinsatsen. Då bostadspriserna förändras under spartiden innebär det att man sparar till ett rörligt mål. Samtidigt påverkas sparandet också av inkomstförändringar och sparandets avkastning. SBAB har simulerat hur mycket man behöver spara och hur lång tid det tar att spara till kontantinsatsen i de kartlagda städerna – med ett bolånetak på 85 respektive 90 procent. Givet SBAB:s antaganden (se ”om kartläggningen”) tar det i genomsnitt 55 månader att spara ihop till en kontantinsats med dagens bolånetak. Om bolånetaket höjs skulle det i stället ta 33 månader. Det är en minskning med 18 månader eller 1,5 år (se tabell). Mest minskar spartiden i Stockholm, från knappt 12 år till drygt 7 år.
– Att spartiden i snitt bedöms minska med 1,5 år är såklart toppen. Det är lång tid för en ung person som vill köpa sin första bostad. Dessutom kan det komma med flera ekonomiska vinster. Att äga är generellt billigare än att hyra. Historiskt sett har bostadspriserna också utvecklats positivt över tid. Desto snabbare du kommer in desto snabbare kan du åtnjuta den eventuella värdeökningen – snarare än att försöka spara i kapp med den, säger Linda Hasselvik.
Även om priserna går upp minskar behovet av kontantinsats påtagligt
Behovet av kontantinsats skulle på många håll vara påtagligt lägre även om bostadspriserna som en följd av ökad efterfrågan skulle stiga med 5 eller till och med 10 procent vid införandet av det höjda bolånetaket. Om priserna stiger med 10 procent skulle till exempel behovet av kontantinsats med det nya bolånetaket vara drygt 120 000 kronor mindre i Stockholm och 55 000 kronor mindre i Linköping.
– Ibland har det påståtts att effekten skulle ätas upp av högre bostadspriser men vår undersökning visar att så inte är fallet. Räntekostnaden skulle bli marginellt högre men många unga upplever nog att värdet av att ta sig in på bostadsmarknaden är större, säger Linda Hasselvik.
Tabell 1. Sammanställning minskat behov av kontantinsats och spartid
|
Kommun |
Medelslutpris 2025 (Kr) |
Minskat behov av kontantinsats (Kr) |
Minskad spartid (månader) |
|
Borlänge |
610 900 |
30 545 |
8 |
|
Eskilstuna |
684 400 |
34 220 |
9 |
|
Göteborg |
2 096 900 |
104 845 |
33 |
|
Gävle |
895 100 |
44 755 |
12 |
|
Halmstad |
1 306 100 |
65 305 |
19 |
|
Jönköping |
1 369 900 |
68 495 |
20 |
|
Kalmar |
858 100 |
42 905 |
12 |
|
Karlskrona |
988 200 |
49 410 |
14 |
|
Karlstad |
1 051 500 |
52 575 |
15 |
|
Linköping |
1 363 500 |
68 175 |
19 |
|
Luleå |
1 107 200 |
55 360 |
15 |
|
Malmö |
1 302 900 |
65 145 |
19 |
|
Stockholm |
3 029 500 |
151 475 |
54 |
|
Sundsvall |
571 800 |
28 590 |
8 |
|
Umeå |
1 377 700 |
68 885 |
20 |
|
Uppsala |
1 684 700 |
84 235 |
25 |
|
Gotland |
1 512 000 |
75 600 |
22 |
|
Västerås |
763 800 |
38 190 |
11 |
|
Växjö |
1 002 500 |
50 125 |
14 |
|
Örebro |
1 127 900 |
56 395 |
16 |
|
Östersund |
838 000 |
41 900 |
12 |
|
Genomsnitt |
1 216 314 |
60 816 |
18 |
Källor: SBAB och Booli. Not. En utförligare tabell bifogas detta pressmeddelande. Den visar också kontantinsatsen idag, hur lång tid det skulle ta att spara till kontantinsatsen, det genomsnittliga priset när man sparat tillräckligt vid 85 respektive 90 procents belåning, samt skillnaden dem emellan.
Om kartläggningen:
SBAB har valt att kartlägga den största staden i respektive region. Statistiken för slutpriser avser samtliga försäljningar av ettor på successionsmarknaden i respektive stads kommun under 2025. Undantaget Region Gotland, där kommun och region är detsamma. I det fallet är statistiken alltså hämtad från hela kommunen/regionen. Det är dock rimligt att anta att merparten av bostadsrätterna ligger i Visby.
SBAB har i ovan redovisade beräkningar antagit följande:
- Att bostadspriserna stiger med 4 procent årligen (dock ingen engångseffekt till följd av högre bolånetak)
- Att individen sparar 4000 kr i månaden
- Att sparandet ökar med 4 procent om året, då inkomsten förväntas stiga över tid
- Att sparandet avkastar 4 procent efter skatt årligen
- Att den sökandes ekonomi i övrigt klarar en belåning på 90 procent av den genomsnittliga bostadens värde
Nyckelord
Kontakter
Linda HasselvikPrivat- och boendeekonomSBAB
Tel:070-561 21 47linda.hasselvik@sbab.seCatharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seBilder

Dokument
Om SBAB
SBAB erbjuder lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB. Läs mer på sbab.se.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Lättare att köpa bostad efter en separation – om du är man25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB har undersökt möjligheten för en ensamstående förälder att köpa en genomsnittlig trea efter en separation i landets 25 största kommuner. Lägre amorteringskrav, högre disponibla inkomster och en relativt svag boprisutveckling har förbättrat förutsättningarna jämfört med tidigare. Samtidigt är skillnaderna mellan kvinnor och män fortsatt stora. Män har råd att köpa en genomsnittlig trea i sju kommuner, medan kvinnor inte har råd i någon av de 25 kommunerna.
Kraftigt ökad sannolikhet för två styrräntehöjningar redan i år18.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med en öppning av Hormuzsundet i september bör inflationstrycket inte bli så högt att det tvingar Riksbanken att höja styrräntan i närtid. Det har varit grunden för SBAB:s två senaste ränteprognoser. En öppning av sundet i närtid framstår dessvärre som alltmer osannolik. För att undvika att förhöjda olje- och drivmedelspriser och andra inflationsdrivande faktorer till följd av detta smittar av sig i ett bredare inflationstryck i svensk ekonomi, bör Riksbanken höja styrräntan både i november och december. Blir det så kommer den rörliga bolåneräntan att öka med en halv procentenhet fram till årsskiftet. Det är de huvudsakliga slutsatserna i Boräntenytt nr 4, 2026.
Stillastående temperatur på bostadsmarknaden i juli11.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen, som mäter hur lätt det är att sälja en bostad, visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet stod stilla i juli. Tempen för hus steg medan den föll för lägenheter. Husmarknaden ligger närmast att uppnå normal temperatur.
Breda prisfall på bostäder i juli - i det närmaste prisras på lägenheter i Storstockholm2.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadspriserna sjönk med 2,4 procent i juli för Sverige som helhet: lägenhetspriserna med hela 4,6 procent och huspriserna med mer måttliga 1,4 procent. I Storstockholm föll lägenhetspriserna tillbaka med 7,1 procent – en anmärkningsvärt stor nedgång. Lägenhetspriserna föll tillbaka i fem av sex regioner och huspriserna i fyra av sex. Prisfallet för lägenheter var klart större än vad som är normalt för semestermånaden juli. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
Räntebindningsboomen är över – nästan alla väljer rörligt igen14.7.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
I mars valde rekordmånga SBAB-kunder att binda räntan. Nu har utvecklingen vänt. I juni valde endast 2 procent att binda hela eller en del av sina lån. Förklaringen till förändringen är sannolikt att hushållens ränteoro minskat samtidigt som det blivit relativt sett dyrare att binda räntan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum