Färre band bolåneräntan i april trots oro bland hushållen
14.5.2026 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande
Endast 4 procent av SBAB:s nya kunder valde att binda räntan i april. Det är en tydlig minskning från 12 procent i mars, vilket var den högsta andelen sedan det turbulenta ränteåret 2022. Samtidigt uppger 26 procent av bolånetagarna att de övervägt att binda räntan och nästan hälften av bostadsägarna är oroliga för att kriget i Mellanöstern ska leda till högre bolåneräntor.

Ny statistik från SBAB visar ett tydligt skifte i bolånekundernas beteende mellan mars och april. I mars valde 12 procent av bankens nya kunder att binda räntan, Det är den högsta andelen sedan det turbulenta ränteåret 2022. I april minskade andelen till 4 procent. Samtidigt visar SBAB:s undersökning Boägartempen att 26 procent av bolånetagarna med rörlig ränta övervägde att binda räntan i april, till följd av det oroliga omvärldsläget och dess potentiella effekter på ekonomin.
– Många överväger att binda räntan men betydligt färre tar steget. Jämfört med i mars har det skett en påtaglig förändring, säger Linda Hasselvik, SBAB:s privat- och boendeekonom.
Under mars steg marknadsräntorna vilket ledde till att många banker, däribland SBAB, justerade upp sina bolåneräntor mot slutet av månaden. De längre bundna räntorna höjdes betydligt mer än de rörliga.
– I mars band många räntan, innan bankerna justerade upp bolåneräntorna. Sannolikt för att det uppfattades attraktivt i stunden att binda. I april var situationen en annan, då det blev relativt sett dyrare, säger Linda Hasselvik.
Av SBAB:s undersökning Boägartempen framgår också att 48 procent av bostadsägarna är lite eller mycket oroliga för att kriget i Mellanöstern ska leda till högre bolåneräntor. Undersökningen visar även att fler bostadsägare tror att räntan kommer att stiga under de kommande sex månaderna jämfört med för ett halvår sedan.
– Bolånetagarna upplevde något av en räntechock när styrräntan våren 2022 höjdes med 4 procentenheter inom loppet av 1,5 år. Det bidrog till en utmanande privatekonomisk situation för många. Även om räntan sjunkit sedan dess är den påtagligt högre än innan räntechocken. Mot den bakgrunden är det inte så konstigt att oro väcks när omvärldsläget försämras och inflationshotet åter visar sitt fula tryne, säger Linda Hasselvik.
– Historiskt sett har det över tid varit billigast att ha rörlig ränta, vilket troligen är en anledning till att en majoritet av bolånetagarana väljer det. För den som känner sig orolig över ränteutvecklingen är det dock aldrig för sent att binda. Att binda hela eller delar av lånet kan ge en ökad trygghet och bättre möjlighet att planera sin ekonomi, vilket för vissa kan motivera den merkostnad bundna lån ofta är förknippade med, säger Linda Hasselvik.
Om undersökningen:
Enkätundersökningen genomfördes av SIFO (tidigare Kantar) på uppdrag av SBAB den 17–21 april. 1032 bostadsägare deltog.
Nyckelord
Kontakter
Catharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seLinda HasselvikPrivat- och boendeekonomSBAB
Tel:070-561 21 47linda.hasselvik@sbab.seDokument
Om SBAB
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Stigande temperatur på husmarknaden – men inte för lägenheter11.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga i april. Ökningen drevs dock uteslutande av husmarknaden. Trots en relativt stor uppgång i antalet sålda ettor, troligen till följd av de nya bolånereglerna, ligger temperaturen alltjämt lågt för dem jämfört med större lägenheter.
Ingen synbar påverkan på bostadspriserna i april av höjt bolånetak och sänkt amorteringskrav3.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadspriserna sammantaget i Sverige steg med 1 procent i april. Lägenhetspriserna steg med 0,6 procent och huspriserna med 1,3 procent. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar också på en något starkare underliggande prisökning på hus än för lägenheter. Mest steg lägenhetspriserna i Mellersta Sverige. I Norra Sverige föll de. Villapriserna steg som mest i Norra Sverige medan de föll i Storgöteborg. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
Pensionärerna vill både leva nu och hjälpa nästa generation – så undviks framtida arvstvister29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB:s senaste undersökning visar att en majoritet av pensionärerna i första hand vill leva upp sina pengar medan de kan. En betydande andel vill samtidigt lämna pengar efter sig, i första hand till barn och barnbarn. De kommande decennierna förväntas kapitalöverföringarna mellan generationerna bli mycket stora till följd av stora kapitalvinster på bostäder. Få saker kan splittra familjer så mycket som arvstvister. Det belyser vikten av att ha ordning på hur gåvor och framtida arv ska regleras och till exempel upprätta ett formellt testamente.
Bräcklig konjunkturuppgång, ökad risk för högre inflation men oförändrad styrränta23.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
BNP-tillväxten i år revideras ned från 2,8 till 2,4 procent till följd av konflikten i Mellanöstern. Av samma skäl bedöms inflations- och ränteriskerna nu ligga mer på uppåt- än nedåtsidan jämfört med föregående prognos. Huvudscenariot är dock fortfarande oförändrad styrränta fram till mars nästa år. Bostadspriserna väntas stiga med drygt 4 procent och bostadsbyggandet öka svagt. Även om styrräntan blir oförändrad kan bolåneräntorna komma att variera beroende på ändrade marknadsräntor och därmed upplåningskostnader för bankerna.
Rekordmånga band bolåneräntan i mars17.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Rörlig ränta dominerar och har gjort så i flera år men i mars syntes ett tydligt trendskifte. 12 procent av SBAB:s nya kunder valde att binda hela eller en del av sitt lån vilket kan jämföras med 5 procent vid den förra uppföljningen i december. Det är den högsta andelen sedan det turbulenta ränteåret 2022. Detta sker i ett läge där marknadsräntorna stigit och det mot slutet av månaden blev tydligt dyrare att binda sina lån. Det senare bedöms inte ha påverkat utfallet i mars i någon större utsträckning men kan få ökad betydelse framöver.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum