Swedish Match

Frankrike Europas centrum för illegal cigaretthandel – samtidigt förbjuder landet vitt snus

6.7.2026 09:43:45 CEST | Swedish Match | Pressmeddelande

Dela

Frankrike hade Europas största illegala cigarettmarknad under 2025. En ny rapport från KPMG som tagit fram på uppdrag av Philip Morris International visar att uppskattningsvis 20,5 miljarder illegala cigaretter konsumerades i landet, motsvarande 41 procent av den totala cigarettkonsumtionen. Samtidigt förbjuder Frankrike vitt snus – en produkt som i Sverige bidragit till att Sverige idag klassas som rökfritt.

Den nya KPMG-rapporten visar att Frankrike inte bara har Europas största marknad för illegala cigaretter, utan också stod för den största ökningen av den illegala cigarettkonsumtionen under 2025. Totalt konsumerades uppskattningsvis 20,5 miljarder illegala cigaretter i landet.

– Frankrike illustrerar en växande utmaning för europeisk tobakspolitik. Trots omfattande restriktioner och höga skatter fortsätter miljontals människor att röka, samtidigt som den illegala marknaden växer kraftigt. Det väcker frågor om hur effektiva dagens åtgärder är för att minska rökningen och förbättra folkhälsan, säger Melina Lagerstedt som är Norden-ansvarig för arbetet mot illegal handel på Swedish Match.

Samtidigt som den illegala cigarettmarknaden växer har Frankrike infört ett förbud mot vitt snus. Förbudet trädde i kraft den 1 april 2026 och innebär att produkten inte längre får säljas, innehas eller användas i landet. Förbudet får också konsekvenser för svenska resenärer. Hundratusentals svenskar besöker Frankrike varje år, och många känner sannolikt inte till att vitt snus, som är lagligt i Sverige, är förbjudet i Frankrike.

– Det finns en uppenbar risk att svenska turister ovetande bryter mot lagen genom att ta med sig vitt snus på resan. Det visar hur svårt det kan vara för konsumenter att navigera mellan olika nationella regelverk inom Europa, säger Melina Lagerstedt.

Enligt KPMG:s rapport uppgick den illegala cigarettkonsumtionen inom EU till 41,8 miljarder cigaretter under 2025, motsvarande 10,3 procent av den totala konsumtionen. Sverige tillhör däremot de länder som har en betydligt mindre illegal marknad; här uppskattas andelen illegal cigarettkonsumtion till sex procent.

– Om målet är att minska skadorna från rökning behöver beslutsfattare utvärdera vilka åtgärder som faktiskt fungerar i praktiken. Erfarenheterna från Frankrike visar att förbud och restriktioner inte automatiskt leder till minskad konsumtion, utan också kan bidra till att den illegala marknaden växer, säger Melina Lagerstedt.

Ur rapporten

  • Frankrike hade Europas största illegala cigarettmarknad 2025.
  • Uppskattningsvis 20,5 miljarder illegala cigaretter konsumerades i landet - att jämföra med Sverige där den totala konsumtionen (både den legala och illegala) understiger 4 miljarder cigaretter. 
  • Drygt 41 procent av all cigarettkonsumtion i Frankrike bedöms vara illegal.
  • Frankrike stod för den största ökningen av illegal cigarettkonsumtion i Europa under 2025.
  • Inom EU uppgick den illegala cigarettkonsumtionen till 41,8 miljarder cigaretter 2025, motsvarande 10,3 procent av den totala konsumtionen.
  • I Sverige uppskattas andelen illegal cigarettkonsumtion till sex procent.
  • Frankrikes förbud mot vitt, tobaksfritt snus trädde i kraft den 1 april 2026.

 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Dokument

Om oss

Swedish Match – ett dotterbolag till Philip Morris International (PMI) – har varit ledande inom tobaksindustrin i mer än 200 år och arbetar för att leverera ett rökfritt Norden till 2035.

PMI:s Norden sysselsätter 1 600 personer i Sverige, Danmark, Finland och Norge, bland annat i produktionsanläggningar, butiker och Swedish Match innovationscenter och museum i Stockholm. Bolaget är verksamt som Swedish Match i Sverige och Norge och som Philip Morris Nordics i Danmark och Finland.

PMI är ett ledande internationellt tobaksföretag som aktivt levererar en rökfri framtid och utvecklar sin portfölj på lång sikt för att inkludera produkter utanför tobaks- och nikotinsektorn. Sedan 2008 har företaget investerat över 16 miljarder dollar för att utveckla, vetenskapligt underbygga och kommersialisera innovativa rökfria produkter för vuxna som annars skulle fortsätta röka, med målet att helt sluta försäljningen av cigaretter. Det omfattar utvecklingen av vetenskapliga förmågor i världsklass, särskilt inom områdena preklinisk systemtoxikologi, klinisk forskning och beteendevetenskaplig forskning, såväl som postmarknadsstudier.

År 2022 förvärvade PMI Swedish Match – en ledare inom oral nikotinleverans – och skapade en global rökfri mästare. USA Food and Drug Administration har auktoriserade versioner av PMI:s uppvärmda tobaksprodukter och Swedish Match snusprodukter som modifierade risktobaksprodukter.

Våra rökfria produkter finns till försäljning på 105 marknader, och per den 31 december 2025 uppskattar PMI att de användes av över 44 miljoner konsumenter i laglig ålder världen över, varav många har slutat med cigaretter eller avsevärt minskat sin konsumtion. Den rökfria verksamheten stod för 43 % av PMIs totala nettointäkter under det första kvartalet 2026, och Norden var en viktig bidragande faktor till detta. Med en stark grund och betydande expertis inom livsvetenskaper har PMI en långsiktig ambition att expandera till områden inom wellness och hälsa och strävar efter att förbättra livet genom att leverera smidiga hälsoupplevelser.

Följ Swedish Match

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Swedish Match

Marknaden för olagliga cigaretter fortsätter växa i EU4.9.2023 11:00:33 CEST | Pressmeddelande

Enligt en ny studie från KPMG fortsatte den olagliga cigarettmarknaden i den Europeiska Unionen (EU) att växa 2022. Ökningen är cirka 0,7%, huvudsakligen drivet av ökningar i Frankrike och Belgien. Den största olagliga marknaden inom EU finns i Frankrike och står nu för 47% av den totala olagliga cigarettkonsumtionen i regionen. En uppskattning är att 8 miljarder olagliga cigaretter som konsumerades i Frankrike var förfalskade produkter vilket är mer än hela den svenska cigarettmarknaden som omsätter cirka 5 miljarder cigaretter.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye