Mediemyndigheten (Statens medieråd ARKIV)

Framtidens medievanor diskuteras under Almedalsveckan

Dela
Framtidens medievanor – hur ser de ut? Vad gör man när det mest privata blir allmän egendom? Hur stoppar vi rekryteringen till IS online? Det är några av ämnena som experter från Statens medieråd är med och diskuterar under Almedalsveckan i Visby.

Myndigheten medverkar vid sju arrangemang, där den gemensamma nämnaren är konsekvenser och möjligheter i den nya medielandskapet:

29/6 kl 10.30–11.30

Hur kan konst och kultur vaccinera mot våldsbejakande extremism?

Vilka risker uppstår för individen och samhället när estetiska ämnen nedgraderas i skolan? Hur kan konst och kultur vara resurser för att skapa ett bättre samhälle?

Ewa Thorslund, direktör för Statens medieråd, diskuterar tillsammans med Tarja Karlsson Häikiö, Lektor, Göteborgs universitet. Fredrik Malm, polis, Örebropolisen. Christer Mattsson, doktorand, Toleransprojektet Göteborgs universitet och Maria Lantz, rektor, Konstfack. Moderator är Ingrid Elam, dekan, Göteborgs universitet.

Mer information: http://www.almedalsveckan.info/event/view/25367

Webbsändning: http://www.gu.se/almedalen

30/6 kl 13.15–14.45

Mormor läser på paddan och tonåringen gerillastickar – hur ser framtidens kultur- och medievanor ut?

Vad vet vi om hur barns, ungas och äldres kulturvanor förändrats av digitaliseringen? Vilka samhällstrender kommer att påverka kulturen under de närmaste åren? Helt nytt material om kulturvanor presenteras på detta seminarium.

Deltagare är Ewa Thorslund, direktör, och Ulf Dalquist, forskningsansvarig, båda på Statens medieråd, Sverker Härd, direktör, och Klara Tomson, utredare, båda från Myndigheten för kulturanalys, och Katarina Graffman, fil dr i antropologi och expert på medie- och konsumentbeteenden, Inculture. Moderator är Jenny Aschenbrenner, journalist, Sveriges Radio.

Seminariet arrangeras i samarbete mellan Statens medieråd och Myndigheten för kulturanalys.

Mer information: http://www.almedalsveckan.info/event/view/28617

30/6 kl 15.35–16.15 

Det digitala livet – e-demokrati och när det mest privata blir allas egendom

Ett samtal om medborgarskap i det digitala livet.

Martina Wagner, verksamhetsansvarig för Medie- och informationskunnighet vid Statens medieråd, deltar, tillsammans med professorerna Tommy Möller och Uno Fors och docenten Amanda Lagerkvist, samtliga från Stockholms universitet, samt Kjell Westerlund, ordförande för föreningen Samarbete för människor i sorg, och Olle Wästberg från Demokratiutredningen.

Mer information: http://www.almedalsveckan.info/event/view/27341

Webbsändning: http://www.su.se/play/

1/7 kl 12.40–13.40

Hur stoppar vi rekryteringen till IS online?

En viktig faktor i rekryteringen till terrororganisationer, såsom IS, är användandet av internet, och i synnerhet sociala medier. Hur kan vi begränsa att sociala medier blir en central arena för radikalisering?

Ewa Thorslund, direktör, Statens medieråd, och Linus Gustafsson, Institutionen för säkerhet, strategi och ledarskap vid Försvarshögskolan, diskuterar.

Mer information: http://www.almedalsveckan.info/event/view/30087

1/7 kl 16.00–17.00

Skolbibliotek – ute eller inne?

Alla elever har rätt till skolbibliotek, det kräver lagen. Men hur ser verkligheten ut? Behovet att självständigt analysera och kritiskt värdera information blir allt större. Här har skolbiblioteken en viktig roll i att stärka barn och unga som medvetna medieanvändare.

Ulf Dalquist, forskningsansvarig, Statens medieråd, Kjell Ahlgren, undervisningsråd, Skolinspektionen, Jenny Nilsson, ordförande NSG, Svensk biblioteksförening, och Emil Gustavsson, ordförande, Sveriges Elevkårer, diskuterar. Moderator är Ami Malmros, chef programavdelningen barn och ungdom, UR.

Mer information: http://www.almedalsveckan.info/event/view/28289   

Webbsändning:   http://www.dik.se/viawebben

2/7 kl 09.20–10.20

Tonårstrubbel eller misshandel – om ungas våld i nära relationer

Unga tjejer är den grupp som är mest utsatt för våld i nära relationer. Även digitalt våld kan få förödande konsekvenser i deras liv. Tar vuxna ungas utsatthet på allvar? Fungerar lagstiftningen? Vad säger forskningen?

Medverkar gör Ewa Thorslund, direktör, Statens medieråd, Annika Öster, generaldirektör, Brottsoffermyndigheten, Gun Heimer, föreståndare, Nationellt centrum för kvinnofrid, Zandra Kanakaris, ordförande, Unizon, Carolina Överlien, docent, Nasjonalt kunnskapssenter om vold och traumatisk stress i Norge och vid Stockholms universitet. Ulf Hjerppe, Brottsoffermyndigheten, är moderator.

Mer information: http://www.almedalsveckan.info/event/view/25161

2/7 kl 11.00–11.20

Om toarullar och paddor – barns och ungas medievanor

Med avstamp i Statens medieråds undersökning Ungar & medier 2015, som presenterades i april, diskuteras: Hur trogna är barn och unga som TV- och mediepublik? Vilka är trenderna, och vad ska man tro om framtiden? Och vad är nutidens recept för att skapa barnprogram som många vill se?

Ewa Thorslund, direktör, Statens medieråd, och Ylva Hällen, barnprogramledare och TV-producent, frågas ut av programledaren Ann Lundberg. 

Mer information http://www.almedalsveckan.info/event/view/30857  

Sändning : Direktsändning alternativt eftersändning i SVT Forum. 

Nyckelord

Kontakter

Om

Mediemyndigheten (Statens medieråd ARKIV)
Mediemyndigheten (Statens medieråd ARKIV)
Box 27204
102 53 Stockholm

08-665 14 60http://statensmedierad.se

Statens medieråd är en myndighet som har i uppdrag att stärka barn och unga som medvetna medieanvändare och skydda dem från skadlig mediepåverkan. Myndigheten följer medieutvecklingen och forskning kring barn och unga, sprider information, ger vägledning om barns och ungas mediesituation samt ansvarar för att fastställa åldersgränser för biograffilm som ska visas för barn under 15 år.

Följ Mediemyndigheten (Statens medieråd ARKIV)

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Mediemyndigheten (Statens medieråd ARKIV)

Föräldrar & medier 2023: Fler föräldrar anser att myndigheter har ansvar att skydda barn13.12.2023 09:10:00 CET | Pressmeddelande

Andelen föräldrar som tycker att myndigheter bär mycket stort informationsansvar för att skydda barn som medieanvändare har ökat kraftigt på tio år. Samtidigt uppger föräldrar i högre utsträckning att de ”ofta” samtalar med sina barn om medier än vad barnen själva svarar. Det framkommer i ”Föräldrar & medier 2023”, där föräldrar bidrar med uppfattningar om medier och sina barns medieanvändning.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye