Festlig avslutningsvecka väntar på Högskolan i Halmstad
Nästa vecka är det dags för terminens sista vecka på landets högskolor och universitet. Vid Högskolan i Halmstad blir det en aktiv avslutningsvecka med allt från examensmässan Utexpo och stipendieutdelningar till studenternas stora avslutningshögtid.

Efter två år med digitala evenemang kan nu aktiviteterna under terminens sista vecka återigen hållas i fysiskt format. Den här gången är alla evenemang samlade på Högskolans campus.
Mässor och stipendieutdelningar
Avslutningsveckan inleds med examensmässan Utexpo som i år fyller 40 år. På Utexpo visar studenter upp sina examensarbeten för uppdragsgivare, handledare, näringslivet och allmänheten. I utställningsmontrar i Högskolans nyaste byggnad, hus S, ställs i år över 100 examensarbeten ut.
På Utexpo – och i samband med terminsslut – delas likt tidigare år en rad stipendier ut för framstående projekt, insatser och examensarbeten, bland annat från olika företag och organisationer – och Lektor Sten Fåhrés minnesfond. Den totala stipendiesumman uppgår till cirka 500 000 kronor.
Stipendiet Till Georgis minne delas ut till särskilt framstående matematikstudenter.
Avslutningshögtid på campus
Veckan summeras på fredagen, den 3 juni, med en avslutningshögtid för att fira alla avgångsstudenter och tacka dem för deras studietid vid Högskolan i Halmstad. Sammanlagt kommer cirka 950 studenter att samlas i Högskolehallen på campus för en festlig sammankomst. Avslutningshögtiden direktsänds dessutom via Högskolans webbplats och visas på skärmar för anhöriga runt om på campus.
På avslutningshögtiden delas traditionsenligt utmärkelserna Årets alumn och Årets student ut.
– Våra studenter har investerat i något som ingen kan ta ifrån dem, en bra utbildning som ger jättefina möjligheter på deras väg framåt i livet. På Högskolan är vi stolta över våra studenter och glada över den tid som de har varit hos oss. Avslutningshögtiden och utmärkelserna Årets student och Årets alumn är ett sätt för oss att uttrycka denna uppskattning, säger rektor Stephen Hwang.
Det här händer under avslutningsveckan
Utexpo – examensmässa, Lab City, hus S.
1 juni, kl. 11–17. Invigning kl. 13 med Högskolans rektor Stephen Hwang och alumnerna Jan Rademaekers och Sten-Harald Söderström
2 juni, kl. 10–16. Stipendieutdelning kl. 11
Stipendieutdelning: från lektor Sten Fåhrés minnesfond – stipendier delas ut till Utvecklingsingenjörsstudenter på Högskolan för att uppmuntra till kreativitet och entreprenörskap
3 juni, kl. 11–13, i sal Bærtling
Praktikexpo – en praktikmässa med studenterna på programmet Språk, textbearbetning och digital kommunikation
1 juni, kl. 13–15 i Digitalt laborativt centrum, DLC, Storverket, hus Q, våning 1
Hälsoexpo – en praktikmässa med studenterna på Hälsopedagogiskt program
1 juni kl. 13–17, hus R, våning 3
Avslutningshögtid
3 juni, Högskolehallen
kl. 15 högtiden börjar (direktsänds via hh.se och visas på skärmar för anhöriga runt om på campus)
Kl. 16: utspring, entrén vid hus I och Q, våning 1
Medier är välkomna att delta på campus under avslutningsveckan. Om du vill delta under avslutningshögtiden, kontakta eventkoordinator Sofia Ryan Hägerling.
Nyckelord
Kontakter
Sofia Ryan HägerlingEventkoordinator
Tel:076-776 79 79sofia.ryan_hagerling@hh.seThimmy MårdKommunikatör
Tel:070-812 28 79thimmy.mard@hh.seBilder

Länkar
Om

Box 823 (Besöksadress: Kristian IV:s väg 3)
301 18 Halmstad
035-16 71 00https://www.hh.se/
Det innovationsdrivande lärosätet
Högskolan i Halmstad rustar människor för framtiden genom att skapa värden, driva innovation och utveckla samhället. Ända sedan starten 1983 har verksamheten präglats av nytänkande och omfattande samverkan med samhället. Högskolan erbjuder populära verklighetsförankrade utbildningar. Forskningen är tydligt profilerad mot de två fokusområdena hälsoinnovation respektive smarta städer och samhällen.
Följ Högskolan i Halmstad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Högskolan i Halmstad
Lennart Andrén utsedd till hedersdoktor vid Högskolan i Halmstad22.6.2022 14:10:00 CEST | Pressmeddelande
Högskolan i Halmstad har utsett Lennart Andrén till hedersdoktor i innovationsvetenskap. Lennart Andrén har i dryga fyra decennier varit en drivande kraft för att teknisk och vetenskaplig kunskap sprungen från Högskolan i Halmstad kommersialiseras och kommer till nytta i samhället via innovationer.
Stipendieregn över Högskolan i Halmstads kreativa studenter13.6.2022 10:00:27 CEST | Pressmeddelande
Under Högskolan i Halmstads avslutningsvecka fick Högskolans innovativa studenter ta emot en hel drös av stipendier och utmärkelser. Sammanlagt delades stipendier på cirka 700 000 kronor ut.
Susanna Öhman föreslås bli ny rektor för Högskolan i Halmstad9.6.2022 15:41:12 CEST | Pressmeddelande
Styrelsen för Högskolan i Halmstad föreslår regeringen att utnämna Susanna Öhman till ny rektor för Högskolan i Halmstad. Susanna Öhman är professor i sociologi vid Mittuniversitetet och har tidigare bland annat varit akademichef vid Högskolan i Halmstad. Hon väntas tillträda i mars 2023.
Landslagets fotbollspsykologiska rådgivare Daniel Ekvall är Årets alumn vid Högskolan i Halmstad3.6.2022 08:04:49 CEST | Pressmeddelande
För femte året i rad utser Högskolan i Halmstad Årets alumn och i år går utmärkelsen till en person som har tagit med sig kunskaperna från studierna vid Högskolan, ända in i det svenska herrlandslaget i fotboll. 2022 års alumn är Daniel Ekvall, fotbollspsykologisk rådgivare åt herrlandslaget i fotboll och IFK Norrköping.
Flera nya utbildningar i Högskolans utbud inför hösten13.4.2022 10:18:19 CEST | Pressmeddelande
På tisdag, den 19 april, stänger ansökningsperioden till höstens högskoleutbildningar. På Högskolan i Halmstad finns ett antal nya utbildningar att välja mellan och också utbildningar som har kommit tillbaka i nya format.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum