Halvering av uppsagda tjänstemän under 2021
Under 2021 ansökte 11 634 privatanställda tjänstemän stöd hos TRR att jämföra med 25 541 under 2020, vilket är en minskning med 54 procent. För att hitta liknande låga siffror får man titta tillbaka till 2007, då antalet var 10 213.
- 2021 har varit speciellt på många sätt inte minst mot bakgrund av den pågående pandemin. Det är väldigt glädjande att så många privatanställda tjänstemän trots detta fått en positiv lösning med hjälp av oss på TRR. Vi ser tydligt att arbetsmarknaden återhämtat sig snabbare än vad vi kunde förutspå, säger Lennart Hedström, VD på TRR.
Att antalet privatanställda tjänstemän som under 2021 sökt stöd hos TRR har minskat så pass kraftigt i hela Sverige, beror bland annat på rejäla minskningar i storstadsregionerna och i Norrland.I Västra Götaland minskade andelen med 62 procent under 2021 jämfört med 2020. Utvecklingen i Stockholms län och i norra Sverige är liknande, och där var minskningen 53 procent under samma period. I Skåne län minskade antalet privatanställda tjänstemän som sökte stöd hos TRR från 3 108 under 2020 till 1 641 under 2021, en minskning med 47 procent.
Fler tjänstemän ser tidsbegränsade anställningar som ett alternativ
Av de privata tjänstemän som var aktiva* och inskrivna hos TRR under 2021, har 16 513 fått en ny positiv lösning vilket innebär att de har fått nytt arbete, valt att påbörja en utbildning eller startat egen verksamhet. Det är en ökning med 9 procent jämfört med 2020 då motsvarande siffra var 15 126.
Av de som fick en ny positiv lösning gick 9 270 personer till tillsvidareanställning, vilket är en ökning med 8 procent jämfört med 2020. 4 559 personer fick en tidsbegränsad anställning, en ökning med 23 procent jämfört med 2020. 1 491 personer påbörjade en längre utbildning**, och 1 193 personer valde att starta eget.
- Vad som är intressant är att allt fler personer väljer tidsbegränsade anställningar som ett alternativ. Det tyder dels på viss osäkerhet på arbetsmarknaden, dels på att fler tjänstemän kan tänka sig ett mer rörligt arbetsliv, vilket är en förutsättning för en konkurrenskraftig svensk arbetsmarknad. Varje ny erfarenhet ger en ytterligare rad i varje persons CV, samt självklart den signal det skickar till en ny arbetsgivare att du har både viljan, förmågan, nyfikenheten och intresset av att lära nytt, säger Lennart Hedström.
Flest nya positiva lösningar i Sveriges storstadsregioner
Störst ökning av andelen privatanställda tjänstemän som fått en ny positiv lösning med stöd från TRR under 2021, skedde i Sveriges storstadsregioner. Allra störst var ökningen i Stockholms län, där 5 201 privatanställda tjänstemän fick hjälp med nästa steg i sin karriär, en ökning med 24 procent jämfört med 2020. I Västra Götalands län var det 3 702 privatanställda tjänstemän som fick motsvarande hjälp, vilket innebär en ökning med 20 procent jämfört med 2020.
Övriga siffror från TRR, år 2021 (Sverige)
- 11 634 privatanställda tjänstemän sökte stöd hos TRR (25 541 under 2020)
- 16 513 privatanställda tjänstemän fick en ny positiv lösning (15 126 under 2020)
De branscher som främst rekryterade 2021 var:
- Handel & Försäljning
- Offentlig sektor
- Data/IT
- Bygg/Anläggning/Fastighet
- Service & Tjänster
- Verkstad & Metall
- Transport & Rederi
Län med flest uppsagda privatanställda tjänstemän 2021:
- Stockholms län 3 739
- Västra Götalands län 2 268
- Skåne län 1 641
- Hallands län 415
- Östergötlands län 380
- Uppsala län 355
- Jönköpings län 331
Län med högst andel*** aktivt arbetssökande som gått vidare till positiv lösning 2021:
- Gotlands län 98 procent
- Uppsalas, Örebros och Västerbottens län 97 procent
- Östergötlands, Jämtlands, Norrbottens och Västernorrlands län 96 procent
*Med aktiv menas en tjänsteman som lämnat TRR och aktivt sökt ny sysselsättning. Som icke aktiv räknas de tjänstemän som lämnar TRR med exempelvis pension eller föräldraledigt.
**6 månader eller längre.
***Procentuell andel tjänstemän som gått vidare till arbete, studier eller startat eget.
Nyckelord
Kontakter
Katrin Ludvigsson, tf pressansvarig Tel: 073-3388629, katrin@rippler.se
Dokument
Om
TRR är omställningsorganisationen för tjänstemän och arbetsgivare inom privat sektor. Vi är specialister på omställning och kompetensstöd. I våra drygt 30 000 anslutna företag arbetar drygt 1,1 miljoner tjänstemän. Med en mix av tjänster och personlig rådgivning vägleder vi företag och deras medarbetare mot ny anställning, studier eller till att starta eget företag. TRR Trygghetsrådet grundades 1974 av parterna på den privata arbetsmarknaden: arbetsgivarförbunden inom Svenskt Näringsliv och fackförbunden inom PTK. TRR är en stiftelse som drivs utan vinstintresse och styrelsen består av representanter för PTK och Svenskt Näringsliv.
Följ TRR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från TRR
Ny undersökning: varannan arbetsgivare planerar att rekrytera tjänstemän27.10.2025 07:40:00 CET | Pressmeddelande
Varannan arbetsgivare i privat sektor och två av tre i offentlig sektor planerar att rekrytera tjänstemän det närmaste året. Det visar en ny undersökning från Trygghetsrådet TRR. Men konkurrensen är hård och kandidater bör använda delvis olika strategier beroende på var man söker jobb
4 100 privatanställda tjänstemän uppsagda under hösten2.10.2025 13:19:02 CEST | Pressmeddelande
Antalet varsel och uppsägningar är fortsatt på en hög nivå. 4 100 privatanställda tjänstemän har sagts upp och sökt stöd hos Trygghetsrådet TRR under årets tredje kvartal. Men i statistiken finns ljuspunkter: majoriteten hittar nytt jobb och det tar i snitt 7 månader att hitta ny sysselsättning.
Över 6000 privatanställda tjänstemän uppsagda under våren2.7.2025 13:43:21 CEST | Pressmeddelande
6 200 tjänstemän i privat sektor har sagts upp under andra kvartalet i år. Det är en ökning med 1300 personer jämfört samma period i fjol, det visar färsk statistik från omställningsorganisationen TRR, som gett stöd till över 10 000 uppsagda bara i år.
Bara var femte chef kräver AI-kunskap – men kan vara konkurrensfördel för arbetssökande23.6.2025 11:53:48 CEST | Pressmeddelande
Att kunna AI är inte avgörande när du söker nytt jobb, endast två av tio arbetsgivare tycker det är viktigt i dagsläget. Det visar senaste TRR-barometern, en stor undersökning om AI-kompetens som besvarats av 1000 chefer och rekryterande tjänstemän i privat sektor.
Fortsatt osäker arbetsmarknad för tjänstemän3.4.2025 07:44:19 CEST | Pressmeddelande
Den dystra utvecklingen på svensk arbetsmarknad håller i sig. 5 400 tjänstemän i privat sektor har sagts upp och fått stöd från TRR hittills i år. Men statistiken visar fortsatt en efterfrågan på arbetskraft – 9 av 10 som lämnar TRR får nytt jobb.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
