Trafikverket föreslår insatser för att öka trafiksäkerheten för MC-förare
1.11.2021 06:00:00 CET | Trafikverket | Pressmeddelande

Cirka trettio motorcyklister omkommer i trafiken varje år. Antalet omkomna på motorcykel har minskat sedan 2006, men antalet omkomna varierar stort från år till år. Under 2020 omkom 30 motorcyklister. Av de som förolyckas är det cirka 4 motorcyklister per år som omkommer i kollision med räcken. Lika många bilister omkommer årligen i kollision med räcken.

–Trafikverket genomför och har genomfört flera åtgärder för att förbättra trafiksäkerheten för motorcyklister. Mer forskning behöver genomföras för att klargöra åtgärdernas effekt, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket. Forskningen behöver också omfatta hur eftermonterade underglidningsskydd fungerar tillsammans med de vanligaste befintliga räckestyperna.
Slätare vägräcken och andra insatser ska ge bättre trafiksäkerhet för MC
Här är Trafikverkets förslag för ökad trafiksäkerhet för MC-förare:
- Montera slätare räcken med underglidningsskydd vid cirka 140 trafikplatser med mycket motorcykeltrafik på det nationella vägnätet med räcken i snäva avfartsramper
- Byt ut vägmärken som varnar för skarp kurva mot kantstolpar som är eftergivliga för motorcyklister vid cirka 60 trafikplatser med mycket motorcykeltrafik på det nationella vägnätet.
- Utveckla konceptet med 1,5 mil lång demonstrationssträcka
till en handledning för det fortsatta arbetet med förbättringar, framför allt på det regionala vägnätet. (Vi genomför enkla åtgärder som är bra för alla men i synnerhet för MC. Exempel på åtgärder är släta räcken med underglidningsskydd, borttagning av uppstickande brunnar, resning av sidoområden.) - Inled en dialog med länsplaneupprättare, specifikt för mc, för att kunna skapa ekonomiskt utrymme för fysiska åtgärder för motorcyklister på det regionala vägnätet.
- En mera långsiktig plan håller på att tas fram där arbete med att ta fram underlag i form av analyser av olyckor, mätning av MC-flödet, inventering av brister i säkerhetsstandard för motorcyklister, mm pågår och beräknas vara klar under 2022.
- Genomför FOI för att få fram ett underlag för förbättrade krav på räcken.
Trafikverket har även haft inledande samtal med Sveriges Motorcyklister (SMC) om att utveckla detta tillsammans, med den kunskap som SMC besitter.
Läs mer i Regeringsuppdrag trafiksäkerhetsåtgärder för MC
Nyckelord
Kontakter
För mer information
Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör, 010-123 48 14
Ulrika Karlsson, nationell press- mediestrateg, 070-762 39 54
Trafikverkets pressjour, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Bilder

Om
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 9000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Trafikverket arbetar dygnet runt för att återställa järnvägen efter urspårningen i Bollebygd1.7.2026 17:42:55 CEST | Pressmeddelande
Den 25 juni spårade ett godståg ur utanför Bollebygd. Ingen person kom till skada, men olyckan har orsakat omfattande skador på järnvägen och allvarliga trafikstörningar i Västsverige. Trafikverket arbetar med full kraft för att återställa sträckan — parallellt med en historisk nationell satsning på järnvägsunderhåll.
Arbetena på E22 mellan Bälö och Gladhammar tar längre tid än planerat1.7.2026 10:11:00 CEST | Pressmeddelande
I sommar skulle projektet vara avslutat och vägen vara klar. Arbetet är försenat och den nya tidplanen innebär att E22 blir klar under hösten 2026.
E4 Huskvarna–Vättersmålen öppnar en vecka tidigare30.6.2026 10:16:32 CEST | Pressmeddelande
Vi har gjort flera olika åtgärder på den 13 km långa sträckan i både norr- och södergående riktning under delar av 2025 och 2026 och planerar att släppa på trafiken i södergående körriktning fredagen den 3 juli. Veckan efter arbetar vi framförallt kvällar och nätter med att stänga överledningsplatser, ta bort gula linjer och skyltar. Under några nätter leds trafiken om till gamla riksettan.
Trafikverket vill se säkrare lastbilssläp efter nya krocktester30.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nya krocktester visar att ett förstärkt underkörningsskydd på lastbilssläp kan göra stor skillnad när personbilar kör in i släp bakifrån. Resultaten visar att även moderna personbilar med automatisk nödbroms inte ger tillräckligt skydd om släpet saknar ett effektivt skydd.
Intensivt arbete pågår för att öppna järnvägen efter urspårningen26.6.2026 16:35:23 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket har satt in extra resurser från hela landet för att så snabbt som möjligt kunna öppna för tågtrafiken igen mellan Göteborg och Borås efter gårdagens urspårning. Ett omfattande och komplext arbete har startat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
