Rekordmånga sökte och fick NovaStipendiet - stipendieutdelning 15 maj

NovaStipendiet är Järfällas eget stipendium för ung kultur. Det delas ut årligen till projekt av och med barn och ungdomar i Järfälla.
Nu är det klart vilka projekt/idéer som beviljas medel under 2017/2018. Totalt tio stipendiater kommer att få dela på 74 000 kr. Det var rekordmånga ansökningar i år (20 stycken) och rekordmånga projekt får pengar (10 stycken).
Projekten är ett kalejdoskop av idéer. Några ungdomar ska dokumentera sin kommun från luften via flygfoto. Herrestaskolan och Kvarnskolan vill arbeta konstnärligt utifrån arkitekturen i vår växande kommun med Barkarbystaden som nytt inslag.
Utdelningen sker måndagen den 15 maj kl 17.00 i Jakobsbergs centrumgalleria.
Årets NovaStipendium delas ut av Mika Metso, kultur-, demokrati- och fritidsnämndens ordförande.
Redan från kl 16.00 redovisar förra årets stipendiater sina projekt.
NovaStipendiet är Järfällas ungkulturstipendium. Bakom stipendiet står Järfällahus AB, Citycon AB (ägare till Jakobsbergs Centrum), HSB Norra Stor-Stockholm och Järfälla kultur/Järfälla kommun.
Årets stipendiater och deras projekt:
Arad Tajik med flera – Järfälla from the Air 4 000:-
Herresta förskola – Du är din egen konstnär 8 000:-
Herrestaskolan – Pang i bygget 6 000:-
Herrestaskolan – Resor i det okända 13 250:-
Lundskolan – Luftballongen flyger till rymden 6 000:-
Kvarnskolan – Stadsplanering och arkitektur 12 000:-
Neptuniskolan – IKT från digitalt till färdigt tryck 10 000:-
Orgona förskola – Anemometern/Vindmätaren 1 750:-
Polaris förskola – Jordens historia, en förhistorisk tidslinje 9 000:-
Ulvsättraskolan – Fjärilarnas liv och utveckling 4 000:-
Nyckelord
Kontakter
Ewa-Louise LiljaAffärsområdeschef Hållbarhet - Hållbarhet, marknadsföring, kommunikation och information
Tel:08-580 836 25ewa-louise.lilja@jarfallahus.seBilder
Om
Järfällahus AB är Järfällas kommunägda fastighetsbolag, som har till uppgift att erbjuda ett varierat utbud av attraktiva lägenheter med hyresrätt i Järfälla. Vi äger och förvaltar över 5 600 lägenheter och 482 kommersiella lokaler i Järfälla kommun - från Barkarby i söder till Stäket i norr. www.jarfallahus.se
Följ Järfällahus
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Järfällahus
Järfällahus inför förtroendearbetstid för sina kollektivanställda13.9.2023 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Från september månad får Järfällahus kollektivanställda inom Fastighetsanställdas avtalsområde förtroendearbetstid. Denna banbrytande överenskommelse är resultatet av ett samarbete mellan arbetsgivaren och Fastighetsanställdas förbund och en gemensam önskan att ge medarbetarna möjligheten att kunna ta ett större ansvar för planering av sin arbetsdag.
Carlos Banda blir chef för Järfällahus nya avdelning för yttre skötsel och lokalvård.22.8.2023 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Järfällahus förstärker sin förvaltningsorganisation med en ny avdelning för yttre skötsel och lokalvård samt utökar sin bemanning. I samband med det har Carlos Banda rekryterats som chef till den nya avdelningen som ska byggas upp. Denna rekrytering markerar en strategisk satsning på att förbättra utemiljön i bostadsområdena och stärka bolagets engagemang som en ansvarstagande hyresvärd.
Ökad trygghet och trivsel på Termovägen efter riktade insatser från Järfällahus1.6.2023 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Järfällahus fokuserade insatser för att höja trygghet och trivsel i Lilla Ulvsättra har resulterat i betydande förbättringar. Enligt den senaste kundundersökningen upplever hyresgästerna på Termovägen en ökad trygghet både i sina bostäder och i området.
Ali Neama ny säkerhetssamordnare på Järfällahus8.5.2023 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Järfällahus har rekryterat Ali Neama som ny säkerhetssamordnare. Han kommer senast från jobbet som trygghets- och säkerhetsstrateg på SigtunaHem och har lång erfarenhet av arbete med säkerhetsfrågor inom olika verksamheter.
Renoveringsrekord för Järfällahus6.3.2023 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Inom loppet av ett decennium ska halva Järfällahus bestånd bli upprustat med moderna och fräschare bostäder. Den nyss slutförda inventeringen av renoveringsbehovet i fastigheterna från 1960-70 talet i Jakobsberg visar att det är närmare 3.100 lägenheter som blir aktuella för det omfattande renoveringsarbetet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum