
Årets vinnare av Helgepriset utsedda
Prisceremonin äger rum i Tessinska Palatset Stockholm, idag den 29 oktober 2019 kl. 11.00.
Helgepriset delas ut av Helge Ax:son Johnsons Stiftelse. Priset delades ut för första gången år 2015.
Förskollärare och lärare i grundskolan, gymnasiet och inom vuxenutbildningen kan söka stipendiet för att pröva, utveckla, utvärdera och dokumentera pedagogiskt utvecklingsarbete baserat på forskning och beprövad erfarenhet. Syftet med det pedagogiska utvecklingsarbetet ska vara att förbättra undervisningen, höja elevernas kunskapsnivå och bidra till att framgångsrika modeller sprids.
Stipendiet kan sökas i fyra kategorier.
Förskollärare
Lärare verksam i årskurs 1-6 i grundskolan
Lärare verksam i årskurs 7-9 i grundskolan
Lärare verksam i gymnasieskolan eller vuxenutbildningen.
Priset i varje kategori är 125 000 kronor. År 2019 har priset tilldelats:
Kategori A: Katrin Winqvist, Nora, för att utveckla och implementera ett arbetssätt som stöder språkutvecklingen i svenska för barn med annat modersmål än svenska.
Kategori B: Josefin Öberg, Fredrika, för att skapa nätverk för glesbygdslärare där deras kompetens prövas, dokumenteras och sprids och därmed blir till beprövade erfarenheter.
Kategori C: Karin Herlitz, Saltsjö-Boo, för att skriva en handbok för lärare om hur de kan öka läsmängden i klassrummet, knyta ihop praktisk erfarenhet med läsforskning, stärka lärarna i arbetet med att öka elevernas ordförråd och möjligheter att lyckas i skolan.
Kategori D: Marie Gilbertsson och Magdalena Stenman, Örebro, för att skriva en teori- och metodbok gällande tvålärarskap.
Helge Ax:son Johnsons Stiftelse understöder bland annat undervisnings- och studieverksamhet. Stiftelsens ordförande är landshövding Sven-Erik Österberg som idag delar ut priset. Vid prisutdelningen deltar bland annat Lärarförbundets andre vice ordförande Robert Fahlgren, Sveriges Skolledarförbunds utredare Lena Linnerborg och Lärarnas Riksförbunds förste vice ordförande Svante Tideman.
Kontakter
Pressjour Lärarnas Riksförbund
Tel:08-613 25 55Om

Den 1 januari 2023 bildar Lärarnas Riksförbund och Lärarförbundet
Sveriges största akademikerförbund: Sveriges Lärare. En ny facklig
organisering av Sveriges lärare och studie- och yrkesvägledare.
Samtidigt bildas Sveriges Skolledare.
Följ Lärarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lärarnas Riksförbund
Nya fackförbundet Sveriges Lärare bildas vid årsskiftet28.12.2022 07:30:57 CET | Pressmeddelande
Lärarkåren samlas i det nya storfacket Sveriges Lärare från och med den 1 januari 2023. Med drygt 300 000 medlemmar blir Sveriges Lärare landets tredje största fackförbund.
Ny rapport: Tystnadskultur hotar läraryrket 6.12.2022 06:59:09 CET | Pressmeddelande
Drygt var tionde lärare i såväl vinstdrivande som kommunal skolverksamhet har drabbats av negativa konsekvenser efter att de påtalat brister på sina arbetsplatser. Detta enligt en ny rapport från Lärarförbundet och Lärarnas Riksförbund.
Lärarfacken: Staten måste ta ett större ansvar för skolan7.11.2022 14:13:04 CET | Pressmeddelande
I dag har regeringen tagit emot utredningen om ökat statligt ansvar för skolan. Nu är det upp till bevis som gäller. Staten måste ta ett större ansvar för hela skolväsendet, menar lärarfacken.
Lärarfacken kräver minst 25,4 miljarder till skolan3.11.2022 08:10:06 CET | Pressmeddelande
Inflationen stegrar och skolan står inför en finansieringskris. Lärarförbundet och Lärarnas Riksförbund, som vid årsskiftet bildar Sveriges Lärare, kan nu visa hur mycket skola, förskola och fritidshem borde tillföras i kommande budgetproposition. För att klara kostnadsutvecklingen och täcka upp för tidigare besparingar krävs resurstillskott på 25,4 miljarder.
Varannan barngrupp är för stor i förskolan27.10.2022 13:22:32 CEST | Pressmeddelande
Nästan hälften av de åldersindelade barngrupperna i förskolan är större än rekommenderat. Nu kräver lärarfacken att regeringen lagstiftar om hur stora barngrupperna får vara.