DO inleder tillsyn av myndigheters lönekartläggningsarbete
Sedan 2017 framgår av diskrimineringslagen att en arbetsgivare varje år ska genomföra en lönekartläggning i syfte att upptäcka, åtgärda och förhindra osakliga skillnader i lön och andra anställningsvillkor mellan kvinnor och män.
Trots att kravet på en årlig lönekartläggning har funnits i lagen i drygt fem år har det i olika sammanhang framkommit att många arbetsgivare inte följer gällande regelverk. Nu inleder DO en tillsyn mot inledningsvis fem statliga myndigheter för att kontrollera efterlevnaden.
– Det är viktigt att vara tydlig med att det här är den lagstiftning vi har och att det inte är frivilligt att följa lagen. Nu börjar vi med de här fem myndigheterna men min ambition är att vi ska fortsätta och genomföra tillsyn mot fler arbetsgivare, säger DO Lars Arrhenius.
De fem myndigheter som inledningsvis omfattas av DO:s granskning är Försvarets materielverk, Jordbruksverket, Kriminalvården, Försäkringskassan och Trafikverket.
Om en arbetsgivare inte har följt reglerna om lönekartläggning kan DO framställa en begäran till Nämnden mot diskriminering om att förelägga arbetsgivaren att fullgöra sina skyldigheter.
FAKTA
Enligt diskrimineringslagen ska en lönekartläggning omfatta bland annat kartläggning och analys av bestämmelser och praxis om löner och andra anställningsvillkor som tillämpas hos arbetsgivaren, samt löneskillnader mellan kvinnor och män som utför arbete som är att betrakta som lika eller likvärdigt. Arbetsgivarens analys ska också omfatta om förekommande löneskillnader har direkt eller indirekt samband med kön.
Nyckelord
Kontakter
Clas LundstedtPressansvarig
Foto: Hans Alm
Om
Diskrimineringsombudsmannen (DO) är en myndighet som arbetar för ett samhälle fritt från diskriminering.
Följ Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
Trakasserier när chef uttryckte sig kränkande om anställd18.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en chef inför andra anställda uttryckte sig hotfullt och kränkande om en man, trots att mannen själv inte var där. Den bedömningen gör DO och stämmer nu arbetsgivaren för trakasserier som har samband med etnisk tillhörighet.
Diskriminering att välja bort arbetssökande med migrän16.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering som har samband med funktionsnedsättning när Västra Götalandsregionen valde bort en arbetssökande med hänvisning till att hon har migrän. Den bedömningen gör DO och begär nu att regionen ska betala 75 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
Missgynnande att omplacera arbetstagare efter föräldraledighet2.12.2025 09:07:00 CET | Pressmeddelande
En kvinna som arbetar på ett större försäkringsbolag blev missgynnad när hon omplacerades efter en föräldraledighet. Den bedömningen gör Diskrimineringsombudsmannen, DO, och begär nu att bolaget ska betala skadestånd till kvinnan.
DO:s rapport: Sexuella trakasserier i skolan ett utbrett problem26.11.2025 08:13:11 CET | Pressmeddelande
Antalet elever som upplever att de har utsatts för sexuella trakasserier i skolan är långt fler än de som gör en anmälan till Diskrimineringsombudsmannen, DO. Det visar DO:s årliga rapport, Förekomst av diskriminering 2025, som presenteras idag. I rapporten är sexuella trakasserier i skolan ett av tre fördjupningsområden som DO har valt att särskilt fokusera på.
Inbjudan till digitalt rapportsläpp: Diskriminering i Sverige 202513.11.2025 11:51:46 CET | Pressinbjudan
Den 26 november publicerar DO sin årliga rapport Förekomst av diskriminering. Samma dag presenteras rapporten vid ett webbinarium.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
