6 av 10 kvinnor otrygga längs vägen
3.10.2022 05:50:00 CEST | M Sverige | Pressmeddelande
Enligt en opinionsundersökning som M Sverige har beställt från Demoskop finns det en betydande känsla av otrygghet hos bilister idag och den är påtagligt högre hos kvinnor. 45 procent av de tillfrågade känner sig otrygga gällande att stanna på rastplatser under kvällstid och för kvinnor är andelen 58 procent.
49 procent av de svarande upplever otrygghet inför att stanna och hjälpa någon som fått problem med bilen och 13 procent upplever otrygghet när de ska besöka toaletter på bensinmackar.
– Otryggheten är ett problem i sig, men den får också indirekta effekter. Otryggheten kan innebära att förare inte tar raster när de egentligen borde göra det. Trötthet ökar risken för misstag och olyckor och därför kan möjligheten att ta pauser under långa bilresor vara livsviktig, säger Tony Gunnarsson, sakkunnig i trafiksäkerhet på Riksförbundet M Sverige.
Under 2021 omkom 210 människor i trafikolyckor. Den vanligaste olyckstypen var singelolyckor. I sådana olyckor är trötthet en viktig faktor. Undersökningar tyder på att trötthet är en bidragande orsak i omkring 10 till 40 procent av alla olyckor, enligt VTI.
Otryggheten märks också när det gäller att parkera bilen. 42 procent av de svarande uppger att de känner sig ganska eller mycket otrygga vid parkering i en okänd stadskärna under kvällstid. 50 procent av kvinnorna känner sig otrygga i dessa sammanhang mot 34 procent av männen.
Undersökningen:
Demoskop har under perioden 8 – 15 september 2022 på uppdrag av M Sverige genomfört en opinionsundersökning bestående av drygt 1 000 intervjuer i ett befolkningsrepresentativt urval. Resultatet har vägts på kön och ålder för att korrigera för eventuella skevheter i urvalet.
Hur skulle du uppleva följande situationer om du färdades ensam i en bil:
1. Stanna för att hjälpa någon som har fått problem med sin bil
| Alla | Män | Kvinnor | |
| Mycket/ganska trygg | 25 | 36 | 14 |
| Mycket/ganska otrygg | 49 | 40 | 59 |
2. Stanna på en rastplats på kvällstid
| Alla | Män | Kvinnor | |
| Mycket/ganska trygg | 35 | 50 | 21 |
| Mycket/ganska otrygg | 45 | 31 | 58 |
3. Stanna vid en bensinmack och använda toaletten
| Alla | Män | Kvinnor | |
| Mycket/ganska trygg | 71 | 79 | 64 |
| Mycket/ganska otrygg | 13 | 10 | 17 |
4. Parkera i en okänd stadskärna på kvällstid
| Alla | Män | Kvinnor | |
| Mycket/ganska trygg | 38 | 48 | 27 |
| Mycket/ganska otrygg | 42 | 34 | 50 |
Nyckelord
Kontakter
Tony Gunnarssonpressekreterare, sakkunnig trafiksäkerhet
Tel:072-076 23 09tony.gunnarsson@msverige.seLänkar
Om
Riksförbundet M Sverige är med 90 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter. Under sin nästan 100 år långa historia har organisationen gett sina medlemmar stöd, råd och inspiration för säkrare och roligare bilresor. M Sverige arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet. Samtidigt fortsätter engagemanget för trafiksäkerhet och bilkonsumenters rättigheter.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Ta fram reflexerna nu12.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ungefär 30 gående omkommer i trafikolyckor varje år, i huvudsak i kollisionsolyckor med biltrafik. Risken är högre under vinterhalvåret, då mörkret försämrar sikten. Därför är det viktigt att bära reflex. För bästa synlighet ska reflexerna placeras långt ner på ben och armar.
M Sverige släpper resultatet från Stora Elbilsenkäten 20269.10.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksförbundet M Sverige presenterar Stora elbilsenkäten 2026. Över 6 400 elbil- och laddhybridförare har svarat på frågor om varför de valt laddbart, hur bilen används och vilka förutsättningar som krävs för att fler ska kunna ställa om. – Elbilen är här för att stanna men omställningen når inte alla, säger Carl-Erik Stjernvall, hållbarhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige.
Hyresgäster stängs ute från omställningen – var fjärde nekas laddstolpe2.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Möjligheten att ladda i anslutning till hemmet är ofta avgörande för att ta steget till en laddbar bil. Men klyftan mellan boendeformer är stor. Riksförbundet M Sveriges rapport om resultatet från Stora elbilsenkäten 2026 visar att 25 procent av de hyresgäster som bett sin hyresvärd om att få en laddstolpe installerad har blivit nekad. Det kan jämföras med flerbostadshus generellt där drygt 10 procent blivit nekade.
Nu är det hög tid att ansöka om internationellt körkort1.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inför höstens och vinterns resor uppmanas svenskar som planerar att köra eller hyra bil utomlands att kontrollera om ett internationellt körkort behövs. Intresset för långväga destinationer som Japan, Australien och Nya Zeeland ökar, samtidigt som många resenärer riskerar att missa viktiga regler kring körkort och bilhyra. Ett internationellt körkort kan vara avgörande för att få hämta ut hyrbilen och bör därför ansökas om i god tid före avresa.
Vem, varför och hur har man elbil?24.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksförbundet M Sverige har genomfört en stor rikstäckande enkät som kartlägger vilka förutsättningar som möjliggjort elbilsinnehav. Resultatet – som presenteras på elbilsmässan Ecarexpo den 9–11 oktober med M Sverige som partner – är en vägledning för påskyndad omställning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum