Schibsted

Jim Jaber ny nyhetschef – Jonathan Jeppsson leder nytt grävnav

Dela
Aftonbladet växlar upp arbetet med prenumerationstjänsten Plus och integrerar den fullt ut i nyhetsorganisationen. Samtidigt ökar redaktionen fokus på grävande journalistik. I den nya organisationen blir Jonathan Jeppsson grävchef och Jim Jaber går in som nyhetschef.
Aftonbladet integrerar Plus i hela nyhetsorganisationen. Jim Jaber blir ny nyhetschef och Jonathan Jeppsson går in på heltid som chef för Aftonbladets nya grävnav. Foto: Björn Lindahl/Aftonbladet
Aftonbladet integrerar Plus i hela nyhetsorganisationen. Jim Jaber blir ny nyhetschef och Jonathan Jeppsson går in på heltid som chef för Aftonbladets nya grävnav. Foto: Björn Lindahl/Aftonbladet

– Vi har de senaste åren noterat stor framgång med Plus i nyhetskärnan av Aftonbladet och ser en ökad betalningsvilja för vår journalistik. Det gör att vi nu är redo att växla upp och integrera Plus-journalistiken på riktigt i vår organisation, säger Karin Schmidt, redaktionschef på Aftonbladet.

Från och med årsskiftet kommer därför arbetet med prenumerationstjänsten Plus att helt integreras i nyhetsorganisationen. Jim Jaber, som  tidigare varit Pluschef på nyheter – en separat organisation inom nyheter – blir nu nyhetschef för hela Aftonbladet. 

Som ett led i integrationen kommer alla avdelningar på nyheterna att leverera plusmaterial.

– Tidigare var Plus en tjänst mer vid sidan av Aftonbladet, nu har vi jobbat dedikerat med att visa läsarna att plus ÄR hela Aftonbladet, framför allt nyheter, säger Karin Schmidt. 

Jim Jaber kom till Aftonbladet redan 2006, de första åren på Sportbladet, och har varit redaktör på Plus sedan 2015.

– Det har varit en otroligt spännande, rolig och lärorik resa att vara med och ta Aftonbladets Plus-journalistik till den position den har i dag hos läsarna. Att vi nu integrerar Plus-journalistiken i hela Aftonbladet och inte minst i nyhetsarbetet är en naturlig utveckling. Vi kommer fortsatt att ha mycket journalistik öppet för läsarna, samtidigt som vi alltid strävar efter att ge ännu mer material för våra betalande prenumeranter, säger Jim Jaber.

Jonathan Jeppsson har de senaste åren varit nyhets- och grävchef. Det uppdraget renodlas nu mot gräv för att lyfta den grävande journalistiken på Aftonbladet och göra större avtryck med granskande journalistik.

– Jonathan Jeppsson är perfekt i rollen som grävchef, han kommer att vara en så kallad “spelande tränare”, själv granska och samtidigt hålla i ett grävnav, där även andra reportrar kan tas in för speciella gräv, säger Martin Schori, biträdande redaktionschef.

– Undersökande och granskande journalistik är en del av kvällstidningens kärna och med den här organisationen ökar vi möjligheterna att utveckla den undersökande journalistiken, säger Jonathan Jeppsson.

 
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Karin Schmidt, redaktionschef, Aftonbladet. Tel: 070-162 24 59 E-post: karin.schmidt@aftonbladet.se
Martin Schori, biträdande redaktionschef. Telefon: 070-161 99 47. E-post: martin.schori@aftonbladet.se.
Jonathan Jeppsson, tillträdande grävchef, Aftonbladet. Telefon: 070-266 23 97. E-post: jonathan.jeppsson@aftonbladet.se
Jim Jaber, tillträdande nyhetschef, Aftonbladet. Telefon: 070-208 56 55. E-post: jim.jaber@aftonbladet.se

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Aftonbladet integrerar Plus i hela nyhetsorganisationen. Jim Jaber blir ny nyhetschef och Jonathan Jeppsson går in på heltid som chef för Aftonbladets nya grävnav. Foto: Björn Lindahl/Aftonbladet
Aftonbladet integrerar Plus i hela nyhetsorganisationen. Jim Jaber blir ny nyhetschef och Jonathan Jeppsson går in på heltid som chef för Aftonbladets nya grävnav. Foto: Björn Lindahl/Aftonbladet
Ladda ned bild
Jim Jaber blir ny nyhetschef på Aftonbladet. Foto: Björn Lindahl/Aftonbladet
Jim Jaber blir ny nyhetschef på Aftonbladet. Foto: Björn Lindahl/Aftonbladet
Ladda ned bild
Jonathan Jeppsson, går fullt ut in i rollen som grävchef på Aftonbladet. Foto: Björn Lindahl/Aftonbladet
Jonathan Jeppsson, går fullt ut in i rollen som grävchef på Aftonbladet. Foto: Björn Lindahl/Aftonbladet
Ladda ned bild

Länkar

Om

Schibsted
Schibsted
Kungsbron 13
111 22 Stockholm

08 - 725 25 00https://www.schibsted.com

Schibsted är en familj av digitala varumärken med en stark position i Norden och cirka 6000 anställda. Miljoner människor använder dagligen våra marknadsplatserna, mediehus och digitala tjänster. Vår gemensamma mission ”empowering people in their daily lives” är förankrad i vårt mediearv och i en tradition av ständig förändring. Aftonbladet är ett av våra mediehus.

 

 

Följ Schibsted

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Schibsted

Aftonbladet och SvD fortsätter växa digitala användarintäkter7.6.2024 07:01:00 CEST | Pressmeddelande

Krävande makroekonomi, hög inflation och höga räntor har fortsatt utmana boksluten för Schibsteds svenska mediehus. Framför allt annonsmarknaden har varit utmanande och lyft först i fjärde kvartalet. Prenumerationsaffären har, trots en stram ekonomi för hushållen, varit stabil. SvD redovisar ett rörelseresultat på 72 MSEK (64 MSEK) för 2023, medan Aftonbladet landar ett resultat på 38 MSEK (55 MSEK).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye