Läkarutbildningen får högt betyg av studenterna - men brister finns
28.8.2023 10:00:00 CEST | Sveriges läkarförbund | Pressmeddelande
Svenska läkarstudenter är mycket nöjda med sin utbildning. 94 procent ger utbildningen högt betyg. Men många läkarstudenter vittnar också om att de blivit utsatta för kränkande särbehandling och trakasserier under utbildningen. Det visar en ny rapport från Sveriges läkarförbund.
Svensk läkarutbildning håller en mycket hög standard. 94 procent av läkarstudenterna anser att utbildningen gett dem goda förutsättningar att arbeta som läkare.
Men trots en hög kvalitet på läkarutbildningen finns också vissa inslag av hierarkier och informella maktstrukturer som ibland skapar osunda kulturer och skadliga arbetsmiljöer för läkarstudenterna.
- 14 procent av läkarstudenterna uppger att de utsatts för kränkande särbehandling under sin utbildningstid.
- 13 procent anser att de blivit utsatta för trakasserier.
- Kvinnor är mer utsatta än män.17 procent av kvinnorna uppger att de utsatts för kränkande särbehandling under sin studietid, medan motsvarande andel bland männen är 9 procent. Samma mönster går igen vid trakasserier. 17 procent av kvinnorna uppger sig ha utsatts för trakasserier, jämfört med 6 procent av männen.
Kränkningarna och trakasserierna sker oftast under den verksamhetsförlagda utbildningen ute på sjukhusen/vårdcentralerna, men förekommer även på universiteten.
- Det här är oerhört allvarligt och universiteten och arbetsgivarna måste ta krafttag i frågan. Det ska råda samma nolltolerans mot trakasserier och kränkande särbehandling under studietiden som i arbetslivet, säger Emelie Hultberg, ordförande i Läkarförbundets utbildnings- och studieråd.
För drygt en tredjedel (36 procent) av läkarstudenterna räcker inte studiemedlen för hela studietiden. Det har sin bakgrund i att CSN bara betalar studiemedel för 240 veckor vilket är exakt så lång tid som läkarutbildningen tar. Det innebär att läkarstudenter som studerat andra ämnen innan de kommit in på läkarutbildningen inte får studiemedel som täcker hela studietiden.
- Läkarutbildningen är Sveriges längsta yrkesutbildning och det är orimligt att många studenter står utan studiemedel under delar av studietiden. Studiemedelssystemet måste anpassas så att alla människor oavsett ekonomisk bakgrund har möjlighet att studera till läkare, säger Martin Macek, ordförande i Sveriges läkarförbund Student.
Kontakter
Björn LundellPressekreterare
Tel:070-927 91 16bjorn.lundell@slf.seBilder
Dokument
Om oss
Sveriges läkarförbund är läkarnas professions- och fackförbund med över 57 000 medlemmar. Läkarförbundet har till uppgift att tillvarata medlemmarnas yrkesmässiga, sociala och ekonomiska intressen och verka för en god och värdig anda inom läkarkåren. Förbundets uppgift är också att främja medlemmarnas utbildningsmässiga och vetenskapliga intressen samt arbeta för en ändamålsenlig utveckling av hälso- och sjukvården.
Följ Sveriges läkarförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges läkarförbund
Unga läkare vågar inte framföra kritik23.3.2026 06:59:08 CET | Pressmeddelande
När läkarna inte vågar framföra kritik till sina överordnade kan det leda till risker för patienterna. En ny rapport om tystnadskultur från Läkarförbundet visar att endast var tredje läkare vågar framföra kritik. Bland AT-läkare är det bara en av tio som vågar framföra kritik fullt ut.
Hanna Kataoka ny ordförande för Sveriges läkarförbund10.3.2026 15:23:49 CET | Pressmeddelande
På ett extrainsatt fullmäktige valdes idag Hanna Kataoka till ordförande för Läkarförbundet. Christofer Lindholm övertar rollen som andre vice ordförande.
Kvinnliga läkare får sämre återhämtning5.3.2026 10:21:43 CET | Pressmeddelande
Kvinnliga läkare upplever i större utsträckning än män stora brister i sin arbetsmiljö. Det visar en nya siffror från Sveriges läkarförbund.
Medicinsk kompetens hos chefen ökar patientsäkerheten16.2.2026 15:05:00 CET | Pressmeddelande
Nya siffror från Läkarförbundet visar att läkarna upplever att de har bättre förutsättningar att ge patientsäker vård och har en bättre arbetsmiljö när deras chef är läkare. I primärvården märks sambandet särskilt tydligt.
Region Stockholm medger fel i ärende om förtroendevald läkare2.2.2026 09:05:37 CET | Pressmeddelande
Under våren 2025 stämde Läkarförbundet Region Stockholm för att ha avslutat en läkares uppdrag på grund av hens fackliga engagemang. Enligt stämningsansökan ska arbetsgivaren också ha kränkt läkaren, också detta kopplat till förtroendeuppdraget. I fredags nåddes en förlikning, som innebär att regionen ska betala läkaren 150 000 kronor. Arbetsgivaren medger därmed att de gjort fel, och att sättet att agera kan ha uppfattats som olämpligt. - Förlikningen är en tydlig signal om att arbetsgivaren inte agerat på ett sätt som innebär trygghet i det fackliga uppdraget. Den som tar på sig ett förtroendeuppdrag måste kunna känna sig trygg i sin roll och inte missgynnas, det är avgörande för att den svenska modellen ska fungera. Målet ger oss en bra grund för att förstärka skyddet för förtroendevalda, säger Elin Karlsson, förste vice ordförande på Läkarförbundet. Förlikningsavtalet undertecknades 29 januari. I det framgår att parterna är överens om att gemensamt verka för en trygg arbetsmiljö oc
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

