Hög tid att få fler ingenjörer att nå examen
Enligt en rapport från Statistiska centralbyrån, SCB, når endast hälften av studenterna på ingenjörsprogrammen sin examen. De hade också den lägsta andelen examinerade inom utsatt tid av större yrkesexamina 2021/22. Sveriges Ingenjörer är oroat över andelen avhopp från utbildningarna och att den låga genomströmningen har varit konstant alltför länge.
– Vi måste få upp andelen studenter som fullföljer sin utbildning. Ingenjörerna tillhör de yrkesgrupper som är mest eftertraktade på arbetsmarknaden och de behövs för att möta samhällets behov av kompetens inom områden som klimatomställning och digitalisering, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande Sveriges Ingenjörer.
Det finns många anledningar till avhopp från ingenjörsutbildningarna, men det som sticker ut är att många studenter saknar tillräckliga förkunskaper i matematik. Här behövs insatser redan i grundskolan.
– Ingenjörsutbildningarna kräver goda förkunskaper i matematik, men många studenter har inte fått den grund de behöver. Regeringens kommande STEM-strategi, som bland annat ska omfatta tidiga matematikinsatser, inger hopp. Det kommer att vara viktigt med samordnade insatser över hela utbildningssystemet, säger Ulrika Lindstrand.
För att förbättra utbildningen för studenter som redan går en ingenjörsutbildning behövs mer pengar till lärosätena. Enligt en undersökning bland ingenjörsstudenter uppger 70 procent att de skulle klara sina kurser bättre med mer lärarledd tid.
– Regeringen skickade en viktig signal när anslagen till ingenjörsutbildningarna höjdes i höstens budget, men nivån ligger fortfarande långt under vad som skulle behövas. Bra utbildningar måste får kosta. Det är hög tid för politikerna att göra långsiktiga satsningar på tillräcklig nivå för att fler ska nå examen, säger Ulrika Lindstrand.
* STEM – En engelsk term som översatt innehåller delarna vetenskap, teknik, ingenjörskonst och matematik. Disciplinerna är närbesläktade och termen används vanligtvis i samband med utbildningspolitik eller val av läroplan i skolor.
Kontakter
Mattias Bengtsson ByströmPresschef
Tel:08-33 74 29mattias.bengtsson@sverigesingenjorer.sewww.sverigesingenjorer.se/opinion-och-press/Bilder
Länkar
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets
högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 169 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Kortare arbetstid i konsultbranschen fackligt krav för ingenjörer16.1.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu startar avtalsrörelsen för 10 000 ingenjörer inom konsultbranschen. Sveriges Ingenjörer kräver gentemot Innovationsföretagen Almega en avsättning till förkortad arbetstid, att kvalifikationstiden för föräldralön tas bort, förtydligande att den som förhandlat bort sin övertid har rätt till restidsersättning och att lönerna ökar med minst 4,2 procent.
Kortare arbetstid fackligt krav för ingenjörer inom IT och telekom14.1.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu startar avtalsrörelsen även för 22 000 ingenjörer inom tjänstesektorn. Först ut gentemot arbetsgivarna TechSverige inom IT och telekom kräver Sveriges Ingenjörer avsättning till arbetstidsförkortning, borttagen kvalifikationstid för föräldralöneutfyllnad och en löneökning på minst 4,2 procent.
Sveriges Ingenjörer fortsätter att växa i snabb takt9.1.2025 07:37:00 CET | Pressmeddelande
Under 2024 ökade Sveriges Ingenjörer med 5 540 medlemmar jämfört med året innan. Det gör Sveriges Ingenjörer till ett av de Sacoförbund som ökade mest. Framförallt var medlemsökningen av yrkesverksamma ingenjörer rekordhög. Också fler studenter stannade kvar som medlemmar hela studietiden.
Sjunkande arbetslöshet signalerar stabilisering på arbetsmarknaden27.12.2024 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots en generell ökning av arbetslösheten i Sverige går ingenjörerna mot strömmen. Medan den totala arbetslösheten i Sverige har stigit under det senaste året visar en färsk halvårsanalys och medlemsundersökning att arbetslösheten bland ingenjörer är fortsatt låg och till och med har sjunkit något under de senaste månaderna. Detta väcker förhoppningar om en konjunkturvändning.
TechSverige, Sveriges Ingenjörer och Unionen i nytt samarbetsavtal20.12.2024 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Den 19 december undertecknade bransch- och arbetsgivarorganisationen TechSverige tillsammans med fackförbunden Sveriges Ingenjörer och Unionen ett samarbetsavtal som ska främja en internationellt konkurrenskraftig IT- och telekombransch i Sverige. Avtalet markerar en viktig milstolpe för branschen och stärker parternas gemensamma ambition att skapa en hållbar och innovativ utveckling för företag och medarbetare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum