I dag går starten för Vad sa-loppet – i hela landet
I dag går starten för ”Vad sa-loppet” – en kampanj till stöd för landets 1,5 miljoner hörselskadade. Från Luleå och Piteå i norr till Lund och Ystad i söder kommer barn, företag och pensionärer springa, cykla och lunka fram i olika lopp, den 6 maj–2 juni. Så att Sverige hörs bättre.

Vad sa-loppet arrangeras av Hörselskadades Riksförbund (HRF), för att vinna stöd för ett tillgängligare, hörselsmartare samhälle.
1,5 miljoner svenskar stängs ute
Över 1,5 miljoner svenskar i alla åldrar har en hörselskada. Trots det ställs hörselskadade ständigt inför en mängd hinder. Varje dag missar hundratusentals barn och vuxna vad som sägs på jobbmötet, på tv, på lektionen och på teatern, för att det saknas textning, fungerande teleslingor och bra ljudmiljö. De stängs ute – trots att det finns bra lösningar.
– Vi kan ändra på det här – om vi hjälps åt. Varje person som deltar i Vad sa-loppet bidrar till vårt arbete för att sprida kunskap och bryta hörselskadades utanförskap, säger Ulf Olsson, HRFs förbundsordförande.
Flera lopp på olika orter
Vad sa-loppet är ett motionslopp som pågår överallt samtidigt, den 6 maj–2 juni. På startlistan finns barnlopp i Piteå, cykellopp i Uppsala, lunchlöpning i Göteborg och mycket annat.
– Vad sa-loppet handlar inte om att prestera, utan om att delta. Varenda en som deltar hjälper oss göra skillnad för Sveriges hörselskadade, förklarar Jenny Höglund, insamlings- och marknadschef på HRF.
– Både enskilda och företag kan starta lag på vadsaloppet.se – ända fram till kampanjens sista dag.
Läs mer om vad som händer runt om i landet på vadsaloppet.se.
För frågor och tips om lokala intervjupersoner:
Jenny Höglund, kampanjansvarig samt chef för Medlem, insamling och marknad, 0733-260 287, jenny.hoglund@hrf.se
Nyckelord
Kontakter
Ingvild FalkenhaugPressansvarig samt chef, Politik, opinion och kunskapHörselskadades Riksförbund (HRF)
Tel:0705362243ingvild.falkenhaug@hrf.seBilder

Hörselskadades Riksförbund (HRF) är en av världens största organisationer av och för hörselskadade. Vi arbetar för ett hörselsmart samhälle, där Sveriges 1,5 miljoner hörselskadade kan leva i full delaktighet och jämlikhet. Läs mer på hrf.se
Följ Hörselskadades Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hörselskadades Riksförbund
1,8 miljoner svenskar har nedsatt hörsel, visar ny undersökning17.10.2025 06:44:44 CEST | Pressmeddelande
Hörselskadorna ökar i befolkningen. Nu har cirka 1,8 miljoner svenskar en hörselnedsättning, visar en ny Novus-undersökning från Hörselskadades Riksförbund (HRF). Nästan hälften är under 65 år. – Många väntar alltför länge med att söka hjälp och det innebär en stor hälsorisk, säger HRFs förbundsordförande Jonas Sahlberg, som vill se hörselscreening för alla över 50 år.
I dag inleds Hörselveckan i hela landet13.10.2025 11:17:04 CEST | Pressmeddelande
Idag, måndag, inleds Hörselveckan – från Jokkmokk i norr till Lund i söder. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, tinnitustips och massor av hörselsmarta råd på ett 60-tal orter runt om i landet.
Hörselveckan i hela landet nästa vecka, den 13–19 oktober9.10.2025 10:54:39 CEST | Pressmeddelande
Var det länge sedan du kollade hörseln? På måndag drar Hörselveckan igång runt om i landet. Den 13–19 oktober blir det digitala hörseltest, hörselsmarta råd, tinnitustips och mycket annat på ett 50-tal orter, från Jokkmokk i norr till Lund i söder.
Upp till två års väntetid på hörapparater: ”Omänskligt och hälsofarligt”10.6.2025 07:10:42 CEST | Pressmeddelande
Väntetiden för att få hörapparater är upp till två år, visar en ny kartläggning från Hörselskadades Riksförbund (HRF). 16 av landets 21 regioner klarar inte vårdgarantin. – Att tvingas leva utan fungerande kommunikation i månader och år, det är både omänskligt och hälsofarligt, säger Jonas Sahlberg, förbundsordförande för Hörselskadades Riksförbund (HRF).
Marie-Louise Andersson från Lund vald till vice förbundsordförande för HRF27.5.2025 10:29:26 CEST | Pressmeddelande
Marie-Louise Andersson, 74, från Lund valdes i helgen till vice förbundsordförande för Hörselskadades Riksförbund (HRF).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum