Sandhya Mathur, Factory Manager Unilever, är Framtidens kvinnliga ledare 2024
Sveriges chefsorganisation Ledarna korar för 18:e året i rad Framtidens kvinnliga ledare. Syftet är att visa på förebilder och inspirera fler unga kvinnor att bli chefer. Årets vinnare är Sandhya Mathur, Factory Manager Unilever.
- I sin roll ansvarar Sandhya Mathur för en miljardaffär på glassfabriken i Flen, och hon har skapat en arbetsmiljö där människor från olika kulturer samarbetar för att nå goda resultat. Sandhya är en verklig förebild och en mycket god representant för Framtidens kvinnliga ledare, säger Andreas Miller, förbundsordförande Ledarna och jurymedlem Framtidens kvinnliga ledare.
Ledarna uppmärksammar genom Framtidens kvinnliga ledare chefer och ledare som visar att ledarskap handlar om att uppnå goda resultat genom ett transparent och inkluderande ledarskap. Andra viktiga kriterier är hållbarhet och att kunna ta sig an komplexa problem på ett nytänkande sätt.
Sedan årets vinnare Sandhya Mathur flyttade till Sverige för sex år sedan har hon haft en fantastisk resa. Hennes starka drivkraft syns bland annat i hur hon på kort tid bemästrade det svenska språket och dess nyanser.
Sandhya ansvarar för Unilevers glassfabrik i Flen där hon driver allt från de enkla förändringarna till den övergripande strategin. Fabriken är med sina drygt 200 medarbetare med 25 nationaliteter dessutom en av de största arbetsgivarna i Flens kommun.
Sandhya levererar resultat på en mycket hög nivå. När fabriken i Flen blev utnämnd till en av de bästa fabrikerna i Europa för något år sedan bidrog Sandhya starkt till utfallet.
- Jag är så glad över utmärkelsen Framtidens kvinnliga ledare. För mig är hållbarhet, jämlikhet, mångfald och inkludering – allas lika värde – viktigt, och mitt ledarskap utgår alltid från det, säger Sandhya Mathur, Factory Manager Unilever.
Juryns motivering:
Inkluderande ledarskap och lyhördhet är framgångsreceptet för årets vinnare. Med sitt balanserade och anpassade ledarskap har hon lyckats bygga ett framgångsrikt team på 200 medarbetare med fler än 25 nationaliteter. Som chef lockar hon fram medarbetarnas styrkor och ger verktyg så att alla kan uppnå sin fulla potential. Årets vinnare har gått från en anställningsintervju på svenska, efter att bara ha varit i landet i sex månader, till en raketkarriär med ansvar för en miljardaffär på glassfabriken i Flen.
Läs hela listan med alla kandidaterna och hitta chefer från olika branscher och lokala regioner här.
Om Framtidens kvinnliga ledare
Med Framtidens kvinnliga ledare vill vi ändra på bilden av ledarskap som en manlig arena. Genom att lyfta fram goda exempel och inspiratörer – moderna ledare, helt enkelt – som också är unga och kvinnor, vänder vi upp och ner på förlegade föreställningar om vem som får vara chef.
Gemensamt för dessa kvinnor är att de gör skillnad och visar på värdet av ett bra ledarskap.
Syftet med utmärkelsen Framtidens kvinnliga ledare är att:
- Belysa vikten av en jämställd chefsmarknad.
- Lyfta fram framstående kvinnor som chefsförebilder.
- Tydliggöra behovet av ett modernt ledarskap och av unga kvinnor på ledande befattningar.
- Skapa en mötesplats för unga chefer som är kvinnor att inspirera och stötta varandra.
Framtidens kvinnliga ledare delades ut för första gången 2007. För researcharbete och kvalitetssäkring av listan ansvarar Wes.
Nyckelord
Kontakter
Carina KitPressekreterare
Tel:0732 61 88 62carina.kit@ledarna.seBilder


Om oss
Ledarna är Sveriges chefsorganisation med fler än 100 000 medlemmar – chefer i alla branscher och på alla nivåer. Hos oss får medlemmarna utveckling, råd och stöd i uppdraget som chef och kring den egna anställningen. Alltid med utgångspunkt i chefens individuella behov. Läs mer på ledarna.se.
Följ Ledarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ledarna
Ledarna driver chefernas frågor i avtalsrörelsen 202517.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Ledarnas vision är att alla har en bra chef. I avtalsrörelsen 2025 verkar vi för bättre förutsättningar för chefer att vara chefer och ledare.
Aleksander Dimitrijević ny hr-chef för Ledarna12.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Aleksander Dimitrijević har utsetts till ny hr-chef för Sveriges chefsorganisation Ledarna. Aleksander har lång och gedigen erfarenhet från hela hr-området. Närmast kommer han från en tjänst som hr-chef på Sveriges Lärare.
Dyrare och sämre effektivitet: Så kan samhällsproblem påverka Sveriges chefer2.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Kriminalitet och korruption påverkar Sveriges chefer i allt högre utsträckning. En ny rapport från Ledarna visar att sociala risker driver upp kostnader och påverkar kvaliteten och effektiviteten i svenska verksamheter. Bristande stöd bidrar till att ytterligare förvärra situationen, med ökade stressnivåer och försämrad hälsa som följdeffekter. Det finns närmare 400 000 chefer i Sverige enligt Ledarnas Chefsfakta.
Jämställt i toppen först år 213523.10.2024 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
Om utvecklingen fortsätter i nuvarande takt, kommer jämställda ledningsgrupper uppnås först år 2135. Detta enligt beräkningar från Sveriges chefsorganisation Ledarna baserade på SCB:s siffror.
Ledarna hyllar chefer på Alla chefers dag16.10.2024 09:05:00 CEST | Pressmeddelande
Idag, den 16 oktober, firas chefer världen över. I Sverige tar chefsorganisationen Ledarna ledningen för att uppmärksamma Alla chefers dag. Syftet med dagen är att belysa vikten av gott ledarskap och framhäva chefernas betydelse för verksamheters framgång.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum