ASICS väljer Fuze som säkrat fler tunga uppdrag inom sportsektorn
ASICS, SATS, Korpen, Budo- & Kampsportsförbundet samt Fritidsbanken. Samtliga har den senaste tiden gett Fuze sitt förtroende när det kommer till PR och kommunikation. ASICS har valt byrån som nordiskt lead för PR-arbetet vilket krönte ett i övrigt starkt år för Fuze.
Fuze startade 2021 och har sedan starten haft ett uttalat fokus på idrott, rörelse och hälsa. Samarbetet med Gymnastikförbundet har pågått sedan 2023 och bland annat mynnat ut i det uppmärksammade “Kullerbyttalarmet” som också belönades med Spinnguld i fjol, medan uppdraget för Lidingöloppet tydligt drivit på löparboomen och slow running-trenden. Utöver det hamnade Ishockey-VM, en gemensam PPP-kund, på Googles topp tre över mest sökta 2025.
– Vi älskar sport och idrott och kan dessutom den världen väldigt bra. Vi förstår specialidrottsförbund, företag och aktiva på ett sätt som få andra gör, i kombination med att vi kan navigera i det svenska medielandskapet utomordentligt. Vi har en riktigt stark och välförtjänt position nu inom idrott- och hälsa, säger Angelica Larsson, vd på Fuze.
Nytt på kundlistan
Under vintern har Fuze fått uppdrag från SATS, Korpen och Fritidsbanken samt arbetat löpande med Budo- och kampsportsförbundet. Utöver dessa kammade byrån hem prestigeuppdraget som nordiskt lead för det globala varumärket ASICS.
– Med de nya kunderna tar vi ett stort kliv och visar på en förmåga att attrahera uppdrag från både globala varumärken som ASICS, träningsjättar likt SATS, och folkrörelseaktörer som Korpen och Fritidsbanken samtidigt som vi med hjärta och känsla jobbar tight ihop med förbund och ideell sektor, säger Gustav Orbring, Head of Sports på Fuze.
Sedan tidigare jobbar Fuze även med uppdrag för Parasport Sverige, Blodomloppet, Marathongruppen, Dreamhack, BAUHAUS-galan, Fuzed, Handbolls-VM, Hockey-VM och Orienteringsförbundet.
– 2025 var ett bra år för Fuze, både resultatmässigt men också vad gäller nya kunder och vunna uppdrag. Och det nya året har startat bra, bland annat med projektet Skärm mot skärm för Svensk Orientering, där vi följer en familj mot minskad skärmtid samt pågående handbolls-EM för herrar och BAUHAUS-galan med mycket intressant startfält, säger Angelica Larsson.
Nyckelord
Kontakter
Angelica Larssonvd Fuze
Tel:0705803931angelica.larsson@fuzepr.seBilder


Fuze är en kommunikationsbyrå med fokus på PR, medierelationer och kriskommunikation. Vi har vårt kontor i Stockholm men jobbar med kunder över hela Norden. Fuze ingår i byrånätverket People, People, People där även Spoon, Oh My, Trickle och Kit finns. Tillsammans jobbar vi med breda kommunikationslösningar där Fuze står för det kreativa tänkandet och operativa utförandet kring PR, media och krishantering.
Följ Fuze AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fuze AB
Svenska Flygsportförbundet väljer Fuze31.1.2025 08:52:44 CET | Pressmeddelande
Under 2024 inledde Fuze ett mindre samarbete med Svenska Flygsportförbundet, vilket nu vuxit till ett längre samarbetsavtal över hela 2025 med option över året 2026.
Fuze värvar trio - förstärker sportprofilen22.10.2024 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Snabbt växande Fuze stärker byråns sportprofil genom tre ytterligare konsulter. Alva Starlander och den fleråriga sportjournalisten Ludwig Persson plockas in från Agency PR. Samtidigt ansluter även Jenny Sunding, som bland annat kommer från tidigare uppdrag på Marathongruppen.
Två nytillskott till byråuppstickaren Fuze5.9.2023 14:12:59 CEST | Pressmeddelande
Pr-byrån Fuze fortsätter att växa. För att tillgodose ökade kundbehov rekryterar man nu de tidigare journalisterna Linnéa Engholm och Thomas Nilsson.
Sexuella övergrepp skildras i ny podd18.4.2023 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
“Den nakna sanningen”, en podd om sexuella övergrepp, har premiär på Podplay den 18 april. I tio avsnitt berättar utsatta kvinnor om sina upplevelser för programledaren Monica Ek. Produktionen är ett samarbete mellan Podplay och PPP-byråerna Gabardin och Fuze PR, i syfte att öka medvetenheten och sprida kunskap.
FUZED väljer Fuze16.2.2023 10:28:54 CET | Pressmeddelande
De fick pris på Idrottsgalan som Årets Peppare av prins Daniel och har på kort tid samlat 5000 unga i Helsingborg till deras nya hållbara gamingcenter. Nu är det klart att succébolaget FUZED väljer Fuze som partner för kommunikation och PR.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum