Från nödrop till succé på Lidl: Över en miljon sålda varor från små, svenska matproducenter
På mindre än fyra månader har nu över en miljon produkter från Lidls nya svenska leverantörer sålts, runt om i livsmedelskedjans 198 butiker. Det var i mars, mitt under coronapandemins upptakt, som Lidl besvarade ett nödrop från ett stort antal små, svenska matproducenter. Nu tittar livsmedelskedjan på hur man kan fördjupa samarbetet och lyfta in produkter i det ordinarie sortimentet.

Mitt under den brinnande coronapandemin gick ett flertal matproducenter och bönder ut med ett nödrop. Deras försäljning till restauranger, caféer och hotell hade sjunkit dramatiskt och de stod inför akuta hot om varsel och nedläggning. Lidl svarade direkt och bjöd in producenterna att bli leverantörer till kedjan. Genom en effektiv ansökningsprocess visade de senare utvalda producenterna på att de hade produkter av hög kvalitet och fick därefter avtal med Lidl på rekordkort tid. Fyra månader senare har över en miljon produkter sålts, runt om i Lidls knappt 200 butiker.
- Kunderna har tagit emot våra nya samarbeten väl, minst sagt. Vi har överträffat alla våra högt ställda förväntningar och har på mindre än fyra månader sålt över en miljon varor. Genom att handla hos oss har våra kunder bidragit till att förbättra förutsättningarna för små svenska producenter att både överleva och växa. Det blir tydligt att vi tillsammans gjort en viktig samhällsinsats, säger Johan Augustsson, Sverigechef på Lidl.
Idag finns över femtio artiklar från 34 små, lokala matproducenter i livsmedelskedjans sortiment. Nu utvecklar Lidl Sverige relationerna till flera av de nya leverantörerna.
- Vi fördjupar nu samarbetet med några av leverantörerna, i första hand genom att förlänga avtalstiden, men målsättningen är att ta in produkterna i vårt ordinarie sortiment. Flera av de nya produkterna har blivit omåttligt populära i våra butiker och vi jobbar långsiktigt för att utöka och bredda vårt sortiment av svenska varor i alla våra butiker. Genom samarbetet med de nya leverantörerna har vi tagit ytterligare steg på kort tid, avslutar Johan Augustsson.
Bland toppsäljarna finns:
- Kalmar Original Ljust tunnbröd – Kalmar Bageri
- Pink Tonic och Tonic Original – Hammars Bryggeri
- Herrgårdens Söta Bullar – Herrgårdstoppen
- Anjola Ananasläsk – Mora bryggeri
- Rybergs Högrevskorv – Rybergs
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder




Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 195 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Skellefteå i norr. Sammanlagt arbetar drygt 4200 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Solna och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Når hållbarhetsmål för giftfri textiltillverkning: Lidl i mål i Greenpeace detoxutmaning14.1.2021 11:11:22 CET | Pressmeddelande
I december 2014 var Lidl den första livsmedelskedjan att anta Greenpeace detoxutmaning och beslutade därmed att fasa ut skadliga ämnen från produktionen av textilier och skor. Samtliga mål nåddes under 2020 och livsmedelskedjans detoxresa presenteras nu i den omfattande rapporten Lidl Detox Report 2020.
Lidl Sverige sätter vetenskapliga klimatmål21.12.2020 09:50:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige har åtagit sig att sätta klimatmål inom ramen för Science Based Targets Initiative (SBTi). Det innebär att livsmedelskedjans klimatutsläpp ska sänkas i enlighet med Parisavtalet genom att undvika, minska eller kompensera för växthusgasutsläpp från verksamheten och leverantörsledet.
Två Lidl-butiker tävlar om titeln Årets Bygge 202117.12.2020 13:51:51 CET | Pressmeddelande
Två Lidl-butiker är med och tävlar om det prestigefyllda priset ”Årets bygge” som belönar samhällsbyggnadsbranschen. Det är de nya butikerna i Visby och Sigtuna Stadsängar som finns med på listan över projekt som gör upp om titeln.
Nu öppnar Lidl på Frölunda Torg10.12.2020 15:47:37 CET | Pressmeddelande
Idag öppnar Lidl en ny butik på Frölunda Torg. Den efterlängtade butiken blir den tredje i Frölunda, och totalt 13:e Lidl-butiken i Göteborg. Göteborgarna erbjuds därmed ännu fler möjligheter att ta del av ett brett sortiment av färska svenska varor och en stor variation av produkter till hem och hushåll.
Lidl samlar in julklappar tillsammans med Allwin8.12.2020 14:07:52 CET | Pressmeddelande
För fjärde året i rad genomför Lidl Sverige tillsammans med Allwin en julklappsinsamling. Ambitionen är att göra julen lite bättre för de familjer som har det svårt och bidra till en godare jul för fler. I Lidls butiker kan kunder och medarbetare lämna in julklappar under större delen av december. Allwin hämtar sedan paketen och delar ut dem till olika hjälporganisationer och kyrkor i Sverige.
Lidl Sverige återkallar Gåsbröst, av varumärke Culinea2.12.2020 15:00:09 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige återkallar Gåsbröst av varumärket Culinea, efter rutinanalyser har det visat sig att produkten kan innehålla Salmonella.
Luleås första Lidl-butik har öppnat26.11.2020 13:59:10 CET | Pressmeddelande
Idag öppnar Lidl sin första butik i Luleå. Den efterlängtade butiken blir den andra i Norrbotten och erbjuder Luleåborna ett brett sortiment av svenska varor, och självklart – mjölk från Norrmejerier.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum