Fritidsbåtarnas utsläpp har kartlagts
23.2.2021 08:01:00 CET | Transportstyrelsen | Pressmeddelande

Sammanlagt har 1 494 båtägare svarat på frågor om sina båtar, dess motorer, hur mycket de körs och på vilket bränsle. Utifrån svaren har sedan det årliga utsläppet räknats fram.
Enligt undersökningen är ett av de största miljöproblemen, kopplat till båtmotorer, tvåtaktsmotorer med gammal förgasarteknik. När det gäller utsläpp av kolväten står denna motortyp för hela 65 procent av utsläppen. Detta trots att motortypen endast står för 18 procent av det totala antalet motorer. Om man i stället tittar på koldioxidutsläppen så står bensinmotorer för cirka 6o procent.
Fler båtägare skulle kunna tänka sig att tanka miljövänligt om priserna vore lägre och bränslet mer tillgängligt på framför allt sjömackar, visar den nya kartläggningen.
Båtförare kan göra skillnad
Lina Petersson, miljöhandläggare på Transportstyrelsen, säger så här om den nya undersökningen av avgasutsläpp från svenska fritidsbåtar under 2019:
– Det här ger en god uppfattning om utsläppens omfattning, även om det handlar om beräkningar. Med tanke på det växande båtintresset under pandemin kan man tänka sig att utsläppen har ökat under 2020.
Hon fortsätter:
– Som båtförare kan man med ganska små justeringar göra skillnad ur klimat- och miljösynpunkt. Genom att hitta det bästa körsättet drar båten mindre bränsle. Det går också att välja grönare bränsle och helst byta ut äldre två-taktare med förgasare eftersom dessa släpper ut en tredjedel av bränslet oförbränt i vattnet.
Det är företaget Point som har genomfört undersökningen på uppdrag av Transportstyrelsen med finansiering av Havs- och vattenmyndigheten.
Mer information finns i rapporten: Kartläggning av avgasutsläpp från svenska fritidsbåtar.
Nyckelord
Kontakter
Lina PeterssonSakkunnig miljöfrågorAvdelning Sjö- och luftfart
Tel:010-495 32 52lina.petersson@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Dokument
Länkar
Om
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 12 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Skolstarten är här – har du koll på vad ditt barn kör?20.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet barn och ungdomar som skadas i elsparkcykelolyckor ökar kraftigt. Under 2025 skadades 1 746 elsparkcyklister upp till 17 år – en ökning med omkring 45 procent på ett år. Det betyder att mer än var fjärde skadad elsparkcyklist var ett barn eller en ungdom. – Nu i samband med skolstarten är det hög tid för föräldrar att se över både elsparkcykeln och kolla av barnens kunskaper om hur den får användas, säger Mikael Kyller, sektionschef på Väg och järnväg, Transportstyrelsen.
Körkortsprovet giltigt i ett år19.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Från och med i dag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. – Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Liv Johansson, utredare vid Transportstyrelsen.
Norrköpingspolisen får klartecken för drönare utom synhåll10.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen har fattat beslut om att inrätta ett tillfälligt D-område och en geografisk UAS-zon över delar av Norrköping. Det här möjliggör för polisen att använda drönare utan att operatören har direkt visuell kontakt med drönaren under flygningen. – Beslutet visar hur olika luftrumsbrukare kan samexistera genom tydliga regler, en balanserad ansvarsfördelning och riskbaserade säkerhetsåtgärder, säger Christoffer Massinger, sakkunnig vid Transportstyrelsen.
Populärt att flyga sommar och vår7.8.2026 08:34:58 CEST | Nyheter
Fler flög utomlands under årets andra kvartal, samtidigt som färre flög inrikes. Det visar ny statistik från Transportstyrelsen, där årets andra kvartal jämförs med samma period året innan.
Introduktionsutbildningen tas bort – det här behöver du ha koll på30.7.2026 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
Från och med den 1 augusti 2026 slopas kravet på introduktionsutbildning för handledare och elever vid privat övningskörning för behörighet B. – Det ställs fortfarande krav på både handledare och elev. Den som ska handleda behöver skicka in en ansökan till Transportstyrelsen och uppfylla kraven för att bli godkänd som handledare. Eleven behöver ha ett giltigt körkortstillstånd, säger Katarina Norén, enhetschef vid Transportstyrelsen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
