Tågvärds ifrågasättande av pojkars identitet var trakasserier
De tre bröderna och deras mamma åkte tåg mellan Skurup och Malmö när en tågvärd kom fram för att kontrollera brödernas skolkort. I samband med kontrollen såg tågvärden att bröderna hade svenskklingande efternamn. Hon ifrågasatte då om bröderna verkligen var de rätta innehavarna av skolkorten med hänvisning till pojkarnas utseende.
Mamman gick fram till tågvärden och frågade vad hon hade menat med sin kommentar. Tågvärden svarade att personer med ett sådant utseende som bröderna inte brukar vara svenskar.
DO anser att tågvärdens kommentar och ifrågasättande av brödernas etniska tillhörighet har utgjort en kränkning av deras värdighet. Det är därmed fråga om trakasserier i diskrimineringslagens mening, och DO anser därför att Region Skåne har utsatt bröderna för diskriminering som har samband med etnisk tillhörighet.
– Att utifrån sitt utseende eller sin hudfärg bli utpekad och ifrågasatt är alltid en kränkning, men för den som får uppleva det igen och igen kan det också bidra till en känsla av exkludering. Verksamheter som omfattas av diskrimineringslagens förbud mot diskriminering måste därför vara särskilt uppmärksamma på att ett missgynnande bemötande inte förekommer i verksamheten, säger DO Lars Arrhenius.
DO begär nu att regionen ska betala 30 000 kronor i diskrimineringsersättning till var och en av bröderna. I det fall regionen motsätter sig DO:s begäran kommer DO att lämna in stämningsansökan till tingsrätten.
DO 2022/960
Fakta
Trakasserier är ett agerande som kränker någons värdighet och som har samband med en eller flera av de sju diskrimineringsgrunderna. Det kan handla om kommentarer, nedsättande skämt, gester eller utfrysning.
Trakasserier är beteenden som är oönskade av den som blir utsatt. Det är alltså den som blir utsatt för trakasserier som avgör vad som är oönskat eller kränkande.
Ofta kan det krävas att den som blir utsatt gör klart för den som trakasserar att beteendet är oönskat, men i vissa situationer anses kränkningen vara så tydlig att ett påpekande inte krävs från den som känner sig trakasserad.
Nyckelord
Kontakter
Clas LundstedtPressansvarig
Foto: Hans Alm
Om
Diskrimineringsombudsmannen (DO) är en myndighet som arbetar för ett samhälle fritt från diskriminering.
Följ Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
Trakasserier när chef uttryckte sig kränkande om anställd18.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en chef inför andra anställda uttryckte sig hotfullt och kränkande om en man, trots att mannen själv inte var där. Den bedömningen gör DO och stämmer nu arbetsgivaren för trakasserier som har samband med etnisk tillhörighet.
Diskriminering att välja bort arbetssökande med migrän16.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering som har samband med funktionsnedsättning när Västra Götalandsregionen valde bort en arbetssökande med hänvisning till att hon har migrän. Den bedömningen gör DO och begär nu att regionen ska betala 75 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
Missgynnande att omplacera arbetstagare efter föräldraledighet2.12.2025 09:07:00 CET | Pressmeddelande
En kvinna som arbetar på ett större försäkringsbolag blev missgynnad när hon omplacerades efter en föräldraledighet. Den bedömningen gör Diskrimineringsombudsmannen, DO, och begär nu att bolaget ska betala skadestånd till kvinnan.
DO:s rapport: Sexuella trakasserier i skolan ett utbrett problem26.11.2025 08:13:11 CET | Pressmeddelande
Antalet elever som upplever att de har utsatts för sexuella trakasserier i skolan är långt fler än de som gör en anmälan till Diskrimineringsombudsmannen, DO. Det visar DO:s årliga rapport, Förekomst av diskriminering 2025, som presenteras idag. I rapporten är sexuella trakasserier i skolan ett av tre fördjupningsområden som DO har valt att särskilt fokusera på.
Inbjudan till digitalt rapportsläpp: Diskriminering i Sverige 202513.11.2025 11:51:46 CET | Pressinbjudan
Den 26 november publicerar DO sin årliga rapport Förekomst av diskriminering. Samma dag presenteras rapporten vid ett webbinarium.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
