VM guld för Tilda Månsson i Triathlon
Succén fortsätter för Tilda Månsson från Väsby SS Triathlon och igår sprang hon hem ett junior VM Guld i Kanada. Stort Grattis till Tilda!

Med EM, NM och SM guld i backspegln från säsongen och ett Junior VM silver från i fjol kom Tilda Månsson till Montreal i Kanada med höga förväntningar både från sig själv och från triathlonvärlden.
Med ändringar dagen innan från triathlon till duathlon (löpning-cykling-löpning) pga kraftigt regn ändrades självklart tävlingsplanen men för Tilda kanske inte till en nackdel då löpningen är hennes starkaste moment.
Tilda, 18 år fån Väsby SS genomförde hela loppet med full kontroll och med support från familjen och övriga från Team Sweden Triathlon på plats sprang hon i mål som segrare med 12 sekunder från tyskan som tog andraplatsen på sergertiden 00:57:17.
Återigen stort Grattis till Tilda Månsson, junior världsmästare 2022!
Nyckelord
Kontakter
Maja CarlssonKommunikation
Tel:+46 76 647 47 34maja.carlsson@svensktriathlon.orgBilder

Om

Nedre Kaserngården 5
415 27 Göteborg
031-726 61 86https://www.svensktriathlon.org/
Svenska Triathlonförbundets uppdrag är att administrera, utveckla och marknadsföra idrotten triathlon i Sverige. Vi är en av de snabbast växande idrotterna i landet med verksamheter inom barn & ungdom, elit, para samt bredd och motion.
Följ Svenska Triathlonförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Triathlonförbundet
Svenska Mästare 2022 i triathlon på medeldistans3.7.2022 16:22:34 CEST | Pressmeddelande
Jesper Svensson och Sara Svensk segrare under Challenge Vansbro och därmed Svenska Mästare 2022 i medeldistans på triathlon. De båda vinnarna vann respektive klass med god marginal. Stort grattis!
Tufft startfält när Triathlon SM på medeldistans avgörs1.7.2022 08:33:12 CEST | Pressmeddelande
Äntligen är det dags att kora Svenska Mästare i Triathlon på medeldistans efter att tävlingen har behövs ställas in de två senaste åren. Lisa Nordén, Jenny Nilsson, Jesper Svensson och Gabriel Sandör är några av dem som kommer kämpa om segern under Challenge Vansbro.
Dubbelsegrare på SM och NM i Triathlon6.6.2022 21:55:37 CEST | Pressmeddelande
Tilda Månsson och Gabriel Sandör, helgens storvinnare i Triathlon med vinst både i Nordiskt och Svenskt Mästerskap som avgjordes idag i Linköping. Det blev även blå-gult överst på pallen i form av svensk seger i Stafett tävlingen.
Svenska Mästare 2022 i Triathlon på långdistans5.6.2022 06:16:01 CEST | Pressmeddelande
Igår lördag avgjordes SM på långdistans under Borås Triathlon. Stort grattis till Fredrik Häggmark och Jenny Nilsson som nu är Svenska Mästare i Triathlon!
På lördag avgörs långdistans SM i Triathlon2.6.2022 16:00:00 CEST | Pressmeddelande
För andra året i rad arrangeras långdistans SM under Borås Triathlon. Kommer regerade mästarna försvara sina första plaster eller finns det utmanare på startlistan?
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum