SBAB Bank

Mäklarna optimistiska om uppsving på bostadsmarknaden

19.6.2024 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela

Inför årets tredje kvartal tror 62 procent av mäklarna på stigande priser. Endast 5 procent tror på sjunkande priser. Majoriteten tror även att budpremierna kommer att stiga. Den senaste tidens ökade aktivitet på bostadsmarknaden bedömer mäklarna i huvudsak drivs av ett uppdämt behov att byta bostad följt av förhållandevis kapitalstarka mindre pris- och räntekänsliga bostadsköpare som varit inne en längre tid på bostadsmarknaden.

Aktiviteten på bostadsmarknaden har ökat den senaste tiden. På en fråga om vilken målgrupp mäklarna bedömer bidrar mest till ökningen svarar en majoritet av dem, 57 procent, att det är hushåll som länge har velat byta bostad men som inte vågat på grund av det osäkra ekonomiska läget.
Aktiviteten på bostadsmarknaden har ökat den senaste tiden. På en fråga om vilken målgrupp mäklarna bedömer bidrar mest till ökningen svarar en majoritet av dem, 57 procent, att det är hushåll som länge har velat byta bostad men som inte vågat på grund av det osäkra ekonomiska läget.

Stor optimism bland mäklarna om stigande bostadpriser…

I SBAB:s Mäklarbarometer får fastighetsmäklare verksamma i landets tre storstadsregioner bedöma marknadsläget utifrån en rad parametrar varje kvartal. Inför 2024 års tredje kvartal tror 62 procent av mäklarna på stigande priser (se tabell 1). Endast 5 procent tror på sjunkande priser. SBAB har jämförbar statistik sedan 2019. Mäklarna har inte varit så här optimistiska i synen på en prisuppgång sedan inför det första kvartalet 2021. 

– Utan tvekan är en stor majorietet av mäklarna i dagsläget optimistiska om ett uppsving i bostadspriserna. Det är nog en konsekvens av att ränteprognoserna nu inger hopp om större köputrymme samtidigt som det, givet den historiskt låga omsättningen på bostadsmarkanden de senaste åren, finns ett uppdämt behov av att flytta. Det ligger väl kanske också i sakens natur att mäklarna gärna förstärker slutsatserna av ljusgliumtar efter en tung period. Vår egen bedömning är att det inte blir något stort prislyft sett till året i sin helhet. Nu väntar normalt sett två lugna sommarmånader och, augusti undantaget, en höst med låg aktivitet på bostadsmarknaden, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.

… och även stigande budpremier

En majoritet av mäklarna tror inte bara att priserna kommer att stiga utan även budpremierna, det vill säga skillnaden mellan utgångspriset och slutpriset. Nästan hälften av mäklarna tror det, att jämföra med 10 procent som i stället tror att budpremien kommer att sjunka (se tabell 2).

– När vi jämför mäklarnas svar med data från SBAB/Booli ser vi att medelbudpremierna förvisso har stigit något trendmässigt under våren men att de alltjämt ligger på låga nivåer. För närvarande ligger de runt 2,5 procent. Det normala är dessutom att de går ner under sommaren, upp lite igen i augusti, och sedan ner igen under resten av året. Det återstår att se om Riksbankens väntade sänkningar av styrräntan under hösten kan ge en annan bild detta år. Själv tror jag inte på några stora uppgångar i budpremierna, i synnerhet som vi dessutom har ett historiskt stort utbud av bostäder som ska betas av, säger Robert Boije. 

Uppdämt behov och kapitalstarka köpare driver uppgången

Aktiviteten på bostadsmarknaden har ökat den senaste tiden. På en fråga om vilken målgrupp mäklarna bedömer bidrar mest till ökningen svarar en majoritet av dem, 57 procent, att det är hushåll som länge har velat byta bostad men som inte vågat på grund av det osäkra ekonomiska läget. 17 procent av mäklarna uppger att det främst är hushåll som varit inne på bostadsmarknaden en längre tid och som gjort tidigare kapitalvinster som i och med detta inte är så känsliga för pris- och ränteläget.  

– Det finns inga officiella data som i efterhand kan verifiera mäklarnas bedömningar kring vilka grupper som nu driver uppgången i aktiviteten på bostadsmarknaden. Att det finns ett uppdämt behov av att byta bostad efter en tid av stor osäkerhet på bostadsmarknaden och att den inledningsvis också drivs av förhållandevis kapitalstarka och mindre pris- och räntekänsliga grupper, verkar dock fullt rimligt, säger Robert Boije.  

Fortsatt svårt för förstagångsköpare

Endast 9 procent av mäklarna bedömer att det i huvudsak är förstagångsköpare som bidrar till den ökade aktiviteten på bostadsmarknaden. 

– Man kan möjligen förledas att tro att kommande räntesänkningar skulle göra det betydligt enklare för unga att kunna köpa en bostad. När bankerna gör kreditprövningen tar de dock höjd för att den som ska låna till köpet klarar en så kallad kalkylränta som i dagsläget ligger runt 7 procent. Lägre räntor förväntas också leda till högre priser, även om vi tror på en måttlig prisuppgång sett till året som helhet. Lägg därtill att unga riskerar att drabbas särskilt hårt när arbetslösheten, som den gör nu, stiger, säger Robert Boije. 


Se tabeller och diagram nedan samt i separata bilagor.

null
null

Fakta om SBAB:s Mäklarbarometer:

SBAB:s Mäklarbarometer är en kvartalsvis enkät till 220 fastighetsmäklare i Stor-Stockholm, Stor-Göteborg och Stor-Malmö som genomförts sedan 2005. Den görs av Origo Group på uppdrag av SBAB. Den senaste undersökningen gjordes 20 maj till 3 juni 2024.

Anm. SBAB:s privat- och boendeekonom Linda Hasselvik, som normalt ansvarar för Mäklarbarometern, är föräldraledig fram till den 7 januari nästa år. Under perioden fram till dess kommenterar SBAB:s chefsekonom Robert Boije resultaten.

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 287 000 och 634 000 privatpersoner har sparkonto (per den 31 mars 2024). Antal medarbetare (FTE) är 957. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank, twitter.com/sbabbank, linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Två styrräntehöjningar i närtid – den första i december17.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

BNP ökar i år med 2,5 procent och marginellt mer nästa år. Inflationen stiger och Riksbanken höjer därför styrräntan två gånger i närtid. Det oväntat låga inflationsutfallet i augusti gör dock att den första höjningen sker först i december i stället för tidigare antagna november. Med det väntas de rörliga bolåneräntorna stiga med 0,5 procentenheter till början av nästa år och de längre bundna bolåneräntorna nästan lika mycket. Bostadspriserna som helhet har stigit med omkring 4 procent – småhuspriserna mer och lägenhetspriserna mindre – när året summeras. Nästa år byggstartas 34 000 nya bostäder vilket är en liten ökning från i år. Det är de huvudsakliga slutsatserna i SBAB:s nya prognos i årets tredje nummer av Bomarknadsnytt.

Storstadsområdena har störst behov av fler nya småhus10.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Under årets andra kvartal var det balans mellan den potentiella efterfrågan och utbudet av nya hyresrätter i Sverige som helhet. För nya småhus rådde däremot ett tydligt underskott medan marknaden för nya bostadsrätter låg på gränsen mellan balans och underskott. Samtliga tre storstadsområden uppvisar underskott på nya småhus, vilket pekar på en betydande potential för ökat byggande. Antalet sålda nya bostäder har ökat tydligt under första halvåret i år jämfört med samma period förra året, men från en låg nivå. Sedan 2022 har produktionskostnaderna ökat snabbt samtidigt som priserna på andrahandsmarknaden har sjunkit. Det håller tillbaka efterfrågan på nya bostäder. Om den utdragna konflikten i Mellanöstern leder till högre inflation och stigande räntor finns en risk att efterfrågan dämpas ytterligare.

Nästan normal temperatur på husmarknaden i augusti8.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen, som mäter hur lätt det är att sälja en bostad, visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden steg för både hus och lägenheter i augusti, även om uppgången för lägenheter var högst marginell. Temperaturen på den svenska husmarknaden är nu nästan normal, medan den för lägenheter ligger på efterkälken – med undantag för Stockholms kommun och innerstad samt Göteborgs och Malmös innerstadsområden.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye