TechSverige, Sveriges Ingenjörer och Unionen i nytt samarbetsavtal
Den 19 december undertecknade bransch- och arbetsgivarorganisationen TechSverige tillsammans med fackförbunden Sveriges Ingenjörer och Unionen ett samarbetsavtal som ska främja en internationellt konkurrenskraftig IT- och telekombransch i Sverige. Avtalet markerar en viktig milstolpe för branschen och stärker parternas gemensamma ambition att skapa en hållbar och innovativ utveckling för företag och medarbetare.

Det nya samarbetsavtalet bygger vidare på den avsiktsförklaring som parterna tidigare presenterat. Syftet med avtalet är att stärka IT- och telekombranschens långsiktiga konkurrenskraft och hållbarhet genom att främja en positiv arbetsmiljö, mångfald och god samverkan mellan arbetsgivare, medarbetare och fackliga företrädare. Genom samsyn kring strategiska frågor, som kompetensförsörjning och branschens framtida behov, ska avtalet bidra till både företagens och medarbetarnas utveckling.
– Med detta avtal ser vi fram emot ett konstruktivt samarbete kring kollektivavtal där vi gemensamt kan arbeta med att lyfta fram de fördelar som det innebär för företag, medlemmar och fackliga förtroendevalda, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande Sveriges Ingenjörer.
– Det här avtalet skapar en plattform för långsiktigt samarbete i en snabbrörlig och global bransch. Vi behöver jobba tillsammans för att säkerställa att branschen fortsätter att vara konkurrenskraftig och hållbar, säger Åsa Zetterberg, förbundsdirektör på TechSverige.
– Nu har vi avtal som sätter ramar för ett långsiktigt gemensamt arbete. Ett utökat samarbete både på central och lokal nivå, mellan företag och fackliga företrädare, gynnar branschens utveckling och ger våra medlemmar trygghet, säger Peter Hellberg, ordförande i Unionen.
Avtalet tydliggör att en samsyn kring branschens behov är avgörande för framgång. Genom att stärka dialogen mellan parterna ska strategiska utmaningar, såsom kompetensförsörjning och näringspolitiska frågor, hanteras med ett långsiktigt perspektiv.
Det undertecknade samarbetsavtalet träder i kraft den 1 januari 2025.
Ta del av samarbetsavtalet här.
Nyckelord
Kontakter
Mattias BengtssonPresschef
Tel:08-33 74 29mattias.bengtsson@sverigesingenjorer.sewww.sverigesingenjorer.se/opinion-och-press/Bilder

Länkar
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets
högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 175 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Arbetslösheten bland ingenjörer sjunker – tecken på att botten är nådd19.12.2025 05:37:00 CET | Pressmeddelande
Arbetslösheten bland ingenjörer minskar för andra månaden i rad. Nya siffror från Sveriges Ingenjörer och Akademikernas a‑kassa visar att nedgången är som snabbast i de mest konjunkturkänsliga ingenjörsgrupperna, vilket är en signal om att arbetsmarknaden är på väg att vända. Samtidigt är ingenjörerna mer osäkra än på länge på sin egen ställning på arbetsmarknaden.
Inget län klarar målet att fler elever ska gå natur eller teknik (korrigerat utskick)11.12.2025 13:45:12 CET | Pressmeddelande
Inget län i Sverige når upp till regeringens mål att 25 procent av gymnasieeleverna ska gå natur eller teknik, visar en ny kartläggning som släpps i dag. Snittet i hela landet ligger på 21 procent och i alla län har utvecklingen gått åt fel håll de senaste fem åren.
Gymnasieelever på natur och teknik bestraffas av dagens betygsystem2.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen vill att fler elever ska läsa natur eller teknik men elever som väljer naturvetenskaps- eller teknikprogrammet på gymnasiet får lägre slutbetyg än jämförbara elever på andra högskoleförberedande program. Detta visar en ny rapport, som släpps i dag. Resultatet gör att ungdomar väljer bort dessa utbildningar av taktiska skäl, vilket hotar Sverige som tekniknation.
Entreprenadingenjör i Malung-Sälen invald i förbundsstyrelsen Sveriges Ingenjör25.11.2025 15:55:50 CET | Pressmeddelande
Artem Adylev, entreprenadingenjör på Vatten & Avfall i Malung Sälen AB och räddningspersonal i beredskap i räddningstjänsten, valdes på tisdagen in i förbundsstyrelsen för Sveriges Ingenjörer.
Chalmersingenjör invald i förbundsstyrelsen Sveriges Ingenjör25.11.2025 15:55:32 CET | Pressmeddelande
Peter Hellqvist, civilingenjör som arbetar med alumnkontakter på Chalmers tekniska högskola i Göteborg, valdes på tisdagen in i förbundsstyrelsen för Sveriges Ingenjörer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum